Úspory.cz >> Havarijní pojištění >> Používání letních pneumatik může být nebezpečné a pro viníka nehody drahé
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Používání letních pneumatik může být nebezpečné a pro viníka nehody drahé

15.11.2016 Havarijní pojištění Od 1. listopadu je zákonem doporučeno používání kvalitních zimních pneumatik. Bohužel mnoho českých řidičů toto doporučení nerespektuje, a i během zimy jezdí na letních pneumatikách. Ty však nejsou uzpůsobené pro jízdu při nízkých teplotách, na sněhu či ledu, a velice snadno tak může dojít k vážné nehodě.

Používání různých typů pneumatik pro zimní a letní období není výmyslem ani rozmarem našich politiků. Je to dáno jejich odlišnými vlastnostmi. Letní pneumatiky při nízkých teplotách tuhnou a hůře přilnou k povrchu vozovky. To znamená, že brzdná dráha je delší a pneumatiky navíc kloužou. Nemluvě o situaci, kdy se na vozovce nachází námraza, led či sníh. V tento moment jsou letní pneumatiky doslova nefunkční.

Zimní pneumatiky v zimě, letní v létě

Povinnost používání zimních pneumatiky stanovuje vyhláška č. 30/2001 Sb. Do vydání této vyhlášky bylo možné používat jakékoliv pneumatiky, jejichž minimální hloubka dezénu činila 1,6 mm.

VÍTE, jakou minimální hloubku dezénu musí mít zimní pneumatiky podle znění zákona o silničním provozu? Podle české legislativy jsou to 4 mm.

Výše uvedená vyhláška českým motoristům nařizuje používání zimních pneumatik od 1. listopadu do 31. dubna, pokud se na silnici nachází souvislá vrstva námrazy, ledu či sněhové pokrývky a teploty klesnou pod 7 °C (tj. teplota, při níž letní pneumatiky začínají tuhnout). V případě, že je vozovka označena dopravními značkami “zimní výbava” (C15a a C15b) jsou zimní pneumatiky v tomto období povinné vždy.

Není pneu jako pneu. Proč jsou zimní pneumatiky v zimě lepší než letní?

  • kratší brzdná dráha v zimních podmínkách
  • hrubší záběrový vzorek vhodný pro jízdu na sněhu
  • jiné drážkování lépe odvádí vodu (brání aquaplaningu) a vytlačuje sníh z drážek
  • lepší přilnavost na mokrém povrchu při nízkých teplotách

Hlavní důvodem, proč zimní pneumatiky používat, je však bezpečnost. Změnou povětrnostních podmínek se riziko nehody zvyšuje až 6krát! Používáním zimních pneumatik je jízda v zimních podmínkách výrazně bezpečnější, chráníte nejen své vozidlo, ale i život svůj a ostatních účastníků silničního provozu.

Celoroční pneumatiky nejsou dobrou volbou

Zimní pneumatiky nejsou levnou záležitostí a hodně řidičů se rozhodne pro celoroční pneumatiky. Vyřeší tak dvě mouchy jednou ranou, jak se říká. Ušetří za dvě různé sady pneumatik, a ještě se zbaví otravného přezouvání. Reálné zkušenosti však říkají, že se nejedná o dobrý kompromis. S celoročními pneumatikami si opravdu vystačíte po celý rok, ale jen pokud nenarazíte na náledí či sněhové závěje.

Existují dobré důvody, proč máme zvlášť letní a zimní pneumatiky, které jsou designované pro konkrétní období a podmínky. Není jednoduše možné, aby jedna jediná směs fungovala na 100 % při rozdílných teplotách, které v našich podmínkách mohou být.

Jízda na letních pneumatikách může vyjít velice draho

Pomineme-li hledisko bezpečnosti, může na některé motoristy více zapůsobit finanční hledisko. Mnoho řidičů se hájí tím, že mají uzavřené nejen povinné ručení, ale také drahé havarijní pojištění. Proč by tedy měli ještě utrácet za kvalitní zimní pneumatiky? Pojišťovny by jim přece měla případnou škodu uhradit. Tak jednoduché to opravdu není.

Pojišťovna má právo krátit nebo úplně zamítnout pojistné plnění, pokud pojištěný poruší pojistné podmínky a zákon. Pokud tedy řidič způsobí nehodu s letními pneumatikami, bude mít velký problém. A to zejména tehdy, pokud pojišťovna prokáže příčinnou souvislost mezi vznikem nehody a letními pneumatikami. V takovém případě řidiči nevyplatí ani korunu, a navíc bude povinen způsobenou škodu uhradit ze své kapsy.

