Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Cestovní pojištění >> Cestovní pojištění má smysl

Aktuality

Cestovní pojištění má smysl

15. 11. 2014 Cestovní pojištění Stále mnoho českých turistů vyráží do zahraničí bez uzavřeného cestovního pojištění. Přitom cestovní pojištění stojí pouze pár set korun, ale v případě nemoci, úrazu či ztráty zavazadel Vám ušetří nemalé peníze i starosti.

Cestovní pojištění do zahraničí by mělo být samozřejmostí. Česká asociace pojišťoven (ČAP) uvádí, že každý rok hlásí nějakou pojistnou událost nejméně 70 tisíc českých turistů. Náklady na jednu pojistnou událost rostou a průměrně se pohybují kolem 12 tisíc korun. Výjimkou však nejsou škody ve výši několika milionů korun. “Náklady na sjednání cestovního pojištění se přitom pohybují v řádech desítek korun denně, což je ve srovnání s náklady na cestu a pobyt nepatrné navýšení, které za ten pocit klidu určitě stojí,“ uvedla Marcela Kotyrová z ČAP.

Výše pojistných limitů nejméně 1,25 milionu korun

Většina lidí za hlavní kritérium považuje cenu pojištění. Důležitá je však také volba pojistných limitů a možnosti připojištění. Základem je samozřejmě pojištění léčebných výloh, které se vztahují na onemocnění, úraz či úmrtí. Cestovní pojištění v těchto případech kryje náklady na lékařské ošetření a léčbu včetně všech nutných nákladů (léky, zdravotní materiál, lékařské zákroky, operace, hospitalizace, převozy a další). Součástí pojištění jsou také asistenční služby.

Výše pojistných limitů by neměla být nižší než 1,25 milionu korun pro cesty po Evropě a 3 miliony korun pro mimoevropské cesty. Ač to tak nemusí vypadat, náklady na léčení může i u menších úrazů vyjít na několik desítek tisíc korun. V případě závažných úrazů či nemocí se mohou vyšplhat až do výše několika milionů korun, a pak se vysoký limit pojistného plnění bude zajisté hodit..

Pojištění odpovědnosti jako součást cestovního pojištění

Škodu můžete způsobit nejen sobě, ale také dalším osobám. Za takové škody jste odpovědní a Vaší povinností je případnou škodu uhradit z vlastní kapsy. A pro tyto případy je určené pojištění odpovědnosti. „V případě, že máte sjednané pojištění odpovědnosti, hradí náklady poškozené straně Vaše pojišťovna. Nároky poškozeného za způsobenou škodu se mohou pohybovat řádově ve stovkách tisíců korun, zejména pak, pokud se jedná o škody na zdraví,“ sdělila Marcela Kotyrová..

Za minimální doporučený pojistný limit je pojišťovnami považována částka 1,5 milionu korun u škod na zdraví a životě a nejméně 0,5 milionu korun u majetkových škod..

Nezapomínejte na připojištění

K základnímu balíčku cestovního pojištění je možné uzavřít další připojištění, která zvyšují a rozšiřují pojistnou ochranu. Nejčastěji lidé uzavírají připojištění zavazadel proti ztrátě, odcizení či zničení. V případě, že cestujete s cestovní kanceláří a zájezd plánujete dlouho dopředu, vyplatí se také připojištění storna zájezdu..

Pro názornou představu jsme pro Vás připravily příklady cestovního pojištění pro rodinu s dětmi a mladý pár. V nabídce je zahrnuté kromě pojištění léčebných výloh také pojištění odpovědnosti, pojištění zavazadel a další služby.

Příklad 1: Rodina se dvěma dětmi cestující do Chorvatska na dobu 12 dní
Pojišťovna Produkt Limit léčebných výloh (Kč) Celkové pojistné (Kč)
Allianz Komplexní CP do zahraničí neomezený 1 440
Axa Komfort nebo Reference (jen pojištění léčebných výloh) 2,5 miliónů nebo 1,5 miliónu 1 382 nebo 728
Česká podnikatelská pojišťovna Standard plus 4,5 miliónu 1 498
Česká pojišťovna Dovolená s rodinou 3 milióny 958 (1)
ČSOB Pojišťovna CP pro skupinu osob 2,5 miliónu 480 (2)
ERV Evropská pojišťovna Sbaleno k moři (bez spoluúčasti/se spoluúčastí 1 500 Kč) 3 milióny 1 860/1 580
Kooperativa Kolumbus, varianta Klasik 3 milióny 600 (3) (2)
OZP Pojištění léčebných výloh 5 miliónů 324 (2)
UNIQA Pojištění léčebných výloh a asistenčních služeb, tarif L5 5 miliónů 444 (2)
VZP Optimal 3 milióny 1166
Wüstenrot Cestovatel 3 5 miliónů 740
Zdroj: pojišťovny; Poznámky: (1) první dítě se slevou 100 %, druhé se slevou 50 %; (2) cena pojištění jen pro léčebné výlohy; (3) dítě do 6 let zdarma
Příklad 2: Mladý pár cestující do Alp na dobu 7 dní
Pojišťovna Produkt Limit léčebných výloh (Kč) Celkové pojistné (Kč)
Allianz On-line, varianta Optimal neomezený 340
Axa a Generali Komfort nebo Reference (jen pojištění léčebných výloh) 2,5 miliónů nebo 1,5 miliónu 470 nebo 246
Česká podnikatelská pojišťovna Standard plus 4,5 miliónu 503
Česká pojišťovna Turistika a poznání 6 miliónů 580
ČSOB Pojišťovna CP pro jednotlivé osoby 2,5 miliónu 266
ERV Evropská pojišťovna Sbaleno za poznáním 4 milióny 1 020/860
Kooperativa Kolumbus, varianta Klasik 3 milióny 560
OZP Pojištění léčebných výloh se sportovním pojištěním 5 miliónů 336
UNIQA Pojištění léčebných výloh a asistenčních služeb, tarif L5 5 miliónů 238
VZP Optimal 3 milióny 416
Wüstenrot Cestovatel 2 3 milióny 294
Zdroj: pojišťovny
Hodnocení článku:

