Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Cestovní pojištění >> Ztráta dokladů na dovolené: Jak postupovat?

Aktuality

Ztráta dokladů na dovolené: Jak postupovat?

9. 7. 2016 Cestovní pojištění Dovolená je nejen snůškou nových zkušeností a radostných zážitků. Občas může dovolenou pokazit nepříjemná událost, jako je ztráta či odcizení jednoho či více osobních dokladů. Zatímco doma byste zašli na policii ohlásit krádež, v zahraničí se ocitnete v bezradné situaci. Poradíme vám, jak nejlépe postupovat.

V první řadě mějte na mysli skautské heslo “Buď připraven!” Je zcela jedno, v jaké životní situaci se nacházíte. Pomoci vám může štěstí, mnohem lépe však poslouží dobrá příprava. Před každou cestou do zahraničí se proto ujistěte, že jste schopni podobný případ vyřešit ku svému prospěchu. Respektive, že víte, jak takový zapeklitý případ vyřešit.

Základem je mít správný kontakt. V tomto případě potřebujete adresu zastupitelského úřadu České republiky v dané zemi. Zde vám zaměstnaní úředníci pomohou problém zdárně vyřešit. Zkontaktovat je však musíte vy jako první. Aktualizované adresy všech zastupitelských úřadů najdete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky pod záložkou Diplomatické mise / Zastoupení ČR v zahraničí.

Krok první: Návštěva místní policejní stanice

Doklady, které si sebou vozíte, a jejichž ztráta vás může potrápit, jsou občanský průkaz, cestovní pas a řidičský průkaz. Ve všech případech vás čeká stejný postup. Odlišné však mohou být způsoby řešení.

“Na letiště ve španělské Malaze mne zloději okradli před šesti lety. Zatímco jeden muž  odlákal pozornost, jeho komplic ukradl celý můj batoh. V batohu bylo mé nejlepší oblečení, drahý fotoaparát, sluneční brýle i soukromý a služební telefon a samozřejmě veškeré osobní doklady. Krádež jsem ihned ohlásila místní policii. Přesto mne společnost, u níž jsem měla zaplacené letenky, nepustila bez dokladu s fotografií do letadla. Po pár hodinách se mi podařilo domluvit nové letenky u jiné české společnosti a úspěšně pouze s jednodenním zpožděním jsem se dostala do Prahy. Nebýt ochoty této letecké společnosti, musela bych až do Madridu, alespoň tak mi to bylo řečeno. Návštěva mé kamarádky na 5 dní mne rázem stále o 10 000 korun dráže,” svěřila se nám se svou nemilou zkušeností se španělskými zloději slečna Monika z Prahy.

Bohužel vynalézavost zlodějů po celém světě je vskutku neobyčejná. Bránit se můžete pouze pečlivým hlídáním svých věcí. I přesto se krádeži vyhnout úplně nelze. Stačí skočit na nevinný výraz nebo chvilka nepozornosti a malér je na světě. Pokud se vám stane něco podobného jako slečně Monice, ihned běže na nejbližší policejní stanici a krádež nahlaste. Trvejte na sepsání protokolu. V některých případech se vyzbrojte velkou trpělivostí. Ne všude policie ovládá anglický jazyk. Jakmile budete mít protokol o ztrátě či krádeži, nastupuje zastupitelský úřad.

Krok druhý: Zastupitelský úřad najde řešení

S policejním hlášením vytočte číslo zastupitelského úřadu, který jste si poctivě zjistili již doma. Zastupitelský úřad by vám měl pomoci i v případě jazykové bariéry na policejní stanici. Pokud se nebudete schopni s policií domluvit žádným způsobem, zavolejte na příslušný zastupitelský úřad a oni vám pomohou již při jednání s policií.

V případě občanského průkazu vám zastupitelský úřad vystaví náhradní cestovní průkaz určený na cestu domů. Nový doklad si budete moci vyřídit až doma v České republice. Stejný doklad obdržíte při ztrátě či odcizení cestovního pasu. Pokud byste zůstávali v zahraničí déle, vyplatí se vám zažádat o standardní pas. Vystavení nového pasu však trvá 60 až 120 dní dle typu pasu. Žádosti jsou totiž zasílány do České republiky, a proto je tato doba tak dlouhá.

Vystavení náhradního průkazu však tak jednoduché není, proto požadovat po vás budou kromě policejního protokolu, vyplněného tiskopisu a dvou fotografií i jakýkoliv doklad potvrzující českou národnost. Pokud nemáte šanci, jak získat alespoň rodný list, vaši totožnost může potvrdit další osoby či osoby, které cestují s vámi. V nejhorším případě najde zastupitelský úřad jinou možnost. Poplatek za vystavení cestovního průkazu činí 400 korun.

A co další doklady?