Tipy pro bezpečnou jízdu v zimě

Neriskujete zbytečně zdraví a životy a nezapomeňte své auto přezout na kvalitní zimní pneumatiky, pokud jste tak již neučinili. Vždyť tato povinnost platí již 14 dní! Zároveň s tím, mějte na paměti naše tipy pro bezpečnější jízdu.

  • Dbejte zvýšené opatrnosti
  • Jezděte tak rychle, abyste dokázali včas zareagovat na jakoukoliv změnu
  • Vyvarujte se rychlé změně směru, zrychlení či prudkému brzdění
  • Dodržujte větší odstupy mezi vozidly
  • Nikdy nebrzděte v zatáčce
  • Alespoň 1x měsíčně kontrolujte tlak vzduchu a hloubku dezénu

Štítky: celoroční pneumatiky | havarijní pojištění | letní pneumatiky v zimě | levné havarijní pojištění | povinné ručení | srovnání havarijní pojištění | zimní pneumatiky |

Hodnocení článku:

Podobné články

Končící STK už si řidiči nemusí pamatovat. Registr vozidel je včas upozorní

14.05.2019

Od letošního dubna se čeští motoristé nemohou vymlouvat na to, že zapomněli na datum vypršení platnosti STK. Od začátku dubna registr vozidel řidičům zasílá upozornění na končící STK a prostřednictvím zprávy do datové schránky dva měsíce před.

Celá aktualita

Pojištění vozidel v roce 2019: Vyšší pojistné, širší rozsah i rychlejší vyřízení škod

08.04.2019

První čtvrtletí máme za sebou a můžeme zhodnotit nové trendy v oblasti pojištění vozidel. Nejedná se pouze o zdražení povinného ručení, pojišťovny více využívají moderní technologie. Například takové vyřízení pojistné události by mohlo probíhat mnohem rychleji.

Celá aktualita

Přestane být havarijní pojištění důležité?

18.05.2018

Ještě nedávno komplexní pojištění vozidel představovalo povinné ručení společně s havarijním pojištěním. To pomalu přestává platit. Povinné ručení se mění a zahrnuje stále více služeb, které původně spadaly pod havarijní pojištění. Je možné už dnes havarijní pojištění nahradit rozšířením povinného ručení?

Celá aktualita

Pojišťovny nabízí superlevné havarijní pojištění k povinnému ručení

29.01.2018

Zatímco povinné ručení je dané zákonem, havarijní pojištění si řidiči sjednat mohou, ale také nemusí. V České republice jej má uzavřena zhruba třetina vlastníků motorových vozidel. Zbývajícím dvou třetinám se nelíbí buď vysoké pojistné, nebo vlastní starší auto.

Celá aktualita

Nepodceňujte přezutí na zimní pneumatiky

06.11.2017

Od 1. listopadu do 31. března platí v České republice zákonná povinnost přezutí vozidla na zimní pneumatiky, pokud se na silnicích nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza nebo lze výskyt sněhu a ledu v průběhu jízdy předpokládat s ohledem na aktuální povětrnostní podmínky. Používání zimních pneumatik v zimě má své oprávnění. Jsou mnohem lépe přizpůsobené zimním podmínkám a jízda je výrazně bezpečnější. Jak jste na tom vy? Už máte přezuto?

Celá aktualita

Řidiči pozor! Na podzim roste riziko srážky se zvěří

30.10.2017

Každý podzim pojišťovny evidují vyšší počet pojistných událostí způsobených srážek se zvířaty. Důvodem jsou kratší dny a horší viditelnost. Na silnicích se v těchto dnech pohybuje stále více zvířat. Zejména v brzkých ranních hodinách a navečer by řidiči měli dávat větší pozor. Nejnebezpečnější jsou velká zvířata jako například divočáci.

Celá aktualita

Kvalitní zabezpečení sníží riziko krádeže auta

16.08.2017

Riziko krádeže auta není zanedbatelné a určitě se vyplatí mít vedle povinného ručení sjednané dobré havarijní pojištění, které případnou krádež pokryje po finanční stránce. Pokud však chcete snížit riziko, že vám auto ukradnou, využijte některý z mnoha systémů chránících vozidlo před nenechavýma rukama zlodějů. Ne každý systém však zloděje dokáže odradit.

Celá aktualita

Bezpečně na cestách: Krátkodobé havarijní pojištění na prázdniny

22.05.2017

Havarijní pojištění je obvyklé u nových a dražších vozidel. Je to logické. Havarijní pojištění je sice praktické a vyplatí se, když dojde k problému. Je však také relativně drahé, a proto je mnozí řidiči příliš neřeší. Na cestách po zahraničí bychom se však měli chránit lépe. Hodit se může krátkodobé havarijní pojištění.

Celá aktualita
Všechny aktuality