Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Cestovní pojištění >> Vše o Evropském průkazu zdravotního pojištění

Aktuality

Vše o Evropském průkazu zdravotního pojištění

9. 1. 2015 Cestovní pojištění Plánujete zimní dovolenou v rakouských Alpách a zajímá Vás, zda si vystačíte pouze s Evropským průkazem zdravotního pojištění? Podívejme se blíže, na co vše se průkaz vztahuje, na co nikoliv a kdy je vhodnější mít komerční cestovní pojištění.

Evropský průkaz zdravotního pojištění platí v zemích Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru a také ve Švýcarsku. Na základě jeho předložení máte nárok na nezbytnou lékařskou péči. Lékařská péče by měla být poskytnuta vždy bez přímé úhrady a ve všech veřejných zdravotnických zařízeních. Pojištěnec by měl hradit pouze doplatky, poplatky a spoluúčast dle pravidel dané země.

Jak je to se zásahem Horské služby či transportem vrtulníkem?

Ze zdravotního pojištění je v rámci Evropského průkazu zdravotního pojištění uhrazena pouze neodkladná zdravotní péče, jejíž potřeba nastala během pobytu v zahraničí až do výše služby, které by byly poskytnuty v České republice.

Transport vrtulníkem nespadá pod nezbytnou péči v rámci veřejného zdravotního pojištění v Rakousku. To znamená, že zaplacenou částku za transport není možné refundovat ani v České republice. V České republice je transport vrtulníkem hrazen pouze v případě primárních zásahů a hradí jej navíc Ministerstvo zdravotnictví a pouze na území České republiky.

Podobně je na tom zásah Horské služby, které rovněž není krytý z rakouského veřejného zdravotního pojištění. Stejně jako transport vrtulníkem i zásah horské služby si musí pojištěnec uhradit z vlastní kapsy. Hrazený je pouze převoz sanitkou v nezbytných případech a do nejbližšího zdravotnického zařízení. Pojištěnec velmi často musí navíc uhradit spoluúčast. Repatriace a převoz do České republiky není v rámci veřejného zdravotnictví hrazen nikdy.

Shrneme-li výše uvedené, dostaneme se k závěru, že Evropský průkaz zdravotního pojištění není dostatečný. Pojištěnec by měl hrazenou pouze nezbytnou péči bez transportu vrtulníkem, zásahu Horské služby a další služeb. Je tedy lepší a bezpečnější mít uzavřené komerční cestovní pojištění, které všechny uvedené zásahy zahrnuje až do výše sjednaných pojistných limitů.

Když se zraníte v Rakousku…

Mezi oblíbené lokality, kde Češi tráví zimní dovolenou, jsou zejména rakouské Alpy. Jsou zde lepší a hlavně delší a rozmanitější sjezdovky, než je tomu u nás. Každou zimu však dojde k desítkám méně či více vážných úrazů. Mnoho Čechů však na zimní dovolenou vyráží pouze s Evropským průkazem zdravotního pojištění. Pokud by se jim stal úraz, který by vyžadoval transport vrtulníkem, museli by jej uhradit z vlastních zdrojů. Cena za transport se přitom pohybuje od 100 tisíc korun výše dle délky letu. Navíc zdravotnická zařízení v okolí zimních areálů nebývají součástí veřejného systému zdravotního pojištění a to znamená, že v nich není možné uplatnit Evropský průkaz. Pojištěnec by si tak musel uhradit i léčbu.

Před ošetřením Rakušané vyžadují potvrzení Prohlášení, že pojištěnec nevycestoval do Rakouska za účelem čerpání zdravotní péče. Pojištěnec také musí počítat s tím, že zaplatí spoluúčast, jejíž výše je zhruba kolem 20 EUR za ošetření a hospitalizaci, 10 procent z ceny za zdravotnické pomůcky a 5 EUR za léky. Další informace ohledně zdravotní péče v evropských zemích najdete na stránkách Centra mezistátních úhrad.

