Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Cestovní pojištění >> Při výběru cestovního pojištění je důležitá destinace

Aktuality

Při výběru cestovního pojištění je důležitá destinace

15. 12. 2014 Cestovní pojištění Zimní dovolená je vzhledem k prováděným sportovním aktivitám vcelku rizikovou záležitostí. Bez cestovního pojištění by proto na hory nikdo vyrazit neměl. Důležitá je však také cílová destinace. Různé země totiž mívají různá pravidla i ceny ošetření. Máme pro Vás pár rad a doporučení, jak si cestovní pojištění vybrat správně.

Máte již naplánovanou zimní dovolenou? Pokud ano, tak se určitě již těšíte na zahraniční sjezdovky, které jsou výrazně pestřejší a delší. Na co byste však neměli během cestovní horečky zapomenout, je cestovní pojištění. Nejenže platí, že pojišťovny mívají odlišné nabídky. Odlišná pravidla i ceny ošetření mají i jednotlivé země.

Pro výběr cestovního pojištění platí následující obecné rady:

Cestovní průkaz ani pojištění na platební kartě nestačí. Důvodem jsou nízké pojistné limity a povinná spoluúčast.

  • Pozor na smluvní podmínky a zejména výluky z pojištění. Cestovní pojištění se nevztahuje například na škody způsobené pod vlivem alkoholu či drog. Vyjmuté jsou také nehody, ke kterým dojde mimo vyznačené trasy či sjezdovky.
  • Cestovní pojištění by mělo vždy zahrnovat pojištění pro případ nemoci, úrazu, ztráty zavazadel a odpovědnosti (pro případ škody způsobené dalším osobám).
  • Cestovní pojištění se musí vztahovat na sporty, které plánujete provádět. Nejsou-li v základní nabídce, připojistěte si je.
  • V případě pojistné události mějte po ruce kontakt na asistenční službu své pojišťovny a bez její rady nic nepodnikejte. V žádném případě však nepodepisujte nic, čemu nerozumíte, nebo k podpisu připojte větu „Textu nerozumím, podepisuji s výhradou“. Nehodu vždy pečlivě zdokumentujte, je-li to možné, a mějte k ruce ideálně i svědky.

Cestovní pojištění dle destinace

Výběr cestovního pojištění není snadný. Zohlednit byste měli také cílovou destinaci. Důvodem jsou odlišné podmínky a pravidla. K cestovnímu pojištění se Vám vyplatí sjednat si také úrazové připojištění. V případě úrazu se tak vyhnete finančním ztrátám, pokud by Vás zranění na delší dobu vyřadilo “z provozu”. Druhou možností je krátkodobé pojištění pro dovolené v ČR, které zahrnují úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti, pojištění zavazadel i asistenční služby.

Oblíbenou zemí, kam Češi vyráží za zimními radovánkami, je Slovensko. Zde je třeba si uvědomit, že se již více než dvě desítky let jedná o zahraničí. Cestovní pojištění se nesmí podceňovat. To platí zejména pro horskou službu, na které se velmi často nevztahuje běžné cestovní pojištění. Vždy se přesvědčte, že zásah horské služby je součástí Vašeho cestovního pojištění.

V Rakousku může nastat problém, způsobíte-li škodu dalším osobám na jejich zdraví či majetku. V takovém případě opět nic nepodepisujte a neplaťte žádné pokuty až do doby, dokud se neporadíte s asistenční službou své pojišťovny. Při výběru cestovního pojištění dbejte na dostatečně vysoké pojistné limity, protože lékařská péče je v Rakousku velmi drahá a průměrně ošetření zlomeniny vyjde až na 40 tisíc korun.

Ve Francii kladou důraz na pravidla chování v lyžařském středisku. U dětí do 15 let jsou povinné helmy. Francouzi jsou také velmi náchylní k pití alkoholu při lyžování, za což hrozí finanční pokuta i zabavení permanentky. Nikdy se nevydávejte mimo sjezdovky a vyznačené trasy. Rovněž zde platí, že lékařské ošetření je velmi drahé. Vyplatí se proto nejvyšší pojistné limity.

