po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Cestovní pojištění >> Na dovolených Češi nejčastěji trpí nemocemi trávicího ústroji

Aktuality

Na dovolených Češi nejčastěji trpí nemocemi trávicího ústroji

14. 3. 2015 Cestovní pojištění Nejrůznějšími nemocemi a úrazy trpí každým rokem na dovolených stovky Čechů. Nejčastěji se přitom jedná o nemoci trávícího ústrojí, žaludeční potíže, průjmy a nemoci dýchacích cest. U starších lidí jsou to především srdeční příhody. Dopravní nehody jsou hlavní příčinou vážných úrazů a úmrtí.

Zimní i letní dovolené bohužel nebývají vždy zdrojem zajímavých a vzrušujících zážitků, jak bychom očekávali. Každým rokem v zahraničí onemocní, utrpí úraz či dokonce zemřou stovky Čechů. Příčiny jsou různé.

"Nejčastějším důvodem takzvaných nepřirozených úmrtí během zahraničních cest Čechů jsou každoročně úrazy, dopravní nehody a utonutí. U přirozených úmrtí našich občanů v zahraničí převládá srdeční zástava, proto by měli být především starší lidé v parném letním počasí opatrní," uvedla Kateřina Petříčková, tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA).

Pozor na neumyté ovoce a pouliční “fast-food”

Na pomyslném “žebříčku” nemocí a úrazů v zahraničí se umístily nemoci trávicího ústrojí, žaludeční potíže a průjmy. Za jejich vznikem nejčastěji stojí neomyté ovoce či zelenina, pouličně prodávané zmrzliny, vody, rychlé občerstvení apod. Lidé by si také měli dávat  pozor na přiměřenou konzumaci jídel, pokud mají dovolenou all-inclusive. Na nemoci zažívacího ústrojí trpí lidé zejména v oblastech severní Afriky, například v Egyptě, kde je tato nemoc označována jako “faraónova pomsta”.

Nemoci dýchacích cest vznikají kvůli výrazným změnám vysokých a nízkých teplot v důsledku používání klimatizace v hotelích, restauracích, dopravních prostředcích a všech uzavřených prostorách. Následují alergické reakce na sluníčko, zranění způsobená šlápnutím na mořského ježka, záněty středního ucha, bolesti zubu a nejrůznější zlomeniny, pořezání a odřeniny.

Dopravní nehody jsou nejčastější příčinou úmrtí

Bohužel dochází i k tomu nejhoršímu a ročně zemře v zahraničí přibližně 400 Čechů. Nejčastějšími důvody jsou dopravní nehody, úrazy v důsledku provozování sportů a také utonutí. U starších lidí (zejména muži nad 50 let) bývá příčinou smrti srdeční příhoda. Tyto údaje vyplývají ze statistik AČCKA a pojišťoven.

K dopravním nehodám dochází zejména při zpátečních cestách z dovolených. Řidiči bývají unavení a nesoustředí se plně na jízdu. Často spěchají domů a nedodržují dostatečný odstup od vozidel jedoucích před nebo porušují rychlost. Ideální je jet raději pomalu a v každém vozidle by se nejlépe měli střídat alespoň dva řidiči. Pravidelný odpočinek by měl být samozřejmostí.

"Nejvíce českých turistů umírá během letní turistické sezony v Chorvatsku, což je celkem pochopitelné, jelikož je Chorvatsko vůbec nejpopulárnější českou zahraniční dovolenkovou destinací. Další destinací, kde Češi nejčastěji umírají, je Slovensko," dodala Petříčková.

Nezapomínejte na cestovní pojištění

Výše uvedeným situacím nelze vždy zabránit. Můžete však na ně být připraveni a to díky komerčnímu cestovnímu pojištění, které Vám zajistí dostatek finančních prostředků pro uhrazení kvalitní lékařské péče kdekoliv na světě. Součástí cestovního pojištění navíc bývají asistenční služby, které Vám kdykoliv poskytnou potřebnou pomoc či radu. Sjednat si můžete také řadu užitečných připojištění, které Vaší pojistnou ochranu a tedy i bezpečnost na cestách zvýší.

Cestovat pouze s Evropským zdravotní průkazem pojištěnce (EHIC) nemusí být vždy dostačující. Za prvé platí pouze v zemích EU a lze jej uplatnit pouze ve státních zdravotních zařízeních. Navíc je nutné počítat s úhradou vysoké spoluúčasti a poplatků za léky. Léčbu je poté nutné uhradit na místě a teprve v ČR požadovat u zdravotní pojišťovny proplacení vynaložených nákladů zpět.

