Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Cestovní pojištění >> Není cestovní pojištění jako cestovní pojištění

Aktuality

Není cestovní pojištění jako cestovní pojištění

11. 8. 2015 Cestovní pojištění Stále více Čechů si je vědomo zdravotních rizik, které jim na dovolené v zahraničí hrozí. Více než 70 procent Čechů neodjede na dovolenou bez uzavřeného cestovního pojištění. Většina si z nich si však neověří, zda se sjednané pojištění vztahuje na všechny plánované aktivity.

Cestovní pojištění není pouze jedno. Vyskytují se různé varianty, které se liší pojistnými částkami a riziky, na které se dané pojištění vztahuje. Klasické cestovní pojištění se vztahuje na běžné aktivity a činnosti na dovolené. Dojde-li k úrazu či nemoci, pojišťovna uhradí veškeré náklady, které s léčbou souvisí (hospitalizace, operace, převozy, léky, atd.). Okolnosti vzniku nároku na pojistnou výplatu však musí být v souladu s pojistnými podmínkami. A zde je třeba dávat si velký pozor.

Jaké cestovní pojištění si sjednávají Češi?
Cestovní pojištění má sjednané 73 % Čechů.
Každý 20 Čech si cestovní pojištění obvykle neuzavírá.
Až 2 % Čechů si cestovní pojištění neuzavřela nikdy.
Téměř 15 % Čechů se spoléhá na cestovní pojištění v rámci platební karty.
Zdroj: Cetelem

Běžné aktivity versus rizikové sporty

Nejčastěji vzniká chyba při uzavírání cestovního pojištění. Lidé si jednoduše uzavřou jakékoliv cestovní pojištění domnívaje se, že se vztahuje na jakoukoliv činnost. To však není pravda. Cestovní pojištění se v základním rozsahu týká rekreačních sportů. V pojistných podmínkách jsou pak uvedeny výluky, mezi které patří extrémní (rizikové, adrenalinové) sporty.

Právě ty totiž bývají ze základního rozsahu zcela vyloučeny. Pokud se tedy cestovatel na své dovolené plánuje věnovat rizikovému sportu, je třeba si jej připojistit a to i za dvojnásobek původní částky. Obecné pravidlo zní, plánujete-li aktivní a sportovní dovolenou, vždy si připlaťte za rizikové či extrémní sporty.

Pozor si dejte také na občasné adrenalinové sporty, jako je oblíbená jízda na vodním banánu či různé zábavné skoky do vody (např. bungee-jumping). I ty bývají z běžného pojištění vyloučeny, a tak by se vám podobná zábava nemusela vůbec vyplatit.

Co je rizikový sport?

Ne každý má přitom jasnou představu, co pojišťovny považují za rizikový či extrémní sport. Pouze 30 procent lidí se zajímá, na které konkrétní aktivity se zvolené cestovní pojištění vztahuje. Naopak polovina Čechů se domnívá, že žádné rizikové sporty neprovozuje, a tudíž jejich definici neřeší vůbec. Mnoho Čechů tak považuje za rizikový sport šnorchlování, ale bungee jumping nikoliv.

Seznam nejčastějších rizikových sportů:
Alpinismus, buggykiting, canyoning, cyklotrial, cyklokros, freeride, jachtin­g – pobřežní plavba, jízda na koni, jízda na vodním banánu, jízda na kajaku, kanoi či raftu (stupně obtížnosti až WW3), kiteboarding, kitesurfing, kiting, minibike, minikáry, monoski, motokáry, motoristické vodní sporty, rekreační potápění s použitím dýchacích přístrojů s instruktorem do míst s hloubkou do 10 metrů, safari, surfing, windsurfing, skateboarding, paintball, paragliding a závěsné létání (rogalo), parasailing, parašutismus, speleologie, surfing, vodní lyžování, vysokohorská turistika typu Via Ferrata (Klettersteig) do stupně obtížnosti D,  windsurfing a další.

Seznam nejčastějších extrémně rizikových sportů:
Automobilové a motocyklové závody, bezmotorové a motorové létání všeho druhu, horolezectví, jachting – mořská plavba, kaskadérství, paragliding a závěsné létání (rogalo), potápění s použitím samostatných dýchacích přístrojů bez instruktora nebo do míst s hloubkou větší než 10 metrů, kajak, kanoe či rafting stupně obtížnosti WW4 a WW5,, sjezd na horských kolech (downhill), turistika po ledovcích, turistika s nutností použití horolezeckých pomůcek, turistika v náročném terénu nad 3500 m. n. m., vysokohorská turistika typu Via Ferrata (Klettersteig) se stupni obtížnosti E s další.

