Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Finance >> Děti nerozumí financím. Učit by je měli rodiče i škola

Aktuality

Děti nerozumí financím. Učit by je měli rodiče i škola

9. 10. 2017 Finance Nedostatečná finanční negramotnost je nejčastější příčinou finančních problémů, špatného hospodaření s financemi i vysoké zadluženosti u domácností. Financím často nerozumí ani dospělí, natož dospívající děti. Podle finančních odborníků by měla ekonomie a finance patřit mezi základní předměty na středních školách stejně jako českých jazyk nebo matematika.

Lidé se neorientují ve světě financí a to jim přináší problémy při hospodaření s osobními financemi. Nechápou základní pojmy a například při hledání půjčky nemají tušení jak si spočítat, která je nejvýhodnější. Tato situace není pouze obrázkem české společnosti, podobný problém řeší i sousední Německo.

„Žáci žijí v tržní společnosti a musí jí porozumět, i kdyby se s nich stali kritici kapitalismu,“ uvedl Nils Goldschmidt z Centra pro ekonomické vzdělávání v Siegenu (ZöBiS). Němečtí ekonomové se proto snaží prosadit ekonomii do škol jako nový předmět. Podle nich by si lidé měli osvojit správné ekonomické myšlení co nejdříve. S dostatečnými znalosti budou lépe připravení na život.

V České republice narůstá poptávka po novém předmětu - ekonomii

U nás je situace velmi podobná. Konkrétně se šířením ekonomické vzdělanosti mezi žáky a studenty středních škol zabývá Institut ekonomického vzdělávání (INEV). „Samostatný předmět Ekonomie a finance na většině českých škol chybí. A to se nešťastně podepisuje na českých dětech i dospívajících. Samostatný předmět ekonomie je inovace, pro kterou zvedne ruku každý informovaný a rozumný člověk,“ zdůrazňuje Martina Bacíkova, ředitelka institutu.

Hlavním cílem INEV je snaha prosadit ekonomii jako předmět na středních školách. Školám a učitelům dodává kvalitní zdroje a zároveň pořádá Ekonomickou olympiádu. „Ekonomická olympiáda nám umožňuje zůstat v kontaktu se středoškolskou realitou a díky tomu můžeme být v pomoci flexibilní a efektivní,“ vysvětluje smysl olympiády Martina Bacíková. Olympiádu oficiálně podporuje i Česká národní banka (ČNB).

Děti se ve světě financí nevyznají

O stav finanční gramotnosti české populace se zajímala i ČSOB banka, která si nechala zpracovat průzkum. Banku zajímalo především to, jak se ve světě orientují děti, potažmo jejich rodiče. Výsledky průzkumy potvrdily, že finanční gramotnost není silnou stránkou ani jejich rodičů.

„Když jsme se ptali dětí, jak se vyznají ve světě peněz, tak nám samy přiznaly, že o hospodaření moc nevědí,“ uvedl k tématu Petr Hutla, vrchní ředitel a člen představenstva ČSOB. S prvotním poznáním světa peněz by podle něj měli děti seznámit jejich rodiče. Většina toho však není schopna, protože ani oni sami nemají o správném hospodaření s financemi dostatečné vědomosti.

„Pokud by domácnosti přišly o hlavní zdroj příjmu, typicky by vydržely jeden až tři měsíce, než by si musely půjčit nebo se přestěhovat a snížit tím své pravidelné výdaje. Čtvrtina rodin by při výpadku příjmů s penězi nevydržela dokonce ani jeden měsíc. Pokud se vede Čechům dobře, tak se takový přístup neprojeví, problém ale nastává v době krize,“ dodal Petr Hutla na závěr.

 

Štítky: finance | finanční gramotnost | finanční gramotnost dětí |

Hodnocení článku:

Podobné články

Nastal čas změnit práci. Jak na to?

25. 9. 2017

Zatímco v pátek prožíváte euforii z nadcházejícího víkendu, v neděli se utápíte v depresích z blížícího se nového pracovního týdne. Do práce chodíte nejen bez nadšení, ale doslova s odporem. Nepociťujete žádné uspokojení z provedené práce, cílem každého dne je přežít. Jediné, co vás ve stávajícím zaměstnaní drží, je pravidelná výplata a strach ze změny.

Celá aktualita

Odmítla Vám pojišťovna vyplatit plnění? Víme, jak se bránit

13. 9. 2017

Starosti s řešením nehody a jejích následků jsou samy o sobě dosti nepříjemné. Když se k tomu přidá dopis od pojišťovny informující o zkrácení nebo úplném odmítnutí vyplacení pojistného plnění, je to doslova na ránu. S penězi jste počítali, co teď? A je pojišťovna vůbec v právu nebo se vyplatí zabojovat?

Celá aktualita

Bitcoin - co je to a jak to funguje?

21. 8. 2017

Pojem Bitcoin jste v posledních pár letech jistě zaslechli. Možná vám ale uniklo, o co se jedná. Bitcoin je nový druh peněz, zjednodušeně řečeno digitální měna, kterou nelze strčit do peněženky jako klasické drobáky nebo papírové bankovky. Bitcoin je měna, síť a software v jednom. Bitcoin může vyrábět kdokoliv, kdo má počítač.

Celá aktualita

5 tipů, jak ušetřit při nákupu školních potřeb

31. 7. 2017

Prázdniny jsou stále v plném proudu, ale i přesto je už teď třeba začít myslet na jejich konec. Spolu s ním totiž začíná nový školní rok, který pro rodiče dítek není zrovna levnou záležitostí. A včasné obstarávání školního vybavení či pomůcek je důležité, pokud chcete ušetřit. Jaké jsou další tipy, díky kterým zaplatíte méně?

Celá aktualita

Firmy opouští od pasivního hledání zaměstnanců

27. 7. 2017

Česká republika má nejnižší nezaměstnanost v Evropě. Pro občany je to dobrá zpráva, horší už pro ekonomiku. Příliš nízká nezaměstnanost brzdí růst průmyslu a firmy mají problém sehnat zaměstnance. Situace došlo tak daleko, že si firmy přebírají zaměstnance mezi sebou a také využívají služeb pro aktivní oslovení lidí hledající práci.

Celá aktualita

5 tipů jak, ušetřit při každodenních rutinách

24. 4. 2017

Zadarmo ani kuře nehrabe. A tak platíme, platíme a platíme. Utrácíme za jídlo, ošacení, auto, koníčky, zábavu, dovolené, energie, nájmy i hypotéky. Život není snadný ani levný, nemusí být však ani drahý, pokud přemýšlíme dříve, než tasíme bankovku či platební kartu.

Celá aktualita

Spotřebitelé poznají vliv EET na vyšších cenách

19. 1. 2017

Zavedení elektronické evidence tržeb (EET) se spotřebitelů nedotknou tolik jako samotných živnostníků a podnikatelů. Nejvíce to poznají na růstu cen, před kterými varovali samotní podnikatele. Nová čísla potvrzují, že se varování vyplnila. Již v prosinci byl zaznamenán rychlejší meziroční růst cen.

Celá aktualita