 

Štítky: cestování | cestovní kanceláře | cestovní pojištění | evropský zdravotní průkaz | turismus | turistická sezóna |

Hodnocení článku:

Podobné články

Chystáte se na studijní pobyt mimo ČR? Nezapomeňte na pojištění

25. 8. 2016

Studijní pobyt není pouze o vzdělávání a zábavě, je také o odpovědnosti. Stejně jako doma vás i v zahraničí mohou potkat nesnáze v podobě nemocí či úrazů a drahé lékařské péči se nevyhnete. Některé školy si toto riziko uvědomují, a proto studijní pobyt podmiňují sjednáním alespoň základního cestovní pojištění.

Celá aktualita

Jedete na dovolenou? Pojistěte se proti ztrátě zavazadel

27. 7. 2016

Pojištění proti ztrátě zavazadel může zvýšit vaši jistotu na letních cestách. Různí nenechavci se totiž objevují také v přímořských letoviscích napříč celou Evropou, a krádeže zde proto nebývají úplnou výjimkou. Pojištění proti ztrátě zavazadel se jistě před cestou na dovolenou hodí, je však dobré vědět, na co se vztahuje a na co ne.

Celá aktualita

Dovolená a olympijské hry v Rio de Janeiro: Na co nezapomenout?

20. 7. 2016

Na více než 14 dní bude druhé největší brazilské město Rio de Janeiro žít letními olympijskými hrami 2016, jejichž zahajovací den se kvapem blíží. Rio de Janeiro bude jako první jihoamerické město olympijské hry hostit poprvé a mnoho Čechů se rozhodlo letošní dovolenou strávit netradičně právě zde při příležitosti konání olympijských her.

Celá aktualita

Ztráta dokladů na dovolené: Jak postupovat?

9. 7. 2016

Dovolená je nejen snůškou nových zkušeností a radostných zážitků. Občas může dovolenou pokazit nepříjemná událost, jako je ztráta či odcizení jednoho či více osobních dokladů. Zatímco doma byste zašli na policii ohlásit krádež, v zahraničí se ocitnete v bezradné situaci. Poradíme vám, jak nejlépe postupovat.

Celá aktualita

Tipy na dovolenou při cestě autem

5. 7. 2016

Tak to začalo. Sezóna dovolené 2016 se rozjela na plné obrátky a spousta Čechů vyráží k moři či za poznáním, do zahraničí i po Česku. I když jsou všichni natěšení na dobrodružství a odpočinek, letní měsíce jsou bohužel i smutným ukazatelem nepozornosti, především pak na silnicích.

Celá aktualita

Plánujete vyrazit na EURO 2016 do Francie? Nezapomeňte na cestovní pojištění

9. 6. 2016

Mistrovství Evropy ve fotbale se kvapem blíží a do Francie se chystají čeští fanoušci podporující český tým. První zápasy se odehrají za pár dní a taková show slibuje pořádnou dávku zábavy. Fanoušci by však neměli zapomínat, že se jedná o cestu do cizí země, a hodit se bude kromě české vlajky i cestovní pojištění.

Celá aktualita

Cestovní pojištění a dítě – výhodné ceny, někdy je dokonce zdarma

31. 5. 2016

Přichází doba rodinných dovolených a s ní i otázka cestovního pojištění dětí. Jaké cestovní pojištění je po děti nejvýhodnější a kolik bude stát? Už dopředu můžeme prozradit, že cestovní pojištění pro děti pořídíte za výhodnou cenu a někdy dokonce zdarma.

Celá aktualita

Pozor na sport a pojistné podmínky. Tipy pro výběr cestovního pojištění

4. 5. 2016

Každá turistická i pracovní cesta za hranice začíná sjednáním cestovního pojištění. Za pár korun na den získáte plnohodnotnou lékařskou péči plus asistenční služby kdekoli na světě. Pozor však na podmínky pojištění. Pozor například na rizikové sporty. Pokud se chcete na dovolené potápět, či jezdit na raftu, běžná cestovní pojistka vám nemusí stačit. Máme pro vás několik tipů na pro výběr správného cestovního pojištění.

Celá aktualita

1 2 3 »