Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Banky jsou ochotné garantovat nízké úrokové sazby až po dobu dvou let

Aktuality

Banky jsou ochotné garantovat nízké úrokové sazby až po dobu dvou let

14. 8. 2015 Hypotéky Rok a půl trval pokles úrokových sazeb u hypotečních úvěrů až na jejich historické dno. Pokles se nyní zastavil, a byť jsou úrokové sazby stále nízké, je otázkou času, kdy začnou růst. Uvažujete-li o bydlení, domluvte si výhodný úrok s bankou již dnes. Nízké úroky banky podrží i po dobu dvou let.

„V České republice panuje v oblasti bankovních služeb a hypoték silná konkurence, z čehož těží především klienti bank. Dnešní nízké sazby hypoték jsou již téměř na hraně rentability a je logické předpokládat jejich pozvolný nárůst. Nicméně tvrdá konkurence mezi bankami nedovolí jejich výrazné zvýšení,“ říká Hana Drápalová ze Sberbank.

Hypotéky nepatří zrovna k drobným půjčkám, spíše naopak. Jedná se o milionové úvěry, které bankám přináší největší zisky. A právě proto jsou banky ochotné vyjít klientům vstříc. Klíčovým kritériem pro výběr hypotéky bývá pro klienta úroková sazba. Na základě její výše ve spojení s ostatními podmínkami se klient rozhoduje, které bance kývne na nabídku.

Aby nebyla situace tak jednoduchá, klient si zpravidla nechá vypracovat nabídek více. Jednotlivé nabídky si porovná a vybere si tu nejvýhodnější. Takové chování je logické. Jedná se přece o úvazek na desítky let, a vzít si hypotéku od první banky by byl holý nerozum.

Klienti mají čas se rozmyslet

Banky naštěstí přišly na to, že přílišný tlak na klienty se nevyplácí. Naopak potřebují čas a klid, aby si nabídku důkladně rozmysleli. Všechny banky tak potencionálním klientům výši slíbené úrokové sazby garantují. Délka této lhůty se však liší banka od banky. V případě žádosti o hypotéky, se doba garance pohybuje kolem jednoho měsíce.

Klientům při sjednání hypotéky garantujeme úrokovou sazbu měsíc dopředu. Při refinancování hypotéky z jiné banky až jeden rok dopředu,“ potvrzuje Pavla Kozáková z České spořitelny. „Po podpisu smlouvy je ale možné úvěr vyčerpat ve lhůtě až dva roky, tzn. klient může zahájit čerpání úvěru až na konci této lhůty,“ zní téměř totožná slova od Pavla Zúbka z Komerční Banky.

Současné nízké úrokové sazby bývají trnem v oku lidí, kteří o vlastním bydlení uvažují až za dva roky. I ti však mohou získat nízké úroky. Stačí, když si hypotéku vyřídí již nyní, ale čerpat ji začnou až za ty dva roky. V takovém případě se však vyplatí domluvit si delší dobu fixace. Ta totiž začíná běžet dnem podpisu smlouvy. „V praxi to znamená, že za dva roky budete mít zajištěnou dnešní nízkou sazbu na 5 let od vyčerpání úvěru,“ říká hypoteční poradce Jiří Houška.

Jak dlouho banky garantují úrokovou sazbu?

Banka Délka období garance
Air Bank refinancování - 6 měsíců
Česká spořitelna

nový žadatal - 1 měsíc

refinancování - 12 měsíců

možnost odložení čerpání hypotéky - až 24 měsíců

ČSOB

Era

Hypoteční banka

nový žadatal - 1 měsíc

možnost odložení čerpání hypotéky - až 24 měsíců

Equa bank

nerozhodnutý žadatel - 1 měsíc

rozhodnutý žadatel - 12 měsíců

Komerční banka

nový žadatal - 1 měsíc

možnost odložení čerpání hypotéky - až 24 měsíců

Fio banka

žádná garance

před koncem fixace - 2 měsíce

možnost odložení čerpání hypotéky - až 6 měsíců

GE Money Bank

nový žadatal - 1 měsíc

možnost odložení čerpání hypotéky - 6 až 13 měsíců

mBank

nový žadatal - 1 měsíc

možnost odložení čerpání hypotéky - 6 měsíců

Raiffeisenbank

nový žadatal - 1 měsíc

možnost odložení čerpání hypotéky - až 24 měsíců

Sberbank

nerozhodnutý žadatel - 1 měsíc

před koncem fixace - 12 měsíců

UniCredit Bank

nerozhodnutý žadatal - 45 dnů

rozhodnutý žadatel - 12 měsíců

Zdroj: banky

Fixace nejméně na dobu tří let

Nyní se průměrná úroková sazba hypoték pohybuje těsně nad 2 procenta. Pokud splníte některé z podmínek, můžete se dostat i pod tuto hranici. Jednou z podmínek bývá souhlas s delší dobou fixace, například na pět až sedm let. Další podmínkou pro získání nižší sazby bývají další produkty, jako je například pojištění schopnosti splácet či placení inkasem.

„Pozor na velmi výhodné sazby uváděné v reklamách. Není sazba jako sazba. Velmi nízké sazby jsou podmíněny založením dalších produktů v bance. Pokud si tedy kvůli nízké sazbě založíte úvěrové pojištění, kreditní kartu a zpoplatněný účet, budete mít hypotéku díky těmto nákladům navíc, jako když máte sazbu o 1 až 1,5 procenta výše,“ upozorňuje Jiří Houška.

Najděte si nejvýhodnější hypotéku na Úspory.cz a nebudete litovat!

Štítky: hypotéky | nejlevnější hypotéky | refinancování | srovnání hypoték | úrokové sazby hypoték | žádost o hypotéku |

Hodnocení článku:

Podobné články

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úv��r není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

Hypotéka nebo pronájem? Obojí má své výhody

4. 8. 2016

Bydlet ve vlastním nebo v nájmu? Současné rekordně nízké ceny hypoték nahrávají myšlenkám o koupi vlastního bydlení, protože výsledné splátky jsou docela nízké. Bydlení v pronájmu však není nic z principu špatného a má také svá pozitiva. Shrňme si proto základní výhody bydlení v pronájmu a případné hypotéky na vlastní byt.

Celá aktualita

Pozor na některé záludnosti u hypoték

25. 7. 2016

Vlastní bydlení je sen, který si v současnosti plní stále více lidí. Není se co divit, úrokové sazby hypoték jsou na historickém minimu, což znamená, že k hypotečnímu úvěru na bydlení se můžete dostat velmi levně. Pozor ale na některé drobné záludnosti, které s sebou hypotéka přináší.

Celá aktualita

Americká hypotéka nejen od banky

23. 6. 2016

Půjčka nám může náš život značně zjednodušit nebo také pořádně zkomplikovat dlouhodobou zátěží v podobě splátek. Podle průzkumů půjčky ukrajují z našeho rodinného rozpočtu v průměru více než čtvrtinu našich příjmů. Jak to ale udělat, aby se nám půjčka nestala koulí přivázanou k noze, která nás bude několik let brzdit v rozletu?

Celá aktualita

Hypotéka a reálná hodnota peněz: Jak vám inflace může pomoci splácet?

7. 6. 2016

Inflace – tedy snižování hodnoty peněz – je velkým strašákem, každého, kdo si spoří peníze. Naopak pokud máte úvěr či hypotéku, může inflace pracovat ve váš prospěch. Podívejte se s námi blíže na to, jakou roli hraje hodnota peněz ve splácení hypotéky.

Celá aktualita

1 2 3 »