Ochrannou helmu musí mít také děti do 14 let v Itálii. Za nedodržení této povinnosti hrozí finanční pokuta ve výši až 150 EUR. Italské sjezdovky bývají těžké, a velmi často zde dochází ke zraněním.

Hodnocení článku:

Podobné články

TOP 10 zimních destinací v Evropě

5. 1. 2017

Když se řekne zima, většině z nás se vybaví sníh. A co dělat v zimě? To zase většinu z nás napadne lyžování, snowboard a další tradiční aktivity spojené se sněhovou nadílkou. Avšak sníh přináší radost nejen sportovně založeným!

Celá aktualita

Lyžařské desatero: Bezpečně na sjezdovkách u nás i v Evropě

27. 12. 2016

Letošní zima je na sněhovou nadílku docela skoupá. Díky nízkým teplotám však lyžařská střediska mohou bez obav uměle zasněžovat. A tak se lyžuje se nejen v zahraničí, ale už i u nás. Společně s začátkem období zimních dovolených na lyžích je vhodné si připomenout pravidla bezpečného lyžování.

Celá aktualita

Chystáte se na studijní pobyt mimo ČR? Nezapomeňte na pojištění

25. 8. 2016

Studijní pobyt není pouze o vzdělávání a zábavě, je také o odpovědnosti. Stejně jako doma vás i v zahraničí mohou potkat nesnáze v podobě nemocí či úrazů a drahé lékařské péči se nevyhnete. Některé školy si toto riziko uvědomují, a proto studijní pobyt podmiňují sjednáním alespoň základního cestovní pojištění.

Celá aktualita

Jedete na dovolenou? Pojistěte se proti ztrátě zavazadel

27. 7. 2016

Pojištění proti ztrátě zavazadel může zvýšit vaši jistotu na letních cestách. Různí nenechavci se totiž objevují také v přímořských letoviscích napříč celou Evropou, a krádeže zde proto nebývají úplnou výjimkou. Pojištění proti ztrátě zavazadel se jistě před cestou na dovolenou hodí, je však dobré vědět, na co se vztahuje a na co ne.

Celá aktualita

Dovolená a olympijské hry v Rio de Janeiro: Na co nezapomenout?

20. 7. 2016

Na více než 14 dní bude druhé největší brazilské město Rio de Janeiro žít letními olympijskými hrami 2016, jejichž zahajovací den se kvapem blíží. Rio de Janeiro bude jako první jihoamerické město olympijské hry hostit poprvé a mnoho Čechů se rozhodlo letošní dovolenou strávit netradičně právě zde při příležitosti konání olympijských her.

Celá aktualita

Ztráta dokladů na dovolené: Jak postupovat?

9. 7. 2016

Dovolená je nejen snůškou nových zkušeností a radostných zážitků. Občas může dovolenou pokazit nepříjemná událost, jako je ztráta či odcizení jednoho či více osobních dokladů. Zatímco doma byste zašli na policii ohlásit krádež, v zahraničí se ocitnete v bezradné situaci. Poradíme vám, jak nejlépe postupovat.

Celá aktualita

Tipy na dovolenou při cestě autem

5. 7. 2016

Tak to začalo. Sezóna dovolené 2016 se rozjela na plné obrátky a spousta Čechů vyráží k moři či za poznáním, do zahraničí i po Česku. I když jsou všichni natěšení na dobrodružství a odpočinek, letní měsíce jsou bohužel i smutným ukazatelem nepozornosti, především pak na silnicích.

Celá aktualita

Plánujete vyrazit na EURO 2016 do Francie? Nezapomeňte na cestovní pojištění

9. 6. 2016

Mistrovství Evropy ve fotbale se kvapem blíží a do Francie se chystají čeští fanoušci podporující český tým. První zápasy se odehrají za pár dní a taková show slibuje pořádnou dávku zábavy. Fanoušci by však neměli zapomínat, že se jedná o cestu do cizí země, a hodit se bude kromě české vlajky i cestovní pojištění.

Celá aktualita

1 2 3 »