Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Cestovní pojištění >> Cestovní pojištění a terorismus: Které pojišťovny jej pojišťují?

Aktuality

Cestovní pojištění a terorismus: Které pojišťovny jej pojišťují?

28. 3. 2016 Cestovní pojištění Neexistuje pojištění bez smluvních podmínek a neexistují smluvní podmínky bez dlouhého soupisu výluk, na které se dané pojištění nevztahuje a nikdy se za žádných okolností vztahovat nebude. Vyplatí se tento seznam výluk dobře poznat u každého sjednaného pojištění, cestovní pojištění nevyjímaje.

Například cestovní pojištění mívá také takový soupis výluk. Jedná se sice o pojištění, které vám má poskytnout finanční prostředky za účelem uhrazení nákladů spojených s případnou léčbou úrazu či nemoci. Pokud však pojistná událost spadne do kategorie “výluk”, má pojišťovna právo pojistné plnění zamítnout nebo pokrátit. O jaké výluky se nejčastěji jedná?

Každá pojišťovna má vlastní seznam výluk. Zpravidla pojišťovny odmítají vyplatit pojistné plnění, došlo-li k pojistné události v důsledku:

  • požití alkoholu nebo návykových látek
  • zneužití léků
  • pokusu o sebevraždu nebo vědomého poškození na zdraví
  • trestné činnosti
  • válečné události, občanské války či terorismu
  • porušení zákonných ustanovení platných v dané zemi
  • provozováním rizikových či nebezpečných druhů sportů, které nelze pojistit nebo nebyla připojištěna
  • a další

Některé pojišťovny terorismus kryjí, jiné nikoliv

Pojištění terorismu bývá součástí výluk stejně jako válečné události či občanské války. A to i přesto, že by cestovní pojištění mělo pokrývat všechna rizika náhodných zranění bez vlastního přičinění či nedbalosti. Celkem osm pojišťoven do cestovního pojištění zahrnuje riziko teroristických útoků a dalších šest kryje alespoň léčebné výlohy bez jednorázového odškodnění v případě smrti či trvalých následků. Další pojišťovny mají teroristické útoky uvedené ve výlukách.

Pojistné podmínky se mohou kdykoliv změnit. Nezapomeňte se proto před podpisem pojistné smlouvy o cestovním pojištění vždy důkladně seznámit se všemi podmínkami včetně výluk.

Cestovní pojištění zahrnující teroristické útoky najdeme například u AXA pojišťovny, ERV Evropské pojišťovny, DIRECT Pojišťovny, Hasičské vzájemné pojišťovny, Uniqa pojišťovny a České podnikatelské pojišťovny. Česká pojišťovna uvádí, že “poskytne pojistné plnění i v případě pojistné události vzniklé v důsledku teroristických aktů, na kterých se však pojištěný žádným způsobem nepodílel."

Například pojišťovna Allianz má teroristické útoky ve výlukách, ale léčebné výlohy hradí. To znamená, že pojištění kryje případné ošetření a převoz do ČR. "Pojistitel není povinen poskytnout pojistné plnění v případech, kdy ke škodné události došlo válkou, invazí, činností zahraničního nepřítele, vojenskými akcemi, občanskou válkou, terorismem," píše se v pojistných podmínkách. "Terorismus je obecně ve výluce, ale vždy záleží na konkrétní situaci. Nevidíme to černobíle. Tím chci naznačit, že před jednoznačným zamítnutím bychom se především zajímali o to, o co konkrétně jde a jak se to odehrálo," vyjádřil se Václav Bálek, mluvčí Allianz.

Stejný postoj jako Allianz pojišťovna zastávají rovněž ČSOB pojišťovna, Generali pojišťovna,  Komerční pojišťovna, Slavia pojišťovna, Kooperativa pojišťovna, a Ergo pojišťovna. Teroristické útoky ve výlukách najdeme u MetLife, Wüstenrot, NN pojišťovna (bývalá ING) a Maxima Pojišťovny, v jejíchž pojistných podmínkách se striktně píše: "Pojištění se nevztahuje na újmy způsobené přímo nebo nepřímo v souvislosti s válečnými událostmi všeho druhu a jinými ozbrojenými střety, vnitřními nepokoji, revolucí, povstáním, pučem, státním převratem či jinými násilnými nepokoji jako jsou teroristické akce nebo stávky."

