Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Cestovní pojištění >> Chystáte se na studijní pobyt mimo ČR? Nezapomeňte na pojištění

Aktuality

Chystáte se na studijní pobyt mimo ČR? Nezapomeňte na pojištění

25. 8. 2016 Cestovní pojištění Studijní pobyt není pouze o vzdělávání a zábavě, je také o odpovědnosti. Stejně jako doma vás i v zahraničí mohou potkat nesnáze v podobě nemocí či úrazů a drahé lékařské péči se nevyhnete. Některé školy si toto riziko uvědomují, a proto studijní pobyt podmiňují sjednáním alespoň základního cestovní pojištění.

Cestovní pojištění opravdu nejsou vyhozené peníze. Tedy jsou, ale jen pokud lékařskou péči v zahraničí nevyužijete. Spoléhat se na to, když v zahraničí budete pobývat několik dlouhých měsíců, by však bylo přinejmenším lehkomyslné. A co teprve, když se vaše počáteční úvaha ukáže jako lichá? Lékařská péče v zahraničí je opravdu drahá a vy jako “chudý” student se tak můžete dostat do nemalých finančních problémů.

Evropský průkaz zdravotního pojištění je lepší než žádné pojištění

Každý občan EU je držitelem Evropského průkazu zdravotního pojištění. Teoreticky by to mělo znamenat, že student odjíždějící na studium do některé ze zemí EU, již pojištěný je. Proč by si tedy sjednával další pojištění navíc? Tento průkaz zajišťuje občanovi EU právo na nezbytnou lékařskou péči ve stejné podobě, jako ji obdrží občané dané země. To však znamená, že zaplatíte ty samé peníze.

Ve vybraných zemí mimo EU, jako jsou Chorvatsko, Turecko, Černá Hora, Srbsko a Makedonie je rovněž garantována určitá zdravotní péči. Cenové podmínky se ale hodně liší.

A co stát, to jiné cenové podmínky. Liší se ceny léků a sumy za recept a především ceny za spoluúčast. V rámci Evropského průkazu zdravotního pojištění vám tedy pojišťovna uhradí pouze to, na co má občan dané země nárok, a pouze za péči ve veřejném zdravotnickém zařízení. Zbytek budete muset uhradit ze svého. Pojišťovna vám v žádném případě neuhradí například převoz zpět do České republiky. Lepší je mít jistotu a k tomu vám pomůže komerční cestovní pojištění.

Jaké pojištění si vybrat a proč?

Další typem cestovního pojištění mohou představovat platební karty. Některé platební karty totiž jako bonus obsahují i cestovní pojištění. Než se začnete spokojeně usmívat, že jste problém vyřešili a opět zadarmo, zamyslete se. Je vaše pojištění v rámci platební karty opravdu dostatečné? Před odjezdem se proto přesvědčte, že pojistné limity jsou dostatečně vysoké, a co vše takové pojištění kryje.

Pozor! Může se se stát, že vás potkají dva nemilé případy. Za prvé pojistný limit bude příliš nízký a podstatnou část nákladů stejně zaplatíte ze svého. Za druhé cestovní pojištění na platební kartě vaši pojistnou událost nepokryje. A jsem opět zpět u komerčního cestovního pojištění.

To si můžete uzavřít v jakékoli pojišťovně. S ohledem na délku studijního pobytu si budete moci vybrat mezi pojištěním na určitý počet dní nebo celoročním pojištěním. Při delším pobytu se určitě vyplatí uzavřít si celoroční cestovní pojištění. Ve výsledku bývá výrazně levnější a máte klid. Pozor však na jednu věc! Některé pojišťovny dlouhodobý pobyt považují za více opakovaných pobytů a po určité době je nutné strávit v České republice několik dní.

Další možností, kterou mohou využít pouze studenti je cestovní pojištění ke studentským kartám ISIC, ITIC, IYTC A ISIC ALIVE. Pojištění je možné využít pro krátkodobé i dlouhodobé studijní pobyty nejen po Evropě, ale i do celého světa až po dobu až 16 měsíců. Cena za takové cestovní pojištění se pohybuje od 200 korun ročně. K základnímu balíčku pojištění si samozřejmě můžete sjednat řadu dalších připojištění (např. pojištění zavazadel, pojištění odpovědnosti či pojištění adrenalinových sportů).

Součástí běžného cestovního pojištění jsou asistenční služby, které pojištěným poskytují potřebnou pomoc 24 hodiny denně. A v čem vám může být asistenční služba nápomocná? V případě potřeby vám doporučí a vyhledá zdravotní zařízení či nemocnici a domluví převoz. Tento převoz je v rámci cestovního pojištění hrazen stejně jako všechny ostatní náklady.