Důležitým dokladem je řidičský průkaz, pokud plánujete řídit auto. Pokud ne, určitě v případě ztráty či odcizení navštivte policii. Nový průkaz si však můžete vyřídit až v ČR. S náhradním řidičským průkazem je to problém. I když vám policie vystaví potvrzení o krádeži, ne všichni policisté jej u cizinců akceptují.

Nejjednodušeji to funguje u pojišťoven. Pokud přijdete o kartičku zdravotní pojišťovny nebo potvrzení o uzavřeném komerčním cestovním pojištění, zavolejte asistenční linku. Pojišťovna vám náhradní doklady obratem nafaxuje nebo pošle e-mailem.

Na cesty informovaní a bezpečně. Kromě osobních dokladů nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění, které si uzavřete na Úspory.cz!

Štítky: cestovní pojištění | cestovní pojištění online | kartička zdravotního pojištění | krádež osobních dokladů v zahraničí | náhradní cestovní průkaz | potvrzení o krádeži | potvzrení o krádeži | zastupitelský úřad v zahraničí |

Hodnocení článku:

Podobné články

TOP 10 zimních destinací v Evropě

5. 1. 2017

Když se řekne zima, většině z nás se vybaví sníh. A co dělat v zimě? To zase většinu z nás napadne lyžování, snowboard a další tradiční aktivity spojené se sněhovou nadílkou. Avšak sníh přináší radost nejen sportovně založeným!

Celá aktualita

Lyžařské desatero: Bezpečně na sjezdovkách u nás i v Evropě

27. 12. 2016

Letošní zima je na sněhovou nadílku docela skoupá. Díky nízkým teplotám však lyžařská střediska mohou bez obav uměle zasněžovat. A tak se lyžuje se nejen v zahraničí, ale už i u nás. Společně s začátkem období zimních dovolených na lyžích je vhodné si připomenout pravidla bezpečného lyžování.

Celá aktualita

Chystáte se na studijní pobyt mimo ČR? Nezapomeňte na pojištění

25. 8. 2016

Studijní pobyt není pouze o vzdělávání a zábavě, je také o odpovědnosti. Stejně jako doma vás i v zahraničí mohou potkat nesnáze v podobě nemocí či úrazů a drahé lékařské péči se nevyhnete. Některé školy si toto riziko uvědomují, a proto studijní pobyt podmiňují sjednáním alespoň základního cestovní pojištění.

Celá aktualita

Jedete na dovolenou? Pojistěte se proti ztrátě zavazadel

27. 7. 2016

Pojištění proti ztrátě zavazadel může zvýšit vaši jistotu na letních cestách. Různí nenechavci se totiž objevují také v přímořských letoviscích napříč celou Evropou, a krádeže zde proto nebývají úplnou výjimkou. Pojištění proti ztrátě zavazadel se jistě před cestou na dovolenou hodí, je však dobré vědět, na co se vztahuje a na co ne.

Celá aktualita

Dovolená a olympijské hry v Rio de Janeiro: Na co nezapomenout?

20. 7. 2016

Na více než 14 dní bude druhé největší brazilské město Rio de Janeiro žít letními olympijskými hrami 2016, jejichž zahajovací den se kvapem blíží. Rio de Janeiro bude jako první jihoamerické město olympijské hry hostit poprvé a mnoho Čechů se rozhodlo letošní dovolenou strávit netradičně právě zde při příležitosti konání olympijských her.

Celá aktualita

Tipy na dovolenou při cestě autem

5. 7. 2016

Tak to začalo. Sezóna dovolené 2016 se rozjela na plné obrátky a spousta Čechů vyráží k moři či za poznáním, do zahraničí i po Česku. I když jsou všichni natěšení na dobrodružství a odpočinek, letní měsíce jsou bohužel i smutným ukazatelem nepozornosti, především pak na silnicích.

Celá aktualita

Plánujete vyrazit na EURO 2016 do Francie? Nezapomeňte na cestovní pojištění

9. 6. 2016

Mistrovství Evropy ve fotbale se kvapem blíží a do Francie se chystají čeští fanoušci podporující český tým. První zápasy se odehrají za pár dní a taková show slibuje pořádnou dávku zábavy. Fanoušci by však neměli zapomínat, že se jedná o cestu do cizí země, a hodit se bude kromě české vlajky i cestovní pojištění.

Celá aktualita

Cestovní pojištění a dítě – výhodné ceny, někdy je dokonce zdarma

31. 5. 2016

Přichází doba rodinných dovolených a s ní i otázka cestovního pojištění dětí. Jaké cestovní pojištění je po děti nejvýhodnější a kolik bude stát? Už dopředu můžeme prozradit, že cestovní pojištění pro děti pořídíte za výhodnou cenu a někdy dokonce zdarma.

Celá aktualita

1 2 3 »