Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Cestovní pojištění >> Autem na hory. Na co si dát pozor

Aktuality

Autem na hory. Na co si dát pozor

18. 1. 2015 Cestovní pojištění Zimní sezóna je v plném proudu a desítky Čechů míří za zimními radovánkami do zahraničních hor, kde je čeká nejen pořádný sníh ale hlavně kvalitní sjezdovky či běžkařské trasy. Mezi nejoblíbenější lokality patří slovenské, rakouské a italské hory.

Jmenované horské oblasti se zpravidla nachází pár hodin jízdy autem, a proto většina Čechů cestujících do zahraničních hor volí auto jako dopravní prostředek. Do auta se totiž vejde vše od osobních věcí až po sportovní potřeby, jako jsou lyže či snowboard. Cestování autem v zimních podmínkách však není snadné, a proto by motoristé měli respektovat pravidla v dané zemi.

České hory aneb doma je doma

Stále existuje mnoho lidí, kteří dávají přednost domácímu prostředí a na české hory nedají dopustit. Možná nejsou tak velké, ale pokud je pěkná sněhová nadílka, lyžovat je možné také v našich horách. Ačkoliv by česká pravidla silničního provozu a jiné důležité informace měli znát všichni, připomeňme si ty nejdůležitější.

Zimní pneumatiky

V České republice platí povinnost zimních pneumatik v období od 1. listopadu do 31. března, pokud se na silnicích vyskytuje souvislá vrstva sněhu, ledu či námrazy.

Jízda pod vlivem alkoholu a rychlá jízda

České zákony neumožňují před jízdou vypít ani skleničku. Pokud Vás policie chytí a zjistí přítomnost alkoholu v krvi, hrozí Vám pokuta od 2 500 Kč. V horším případě Vám mohou na místě odebrat řidičský průkaz a v případě, že pod vlivem alkoholu způsobíte nehodu, Vám hrozí odpovídající trestní řízení.

Maximální limity jsou na českých silnicích 50 km/h v obci, 90 km/h na silnicích mimo obec a 130 km/h na rychlostních silnicích. V případě překročení rychlosti o více než 20 km/h hrozí řidiči finanční pokuta od 2 500 Kč výše.

Tísňové linky

Policie Záchranná služba Hasiči
158 155 150

Slovensko

Slovenské Tatry jsou také velmi oblíbené. Zejména pro obyvatele Moravy, kteří mají vysoké hory doslova za rohem. Tatry jsou velmi oblíbené nejen mezi lyžaři a snowboardisty, ale jezdí sem také vyznavači horské turistiky či skialpinismu.

Zimní pneumatiky

Na Slovensku platí povinnost zimních pneumatik v období od 1. listopadu do 31. března pouze tehdy, nachází-li se na silnicích souvislá vrstva sněhu či ledu. Situace je tedy velmi podobná Česku.

Jízda pod vlivem alkoholu a rychlá jízda

Slovenské zákony neumožňují žádné množství alkoholu v krvi a za porušení zákona hrozí pokuta ve výši od 150 EUR výše. Maximální limity jsou na slovenských silnicích 50 km/h v obci, 90 km/h na silnicích mimo obec a 130 km/h na rychlostních silnicích. V případě překročení rychlosti o více než 20 km/h hrozí řidiči finanční pokuta od 50 EUR výše.

Tísňové linky

Policie Záchranná služba Hasiči
112 112 112

Rakousko

Rakouské Alpy jsou mezi Čechami velmi oblíbené. Nachází se relativně v dostupné vzdálenosti, a tak se vyplatí jet na hory i na prodloužený víkend. Navíc je známo, že Rakušané mají jedny z nejlepších podmínek pro lyžování i snowboarding. Nabízí kvalitní ubytování a velké množství sjezdovek určených pro začínající a pokročilé sportovce.

Zimní pneumatiky

V Rakousku platí povinnost zimních pneumatik v období od 1. listopadu do 15. dubna pod hrozbou pokuty až do výše 5 000 EUR, případně zabavení vozidla. Zimním podmínkám je také třeba přizpůsobit vybavení vozidla.

Jízda pod vlivem alkoholu a rychlá jízda

Rakouské zákony povolují 0,49 promile alkoholu v krvi. Pokud Vás policie chytí a zjistí přítomnost alkoholu v krvi nad tuto hranici, hrozí Vám pokuta od 300 EUR. Maximální limity jsou na rakouských silnicích 50 km/h v obci, 100 km/h na silnicích mimo obec a 130 km/h na rychlostních silnicích. V případě překročení rychlosti o více než 20 km/h hrozí řidiči finanční pokuta od 20 EUR výše.

Tísňové linky

Policie Záchranná služba Hasiči
133 144 122

Itálie

Také italské Alpy Češi rádi navštěvují. Nachází se však dále než ty rakouské, a tak se vyplatí jet do Itálie alespoň týden. Italské Alpy nabízí nejen ubytování v různých cenových relacích, ale také velké množství sjezdovek určených pro začínající a pokročilé sportovce.

Zimní pneumatiky

V Itálii platí povinnost zimních pneumatik pouze tehdy, nachází-li se na silnicích souvislá vrstva sněhu či ledu. Zákonná povinnost je pouze v oblasti Valle d´Aosta a to v období od 15. listopadu do 15. dubna.