Sledovat varování ministerstva zahraničí se vyplatí

Pokud se pojištěný rozhodne vydat na vlastní pěst do země, kde probíhají nepokoje a hrozí i teroristické útoky, měl by v případě pojistné události počítat s odmítavým postojem své pojišťovny. "Pokud ministerstvo zahraničí nebo Světová zdravotnická organizace (WHO) výslovně nedoporučují do vybraných zemí cestovat kvůli hrozbě teroristických útoků a cestovatel se tam přesto vydá, pojištění mu případy vzniklé z teroristické činnosti nekryje. Jinými slovy – do takto rizikových oblastí by se v daný moment vůbec vydávat neměl," důrazně varuje Jan Marek, mluvčí Direct Pojišťovny. A stejný postoje zastává většina pojišťoven, které jinak riziko teroristických útoků kryjí.

Dbejte rad odborníků a cestujte opatrně. Před každou cestou si o cílové zemi zjistěte všechny dostupné nebezpečí. Na stránkách Úspory.cz si poté sjednejte odpovídající kvalitní cestovní pojištění za skvělé ceny!

Štítky: cestovní pojištění | cestovní pojištění a pojištění terorismu | pojištění terorismu | pojištění teroristyckých činů | rizikové země | výluky u cestovnho pojištění |

Hodnocení článku:

Podobné články

TOP 10 zimních destinací v Evropě

5. 1. 2017

Když se řekne zima, většině z nás se vybaví sníh. A co dělat v zimě? To zase většinu z nás napadne lyžování, snowboard a další tradiční aktivity spojené se sněhovou nadílkou. Avšak sníh přináší radost nejen sportovně založeným!

Celá aktualita

Lyžařské desatero: Bezpečně na sjezdovkách u nás i v Evropě

27. 12. 2016

Letošní zima je na sněhovou nadílku docela skoupá. Díky nízkým teplotám však lyžařská střediska mohou bez obav uměle zasněžovat. A tak se lyžuje se nejen v zahraničí, ale už i u nás. Společně s začátkem období zimních dovolených na lyžích je vhodné si připomenout pravidla bezpečného lyžování.

Celá aktualita

Chystáte se na studijní pobyt mimo ČR? Nezapomeňte na pojištění

25. 8. 2016

Studijní pobyt není pouze o vzdělávání a zábavě, je také o odpovědnosti. Stejně jako doma vás i v zahraničí mohou potkat nesnáze v podobě nemocí či úrazů a drahé lékařské péči se nevyhnete. Některé školy si toto riziko uvědomují, a proto studijní pobyt podmiňují sjednáním alespoň základního cestovní pojištění.

Celá aktualita

Jedete na dovolenou? Pojistěte se proti ztrátě zavazadel

27. 7. 2016

Pojištění proti ztrátě zavazadel může zvýšit vaši jistotu na letních cestách. Různí nenechavci se totiž objevují také v přímořských letoviscích napříč celou Evropou, a krádeže zde proto nebývají úplnou výjimkou. Pojištění proti ztrátě zavazadel se jistě před cestou na dovolenou hodí, je však dobré vědět, na co se vztahuje a na co ne.

Celá aktualita

Dovolená a olympijské hry v Rio de Janeiro: Na co nezapomenout?

20. 7. 2016

Na více než 14 dní bude druhé největší brazilské město Rio de Janeiro žít letními olympijskými hrami 2016, jejichž zahajovací den se kvapem blíží. Rio de Janeiro bude jako první jihoamerické město olympijské hry hostit poprvé a mnoho Čechů se rozhodlo letošní dovolenou strávit netradičně právě zde při příležitosti konání olympijských her.

Celá aktualita

Ztráta dokladů na dovolené: Jak postupovat?

9. 7. 2016

Dovolená je nejen snůškou nových zkušeností a radostných zážitků. Občas může dovolenou pokazit nepříjemná událost, jako je ztráta či odcizení jednoho či více osobních dokladů. Zatímco doma byste zašli na policii ohlásit krádež, v zahraničí se ocitnete v bezradné situaci. Poradíme vám, jak nejlépe postupovat.

Celá aktualita

Tipy na dovolenou při cestě autem

5. 7. 2016

Tak to začalo. Sezóna dovolené 2016 se rozjela na plné obrátky a spousta Čechů vyráží k moři či za poznáním, do zahraničí i po Česku. I když jsou všichni natěšení na dobrodružství a odpočinek, letní měsíce jsou bohužel i smutným ukazatelem nepozornosti, především pak na silnicích.

Celá aktualita

Plánujete vyrazit na EURO 2016 do Francie? Nezapomeňte na cestovní pojištění

9. 6. 2016

Mistrovství Evropy ve fotbale se kvapem blíží a do Francie se chystají čeští fanoušci podporující český tým. První zápasy se odehrají za pár dní a taková show slibuje pořádnou dávku zábavy. Fanoušci by však neměli zapomínat, že se jedná o cestu do cizí země, a hodit se bude kromě české vlajky i cestovní pojištění.

Celá aktualita

1 2 3 »