Rady pro studenty: Na co si dát pozor

  • Porovnejte si více nabídek a nevybírejte pouze podle ceny. Levné pojištění nemusí mít dostatečně vysoké krytí.
  • Cestovní pojištění by mělo odpovídat účelu cesty, plánovaným aktivitám (např. extrémní sporty) a délce pobytu.
  • Zjistěte si míru spoluúčasti, tedy částku, po jejímž překročení pojišťovna začne hradit léčebné výlohy. Vyšší míra spoluúčasti může být problematická u drobnějších ošetření.
  • Informujte se o výlukách, tedy událostí, na které se vybrané pojištění nevztahuje. Výjimek je opravdu hodně a mezi nejobvyklejší patří události, k nimž došlo pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek.

Štítky: bezpečné cestování | cestování do zahraničí | cestovní pojištění | cestovní pojištění online | evropský zdravotní průkaz |

Hodnocení článku:

Podobné články

TOP 10 zimních destinací v Evropě

5. 1. 2017

Když se řekne zima, většině z nás se vybaví sníh. A co dělat v zimě? To zase většinu z nás napadne lyžování, snowboard a další tradiční aktivity spojené se sněhovou nadílkou. Avšak sníh přináší radost nejen sportovně založeným!

Celá aktualita

Lyžařské desatero: Bezpečně na sjezdovkách u nás i v Evropě

27. 12. 2016

Letošní zima je na sněhovou nadílku docela skoupá. Díky nízkým teplotám však lyžařská střediska mohou bez obav uměle zasněžovat. A tak se lyžuje se nejen v zahraničí, ale už i u nás. Společně s začátkem období zimních dovolených na lyžích je vhodné si připomenout pravidla bezpečného lyžování.

Celá aktualita

Jedete na dovolenou? Pojistěte se proti ztrátě zavazadel

27. 7. 2016

Pojištění proti ztrátě zavazadel může zvýšit vaši jistotu na letních cestách. Různí nenechavci se totiž objevují také v přímořských letoviscích napříč celou Evropou, a krádeže zde proto nebývají úplnou výjimkou. Pojištění proti ztrátě zavazadel se jistě před cestou na dovolenou hodí, je však dobré vědět, na co se vztahuje a na co ne.

Celá aktualita

Dovolená a olympijské hry v Rio de Janeiro: Na co nezapomenout?

20. 7. 2016

Na více než 14 dní bude druhé největší brazilské město Rio de Janeiro žít letními olympijskými hrami 2016, jejichž zahajovací den se kvapem blíží. Rio de Janeiro bude jako první jihoamerické město olympijské hry hostit poprvé a mnoho Čechů se rozhodlo letošní dovolenou strávit netradičně právě zde při příležitosti konání olympijských her.

Celá aktualita

Ztráta dokladů na dovolené: Jak postupovat?

9. 7. 2016

Dovolená je nejen snůškou nových zkušeností a radostných zážitků. Občas může dovolenou pokazit nepříjemná událost, jako je ztráta či odcizení jednoho či více osobních dokladů. Zatímco doma byste zašli na policii ohlásit krádež, v zahraničí se ocitnete v bezradné situaci. Poradíme vám, jak nejlépe postupovat.

Celá aktualita

Tipy na dovolenou při cestě autem

5. 7. 2016

Tak to začalo. Sezóna dovolené 2016 se rozjela na plné obrátky a spousta Čechů vyráží k moři či za poznáním, do zahraničí i po Česku. I když jsou všichni natěšení na dobrodružství a odpočinek, letní měsíce jsou bohužel i smutným ukazatelem nepozornosti, především pak na silnicích.

Celá aktualita

Plánujete vyrazit na EURO 2016 do Francie? Nezapomeňte na cestovní pojištění

9. 6. 2016

Mistrovství Evropy ve fotbale se kvapem blíží a do Francie se chystají čeští fanoušci podporující český tým. První zápasy se odehrají za pár dní a taková show slibuje pořádnou dávku zábavy. Fanoušci by však neměli zapomínat, že se jedná o cestu do cizí země, a hodit se bude kromě české vlajky i cestovní pojištění.

Celá aktualita

Cestovní pojištění a dítě – výhodné ceny, někdy je dokonce zdarma

31. 5. 2016

Přichází doba rodinných dovolených a s ní i otázka cestovního pojištění dětí. Jaké cestovní pojištění je po děti nejvýhodnější a kolik bude stát? Už dopředu můžeme prozradit, že cestovní pojištění pro děti pořídíte za výhodnou cenu a někdy dokonce zdarma.

Celá aktualita

1 2 3 »