Sjednejte si kvalitní cestovní pojištění za nejvýhodnější cenu na Úspory.cz!

Štítky: cestování do zahraničí | cestovní pojištění | cestovní pojištění online | levné cestovní pojištění | rizikové sporty | srovnání cestovní pojištění |

Hodnocení článku:

Podobné články

TOP 10 zimních destinací v Evropě

5. 1. 2017

Když se řekne zima, většině z nás se vybaví sníh. A co dělat v zimě? To zase většinu z nás napadne lyžování, snowboard a další tradiční aktivity spojené se sněhovou nadílkou. Avšak sníh přináší radost nejen sportovně založeným!

Celá aktualita

Lyžařské desatero: Bezpečně na sjezdovkách u nás i v Evropě

27. 12. 2016

Letošní zima je na sněhovou nadílku docela skoupá. Díky nízkým teplotám však lyžařská střediska mohou bez obav uměle zasněžovat. A tak se lyžuje se nejen v zahraničí, ale už i u nás. Společně s začátkem období zimních dovolených na lyžích je vhodné si připomenout pravidla bezpečného lyžování.

Celá aktualita

Chystáte se na studijní pobyt mimo ČR? Nezapomeňte na pojištění

25. 8. 2016

Studijní pobyt není pouze o vzdělávání a zábavě, je také o odpovědnosti. Stejně jako doma vás i v zahraničí mohou potkat nesnáze v podobě nemocí či úrazů a drahé lékařské péči se nevyhnete. Některé školy si toto riziko uvědomují, a proto studijní pobyt podmiňují sjednáním alespoň základního cestovní pojištění.

Celá aktualita

Jedete na dovolenou? Pojistěte se proti ztrátě zavazadel

27. 7. 2016

Pojištění proti ztrátě zavazadel může zvýšit vaši jistotu na letních cestách. Různí nenechavci se totiž objevují také v přímořských letoviscích napříč celou Evropou, a krádeže zde proto nebývají úplnou výjimkou. Pojištění proti ztrátě zavazadel se jistě před cestou na dovolenou hodí, je však dobré vědět, na co se vztahuje a na co ne.

Celá aktualita

Dovolená a olympijské hry v Rio de Janeiro: Na co nezapomenout?

20. 7. 2016

Na více než 14 dní bude druhé největší brazilské město Rio de Janeiro žít letními olympijskými hrami 2016, jejichž zahajovací den se kvapem blíží. Rio de Janeiro bude jako první jihoamerické město olympijské hry hostit poprvé a mnoho Čechů se rozhodlo letošní dovolenou strávit netradičně právě zde při příležitosti konání olympijských her.

Celá aktualita

Ztráta dokladů na dovolené: Jak postupovat?

9. 7. 2016

Dovolená je nejen snůškou nových zkušeností a radostných zážitků. Občas může dovolenou pokazit nepříjemná událost, jako je ztráta či odcizení jednoho či více osobních dokladů. Zatímco doma byste zašli na policii ohlásit krádež, v zahraničí se ocitnete v bezradné situaci. Poradíme vám, jak nejlépe postupovat.

Celá aktualita

Tipy na dovolenou při cestě autem

5. 7. 2016

Tak to začalo. Sezóna dovolené 2016 se rozjela na plné obrátky a spousta Čechů vyráží k moři či za poznáním, do zahraničí i po Česku. I když jsou všichni natěšení na dobrodružství a odpočinek, letní měsíce jsou bohužel i smutným ukazatelem nepozornosti, především pak na silnicích.

Celá aktualita

Plánujete vyrazit na EURO 2016 do Francie? Nezapomeňte na cestovní pojištění

9. 6. 2016

Mistrovství Evropy ve fotbale se kvapem blíží a do Francie se chystají čeští fanoušci podporující český tým. První zápasy se odehrají za pár dní a taková show slibuje pořádnou dávku zábavy. Fanoušci by však neměli zapomínat, že se jedná o cestu do cizí země, a hodit se bude kromě české vlajky i cestovní pojištění.

Celá aktualita

1 2 3 »