Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Až třetinu příjmů tvoří splátky za hypotéky

Aktuality

Až třetinu příjmů tvoří splátky za hypotéky

8. 7. 2014 Hypotéky Český statistický úřad zveřejnil výsledky průzkumu společnosti Golem Finance, ze kterého vyplynulo, že splátky hypotéky tvoří průměrně až třetinu rodinného rozpočtu běžné české domácnosti. Nejhůře jsou na tom pražské rodiny, kde hypotéky zabírají dokonce nadpoloviční část všech příjmů.

Společnost Golem Finance nedávno provedla výzkum, jehož cílem bylo zjistit, jak hypotéky zatěžují rodinný rozpočet českých domácností. Podle výsledků tohoto průzkumu bylo zjištěno, že hypoteční splátky průměrně zabírají celou jednu třetinu všech příjmů. Čísla se liší dle jednotlivých krajů, přičemž nejhůře jsou na tom rodiny v Praze, které za hypotéku měsíčně dají dokonce nadpoloviční část všech svých příjmů.

V západní Evropě jsou na tom hůře

Země západní Evropy jsou na tom hůře a za hypotéku utratí měsíčně dokonce ještě více. "Podíl výdajů na hypotéku na příjmech v Praze je mnohem bližší tomu, co známe ze zemí západní Evropy," uvedl analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Nemovitosti v Praze jsou výrazně dražší než v ostatních krajích. Pražské domácnosti si tak na vlastní bydlení musí půjčovat dvakrát až třikrát vyšší částky. Například v roce 2012 činila cena za metr čtvereční přes 45 tisíc korun, zatímco v Ústeckém kraji činila cena za metr čtverečných “pouhých” 9 tisíc korun.

I přes vysoké ceny nemovitostí, zájem o hypotéky roste. Příčinou jsou velmi nízké úroky, které se již přes rok pohybují kolem 3 procent. Právě proto byl loňský rok rekordní a banky poskytly českým občanům 92 600 hypotečních úvěrů v objemu 149,3 miliardy korun. Celkově šlo o nárůst 25 procent oproti předchozímu roku.

Čeká nás růst úrokových sazeb?

Již na přelomu letošního roku očekávali hypoteční odborníci nárůst úrokových sazeb. K tomu však nedošlo. Úroková sazba naopak pokořila rekord z loňského roku a klesla na neuvěřitelných 2,93 procenta. Odbornicí tvrdí, že tento pokles je poslední, a v brzkých měsících začne úroková sazba růst. Domácnosti by měly počítat s tím, že jim po ukončení fixace vzrostou náklady.

Náš tip: Využijte nízkých úroků u hypoték a sjednejte si novou hypotéku či refinancujte starou na Uspory.cz.

Hodnocení článku:

Podobné články

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úv��r není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

Hypotéka nebo pronájem? Obojí má své výhody

4. 8. 2016

Bydlet ve vlastním nebo v nájmu? Současné rekordně nízké ceny hypoték nahrávají myšlenkám o koupi vlastního bydlení, protože výsledné splátky jsou docela nízké. Bydlení v pronájmu však není nic z principu špatného a má také svá pozitiva. Shrňme si proto základní výhody bydlení v pronájmu a případné hypotéky na vlastní byt.

Celá aktualita

Pozor na některé záludnosti u hypoték

25. 7. 2016

Vlastní bydlení je sen, který si v současnosti plní stále více lidí. Není se co divit, úrokové sazby hypoték jsou na historickém minimu, což znamená, že k hypotečnímu úvěru na bydlení se můžete dostat velmi levně. Pozor ale na některé drobné záludnosti, které s sebou hypotéka přináší.

Celá aktualita

Americká hypotéka nejen od banky

23. 6. 2016

Půjčka nám může náš život značně zjednodušit nebo také pořádně zkomplikovat dlouhodobou zátěží v podobě splátek. Podle průzkumů půjčky ukrajují z našeho rodinného rozpočtu v průměru více než čtvrtinu našich příjmů. Jak to ale udělat, aby se nám půjčka nestala koulí přivázanou k noze, která nás bude několik let brzdit v rozletu?

Celá aktualita

Hypotéka a reálná hodnota peněz: Jak vám inflace může pomoci splácet?

7. 6. 2016

Inflace – tedy snižování hodnoty peněz – je velkým strašákem, každého, kdo si spoří peníze. Naopak pokud máte úvěr či hypotéku, může inflace pracovat ve váš prospěch. Podívejte se s námi blíže na to, jakou roli hraje hodnota peněz ve splácení hypotéky.

Celá aktualita

1 2 3 »