Podobné články

TOP 10 zimních destinací v Evropě

5. 1. 2017

Když se řekne zima, většině z nás se vybaví sníh. A co dělat v zimě? To zase většinu z nás napadne lyžování, snowboard a další tradiční aktivity spojené se sněhovou nadílkou. Avšak sníh přináší radost nejen sportovně založeným!

Celá aktualita

Lyžařské desatero: Bezpečně na sjezdovkách u nás i v Evropě

27. 12. 2016

Letošní zima je na sněhovou nadílku docela skoupá. Díky nízkým teplotám však lyžařská střediska mohou bez obav uměle zasněžovat. A tak se lyžuje se nejen v zahraničí, ale už i u nás. Společně s začátkem období zimních dovolených na lyžích je vhodné si připomenout pravidla bezpečného lyžování.

Celá aktualita

Chystáte se na studijní pobyt mimo ČR? Nezapomeňte na pojištění

25. 8. 2016

Studijní pobyt není pouze o vzdělávání a zábavě, je také o odpovědnosti. Stejně jako doma vás i v zahraničí mohou potkat nesnáze v podobě nemocí či úrazů a drahé lékařské péči se nevyhnete. Některé školy si toto riziko uvědomují, a proto studijní pobyt podmiňují sjednáním alespoň základního cestovní pojištění.

Celá aktualita

Jedete na dovolenou? Pojistěte se proti ztrátě zavazadel

27. 7. 2016

Pojištění proti ztrátě zavazadel může zvýšit vaši jistotu na letních cestách. Různí nenechavci se totiž objevují také v přímořských letoviscích napříč celou Evropou, a krádeže zde proto nebývají úplnou výjimkou. Pojištění proti ztrátě zavazadel se jistě před cestou na dovolenou hodí, je však dobré vědět, na co se vztahuje a na co ne.

Celá aktualita

Dovolená a olympijské hry v Rio de Janeiro: Na co nezapomenout?

20. 7. 2016

Na více než 14 dní bude druhé největší brazilské město Rio de Janeiro žít letními olympijskými hrami 2016, jejichž zahajovací den se kvapem blíží. Rio de Janeiro bude jako první jihoamerické město olympijské hry hostit poprvé a mnoho Čechů se rozhodlo letošní dovolenou strávit netradičně právě zde při příležitosti konání olympijských her.

Celá aktualita

Ztráta dokladů na dovolené: Jak postupovat?

9. 7. 2016

Dovolená je nejen snůškou nových zkušeností a radostných zážitků. Občas může dovolenou pokazit nepříjemná událost, jako je ztráta či odcizení jednoho či více osobních dokladů. Zatímco doma byste zašli na policii ohlásit krádež, v zahraničí se ocitnete v bezradné situaci. Poradíme vám, jak nejlépe postupovat.

Celá aktualita

Tipy na dovolenou při cestě autem

5. 7. 2016

Tak to začalo. Sezóna dovolené 2016 se rozjela na plné obrátky a spousta Čechů vyráží k moři či za poznáním, do zahraničí i po Česku. I když jsou všichni natěšení na dobrodružství a odpočinek, letní měsíce jsou bohužel i smutným ukazatelem nepozornosti, především pak na silnicích.

Celá aktualita

Plánujete vyrazit na EURO 2016 do Francie? Nezapomeňte na cestovní pojištění

9. 6. 2016

Mistrovství Evropy ve fotbale se kvapem blíží a do Francie se chystají čeští fanoušci podporující český tým. První zápasy se odehrají za pár dní a taková show slibuje pořádnou dávku zábavy. Fanoušci by však neměli zapomínat, že se jedná o cestu do cizí země, a hodit se bude kromě české vlajky i cestovní pojištění.

Celá aktualita

1 2 3 »