Jízda pod vlivem alkoholu a rychlá jízda

V Itálii je možné řídit vozidlo s množstvím v alkoholu v krvi až do 0,50 promile. V případě překročení této hranice hrozí řidiči pokuta od 500 EUR výše. Maximální limity jsou na italských silnicích 50 km/h v obci, 100 km/h na silnicích mimo obec a 130 km/h na rychlostních silnicích. V případě překročení rychlosti o více než 20 km/h hrozí řidiči finanční pokuta od 160 EUR výše.

Itálie má navíc rozdílné limity pro den a noc. Od desíti hodin večer až do sedmé hodiny ranní platí noční limity, které jsou vyšší o třetinu.

Tísňové linky

Policie Záchranná služba Hasiči
113 118 115

Cestovní pojištění

Je jedno do jakých hor míříte strávit dlouho očekávanou zimní dovolenou. Nikdy však nezapomínejte na uzavření cestovního pojištění, které Vám poskytne finanční ochranu v případě škod na zdraví a případně i na majetku. Lékařská péče je v zahraničí výrazně dražší a již ošetření drobného úrazu může vyjít na několik tisíc korun. Cestovní pojištění stojí jen pár desítek korun a v případě úrazu nezaplatíte navíc ani korunu.

Štítky: cestování | cestovní pojištění | motoristé |

Hodnocení článku:

Podobné články

TOP 10 zimních destinací v Evropě

5. 1. 2017

Když se řekne zima, většině z nás se vybaví sníh. A co dělat v zimě? To zase většinu z nás napadne lyžování, snowboard a další tradiční aktivity spojené se sněhovou nadílkou. Avšak sníh přináší radost nejen sportovně založeným!

Celá aktualita

Lyžařské desatero: Bezpečně na sjezdovkách u nás i v Evropě

27. 12. 2016

Letošní zima je na sněhovou nadílku docela skoupá. Díky nízkým teplotám však lyžařská střediska mohou bez obav uměle zasněžovat. A tak se lyžuje se nejen v zahraničí, ale už i u nás. Společně s začátkem období zimních dovolených na lyžích je vhodné si připomenout pravidla bezpečného lyžování.

Celá aktualita

Chystáte se na studijní pobyt mimo ČR? Nezapomeňte na pojištění

25. 8. 2016

Studijní pobyt není pouze o vzdělávání a zábavě, je také o odpovědnosti. Stejně jako doma vás i v zahraničí mohou potkat nesnáze v podobě nemocí či úrazů a drahé lékařské péči se nevyhnete. Některé školy si toto riziko uvědomují, a proto studijní pobyt podmiňují sjednáním alespoň základního cestovní pojištění.

Celá aktualita

Jedete na dovolenou? Pojistěte se proti ztrátě zavazadel

27. 7. 2016

Pojištění proti ztrátě zavazadel může zvýšit vaši jistotu na letních cestách. Různí nenechavci se totiž objevují také v přímořských letoviscích napříč celou Evropou, a krádeže zde proto nebývají úplnou výjimkou. Pojištění proti ztrátě zavazadel se jistě před cestou na dovolenou hodí, je však dobré vědět, na co se vztahuje a na co ne.

Celá aktualita

Dovolená a olympijské hry v Rio de Janeiro: Na co nezapomenout?

20. 7. 2016

Na více než 14 dní bude druhé největší brazilské město Rio de Janeiro žít letními olympijskými hrami 2016, jejichž zahajovací den se kvapem blíží. Rio de Janeiro bude jako první jihoamerické město olympijské hry hostit poprvé a mnoho Čechů se rozhodlo letošní dovolenou strávit netradičně právě zde při příležitosti konání olympijských her.

Celá aktualita

Ztráta dokladů na dovolené: Jak postupovat?

9. 7. 2016

Dovolená je nejen snůškou nových zkušeností a radostných zážitků. Občas může dovolenou pokazit nepříjemná událost, jako je ztráta či odcizení jednoho či více osobních dokladů. Zatímco doma byste zašli na policii ohlásit krádež, v zahraničí se ocitnete v bezradné situaci. Poradíme vám, jak nejlépe postupovat.

Celá aktualita

Tipy na dovolenou při cestě autem

5. 7. 2016

Tak to začalo. Sezóna dovolené 2016 se rozjela na plné obrátky a spousta Čechů vyráží k moři či za poznáním, do zahraničí i po Česku. I když jsou všichni natěšení na dobrodružství a odpočinek, letní měsíce jsou bohužel i smutným ukazatelem nepozornosti, především pak na silnicích.

Celá aktualita

Plánujete vyrazit na EURO 2016 do Francie? Nezapomeňte na cestovní pojištění

9. 6. 2016

Mistrovství Evropy ve fotbale se kvapem blíží a do Francie se chystají čeští fanoušci podporující český tým. První zápasy se odehrají za pár dní a taková show slibuje pořádnou dávku zábavy. Fanoušci by však neměli zapomínat, že se jedná o cestu do cizí země, a hodit se bude kromě české vlajky i cestovní pojištění.

Celá aktualita

1 2 3 »