Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Cestovní pojištění >> Které cestovní destinace jsou nejrizikovější?

Aktuality

Které cestovní destinace jsou nejrizikovější?

11. 1. 2016 Cestovní pojištění Cestování do zahraničí může být nejen zdrojem nevšedních zážitků, ale v případě vzdálenějších zemí s odlišnou kulturou, náboženstvím a celkovým životním stylem i nemalým rizikem. Před návštěvou těchto oblastí varují nejen pojišťovny, ale i ministerstvo zahraničí, které na svých stránkách pravidelně aktualizují seznam rizikových zemí.

Na stránkách ministerstva zahraničí, ze kterých čerpají také české pojišťovny, lze jednoduše najít aktuální informace o rizicích cestování do konkrétních oblastí a zemí. V současnosti je za rizikové země považováno následujících 19 zemí:
 

 • Afghánistán
 • Alžírsko
 • Čad
 • Egypt
 • Irák
 • Jemen
 • Jižní Súdán
 • Kamerun
 • Keňa
 • Konžská demokratická republika
 • Libye
 • Mali
 • Niger
 • Nigérie
 • Pákistán
 • Somálsko
 • Středoafrická republika
 • Súdán
 • Sýrie

Hlavními důvody, proč jsou uvedené země považovány za vysoce rizikové, jsou hrozby cílených i náhodných útoků (přepadení, únosy, bombové útoky, terorismus apod.), probíhající vojenské operace, ozbrojené střety mezi různými politickými i kmenovými skupinami či vysoká kriminalita v důsledku politické i ekonomické nestability.

V případě návštěvy těchto zemí či jejich rizikových částí je striktně doporučována zvýšená opatrnost a dodržování zvýšených zásad individuální bezpečnosti. O svých úmyslech cestovat do rizikových oblastí je vhodné informovat nejen svou rodinu, příslušné úřady ale i policejní složky v dané zemi. Ministerstvo zahraničí rovněž doporučuje včasnou registraci v aplikaci DROZD.

Co je aplikace DROZD?
Jedná se o dobrovolnou registraci občanů České republiky při cestách do zahraničí, která v případě nutnosti dokáže registrovaným občanům v případě ohrožení (např. sociální nepokoje, přírodní katastrofy, apod.) účinně organizovat pomoc.

Nejrizikovějšími sporty jsou lyžování, snowboarding a potápění

Nemusí jít hned o země ve válečném stavu, v nichž českým turistům hrozí vážná nebezpečí. Zdrojem rizik jsou také samotní cestující a aktivity, kterým se na dovolené věnují. Pojišťovny uvádí, že v loňském roce došlo k výraznému nárůstu úrazů v zemích, kde se turisté věnují potápění, a na horách při provozování zimních sportů.

Podle ERV Evropské pojišťovny každá třetí škoda z úrazového pojištění stane při lyžování či snowboardu. “Riziko nehod a zranění je na sjezdovce výrazně vyšší než u většiny ostatních sportů, u mužů je zranění na lyžích či snowboardu druhým nejčastějším zraněním hned po fotbalu. U žen se jedná o nejrizikovější sporty vůbec. Při jízdě se lyžaři a snowboardisté dostávají častěji do tzv. mrtvého úhlu, v němž na okamžik ztratí přehled o svém okolí. Tyto střety mívají vážné následky, zvyšuje se počet poranění vazů, hlavy, evidujeme také více tržných ran,“ říká Vlastimil Divoký, manažer komunikace ERV Evropské pojišťovny.

Mezi aktivity, při kterých dochází k vážným úrazům, patří vedle zimních sportů potápění. Lidí, kteří propadli kouzlu tohoto sportu, neustále přibývá a pojišťovny uvádí, že se potápění věnuje až 22 procent aktivních cestovatelů. Nejoblíbenějšími cestovními destinacemi jsou v tomto případě Spojené arabské emiráty, Egypt, Thajsko, Maledivy, Mexiko či Dominikánská republika.

Potápěči se nejčastěji zraní v průběhu vynořování. “Jedná se zejména o poranění hlavy, potápěči si totiž v nadšení z podmořského světa nevšimnou, že je nad nimi člun nebo lodní šroub. Na hladině může být teplota vody kolem 20 stupňů Celsia, ale v hloubce dvaceti metrů už je to o 15 stupňů méně. Potápěč by měl rozhodně mít neopren, rukavice a ponožky,“ vysvětluje Vladimír Dlouhý.