Štítky: cestování | cestovní pojištění | evropa | pojištění | Zdravotní pojištění |

Hodnocení článku:

Podobné články

TOP 10 zimních destinací v Evropě

5. 1. 2017

Když se řekne zima, většině z nás se vybaví sníh. A co dělat v zimě? To zase většinu z nás napadne lyžování, snowboard a další tradiční aktivity spojené se sněhovou nadílkou. Avšak sníh přináší radost nejen sportovně založeným!

Celá aktualita

Lyžařské desatero: Bezpečně na sjezdovkách u nás i v Evropě

27. 12. 2016

Letošní zima je na sněhovou nadílku docela skoupá. Díky nízkým teplotám však lyžařská střediska mohou bez obav uměle zasněžovat. A tak se lyžuje se nejen v zahraničí, ale už i u nás. Společně s začátkem období zimních dovolených na lyžích je vhodné si připomenout pravidla bezpečného lyžování.

Celá aktualita

Chystáte se na studijní pobyt mimo ČR? Nezapomeňte na pojištění

25. 8. 2016

Studijní pobyt není pouze o vzdělávání a zábavě, je také o odpovědnosti. Stejně jako doma vás i v zahraničí mohou potkat nesnáze v podobě nemocí či úrazů a drahé lékařské péči se nevyhnete. Některé školy si toto riziko uvědomují, a proto studijní pobyt podmiňují sjednáním alespoň základního cestovní pojištění.

Celá aktualita

Jedete na dovolenou? Pojistěte se proti ztrátě zavazadel

27. 7. 2016

Pojištění proti ztrátě zavazadel může zvýšit vaši jistotu na letních cestách. Různí nenechavci se totiž objevují také v přímořských letoviscích napříč celou Evropou, a krádeže zde proto nebývají úplnou výjimkou. Pojištění proti ztrátě zavazadel se jistě před cestou na dovolenou hodí, je však dobré vědět, na co se vztahuje a na co ne.

Celá aktualita

Dovolená a olympijské hry v Rio de Janeiro: Na co nezapomenout?

20. 7. 2016

Na více než 14 dní bude druhé největší brazilské město Rio de Janeiro žít letními olympijskými hrami 2016, jejichž zahajovací den se kvapem blíží. Rio de Janeiro bude jako první jihoamerické město olympijské hry hostit poprvé a mnoho Čechů se rozhodlo letošní dovolenou strávit netradičně právě zde při příležitosti konání olympijských her.

Celá aktualita

Ztráta dokladů na dovolené: Jak postupovat?

9. 7. 2016

Dovolená je nejen snůškou nových zkušeností a radostných zážitků. Občas může dovolenou pokazit nepříjemná událost, jako je ztráta či odcizení jednoho či více osobních dokladů. Zatímco doma byste zašli na policii ohlásit krádež, v zahraničí se ocitnete v bezradné situaci. Poradíme vám, jak nejlépe postupovat.

Celá aktualita

Tipy na dovolenou při cestě autem

5. 7. 2016

Tak to začalo. Sezóna dovolené 2016 se rozjela na plné obrátky a spousta Čechů vyráží k moři či za poznáním, do zahraničí i po Česku. I když jsou všichni natěšení na dobrodružství a odpočinek, letní měsíce jsou bohužel i smutným ukazatelem nepozornosti, především pak na silnicích.

Celá aktualita

Plánujete vyrazit na EURO 2016 do Francie? Nezapomeňte na cestovní pojištění

9. 6. 2016

Mistrovství Evropy ve fotbale se kvapem blíží a do Francie se chystají čeští fanoušci podporující český tým. První zápasy se odehrají za pár dní a taková show slibuje pořádnou dávku zábavy. Fanoušci by však neměli zapomínat, že se jedná o cestu do cizí země, a hodit se bude kromě české vlajky i cestovní pojištění.

Celá aktualita

1 2 3 »