V případě cestování do rizikových oblastí a při plánování adrenalinových aktivit je více než důležité mít uzavřené odpovídající cestovní pojištění. Pro adrenalinové sporty existují připojištění, rizikové oblasti však standardně patří mezi výluky. Chcete-li se dozvědět o cestovním pojištění více, sledujte Úspory.cz.

Štítky: cestovní pojištění | cestovní pojištění k moři | cestovní pojištění na hory | cestovní pojištění online | pojištění adrenalinových sportů | rizikové země | srovnání cestovní pojištění |

Hodnocení článku:

Podobné články

TOP 10 zimních destinací v Evropě

5. 1. 2017

Když se řekne zima, většině z nás se vybaví sníh. A co dělat v zimě? To zase většinu z nás napadne lyžování, snowboard a další tradiční aktivity spojené se sněhovou nadílkou. Avšak sníh přináší radost nejen sportovně založeným!

Celá aktualita

Lyžařské desatero: Bezpečně na sjezdovkách u nás i v Evropě

27. 12. 2016

Letošní zima je na sněhovou nadílku docela skoupá. Díky nízkým teplotám však lyžařská střediska mohou bez obav uměle zasněžovat. A tak se lyžuje se nejen v zahraničí, ale už i u nás. Společně s začátkem období zimních dovolených na lyžích je vhodné si připomenout pravidla bezpečného lyžování.

Celá aktualita

Chystáte se na studijní pobyt mimo ČR? Nezapomeňte na pojištění

25. 8. 2016

Studijní pobyt není pouze o vzdělávání a zábavě, je také o odpovědnosti. Stejně jako doma vás i v zahraničí mohou potkat nesnáze v podobě nemocí či úrazů a drahé lékařské péči se nevyhnete. Některé školy si toto riziko uvědomují, a proto studijní pobyt podmiňují sjednáním alespoň základního cestovní pojištění.

Celá aktualita

Jedete na dovolenou? Pojistěte se proti ztrátě zavazadel

27. 7. 2016

Pojištění proti ztrátě zavazadel může zvýšit vaši jistotu na letních cestách. Různí nenechavci se totiž objevují také v přímořských letoviscích napříč celou Evropou, a krádeže zde proto nebývají úplnou výjimkou. Pojištění proti ztrátě zavazadel se jistě před cestou na dovolenou hodí, je však dobré vědět, na co se vztahuje a na co ne.

Celá aktualita

Dovolená a olympijské hry v Rio de Janeiro: Na co nezapomenout?

20. 7. 2016

Na více než 14 dní bude druhé největší brazilské město Rio de Janeiro žít letními olympijskými hrami 2016, jejichž zahajovací den se kvapem blíží. Rio de Janeiro bude jako první jihoamerické město olympijské hry hostit poprvé a mnoho Čechů se rozhodlo letošní dovolenou strávit netradičně právě zde při příležitosti konání olympijských her.

Celá aktualita

Ztráta dokladů na dovolené: Jak postupovat?

9. 7. 2016

Dovolená je nejen snůškou nových zkušeností a radostných zážitků. Občas může dovolenou pokazit nepříjemná událost, jako je ztráta či odcizení jednoho či více osobních dokladů. Zatímco doma byste zašli na policii ohlásit krádež, v zahraničí se ocitnete v bezradné situaci. Poradíme vám, jak nejlépe postupovat.

Celá aktualita

Tipy na dovolenou při cestě autem

5. 7. 2016

Tak to začalo. Sezóna dovolené 2016 se rozjela na plné obrátky a spousta Čechů vyráží k moři či za poznáním, do zahraničí i po Česku. I když jsou všichni natěšení na dobrodružství a odpočinek, letní měsíce jsou bohužel i smutným ukazatelem nepozornosti, především pak na silnicích.

Celá aktualita

Plánujete vyrazit na EURO 2016 do Francie? Nezapomeňte na cestovní pojištění

9. 6. 2016

Mistrovství Evropy ve fotbale se kvapem blíží a do Francie se chystají čeští fanoušci podporující český tým. První zápasy se odehrají za pár dní a taková show slibuje pořádnou dávku zábavy. Fanoušci by však neměli zapomínat, že se jedná o cestu do cizí země, a hodit se bude kromě české vlajky i cestovní pojištění.

Celá aktualita

1 2 3 »