Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Banky začaly nabízet úrokové sazby s fixací až na deset let

Aktuality

Banky začaly nabízet úrokové sazby s fixací až na deset let

18. 12. 2014 Hypotéky Doposud byly běžné hypotéky s tříletou a pětiletou fixací úrokové sazby. Nově však banky začaly nabízet také fixaci na deset let, čímž získají jistotu, že během této doby jim klient neuteče ke konkurenční bankovní či nebankovní společnosti. Výhodou dlouholeté fixace mají být velmi nízké úrokové sazby.

Konkurenční boj mezi bankami a finančními společnostmi je stále silnější. Banky se předhání ve výhodnějších nabídkách, aby získaly klienty konkurenčních bank do svých portfolií. Zároveň si nově získané klienty snaží pojistit na co nejdelší dobu. A to je také hlavní důvod, proč banky nově nabízí desetiletou fixaci úrokové sazby.

„Snaha bank, aby jim klienti neutíkali ke konkurenci, je v poslední době dost výrazná. Zejména velké banky s mnoha klienty tak musí vymýšlet stále nové metody, jak se snahám o přetahování současných klientů konkurencí bránit,“ vysvětluje současný trend Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

Češi nejvíce využívají pětileté fixace

Doposud byly nejvíce využívané pětileté (40 procent) a tříleté (22 procent) fixace. Zda se uchytí i desetileté fixace, ukážou příští měsíce. Na výši úrokových sazeb u hypoték se projevuje zejména vliv tzv. úrokových swapů. Ty jsou odrazem očekávaných budoucích úrokových sazeb. V případě desetiletých swapů došlo k poklesu o polovinu, což umožnilo bankám jít s úrokovými sazbami dolů.

V současné době se úrokové sazby u desetiletých fixací pohybují pod hranicí tří procent. Například UniCredit Bank nabízí hypotéku s desetiletou fixací od 2,84 procenta. Také ostatní banky nabízí desetileté fixace. Výjimkou jsou pouze mBank a Equa bank, které desetiletou fixaci zatím nenabízí vůbec.

Banky rovněž uvádí, že nízké úrokové sazby ořezaly cenu hypoték s tříletou a pětiletou fixací na tolik, že banky přichází o zisky. „U tříleté fixace se už dá dostat na 1,79 procenta, a jestliže banka musí vydělat na zdroje, likviditu, riziko, provozní náklady, provizi partnerům a realizovat marži, tak už prostě moc není kam jít,“ říkají hypoteční brokeři. Desetileté fixace však zatím nabízí mnohem více prostoru jít s cenou níže.

Dlouholeté fixace nemusí být vždy výhodné

Většina klientů jednoznačně dává přednost fixovaným úrokovým sazbám před plovoucími. Ty se totiž mohou měnit i několikrát do roka. To znamená, že hypotéka může být výrazně levnější i dražší. Naproti tomu i fixovaných úrokových sazeb mají jistotu, že po dobu tří až deseti let nedojde ke změně úrokové sazby. Nejvíce využívanými i doporučovanými jsou stále tříleté a pětileté fixace. „Našim klientům stále doporučujeme fixace na tři až pět let, aby měli větší variabilitu v případě nenadálých situací,“ říká Lucie Drásalová, hypoteční a úvěrová specialistka ve společnosti Partners.

To, co někteří lidé považují za výhodu, se může časem ukázat jako zásadní nevýhoda. Díky fixaci úrokové sazby má klient jistotu, že po dobu tří, pěti či deseti let zůstane výše splátky stejná, ať je aktuální situace na trhu jakákoliv. Pokud se však rozhodne smlouvu ukončit dříve, čeká jej sankce za předčasné ukončení smlouvy. A taková sankce může vyjít i na stovky tisíc korun. Ne vždy je však vina na straně klienta. „Osudovými se mohou stát situace, jako jsou rozvod, úmrtí či prodej nemovitost,“ dodává Lucie Drásalová. Většina hypotečních makléřů proto desetileté fixace zatím nedoporučuje.

Hodnocení článku:

Podobné články

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úv��r není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

Hypotéka nebo pronájem? Obojí má své výhody

4. 8. 2016

Bydlet ve vlastním nebo v nájmu? Současné rekordně nízké ceny hypoték nahrávají myšlenkám o koupi vlastního bydlení, protože výsledné splátky jsou docela nízké. Bydlení v pronájmu však není nic z principu špatného a má také svá pozitiva. Shrňme si proto základní výhody bydlení v pronájmu a případné hypotéky na vlastní byt.

Celá aktualita

Pozor na některé záludnosti u hypoték

25. 7. 2016

Vlastní bydlení je sen, který si v současnosti plní stále více lidí. Není se co divit, úrokové sazby hypoték jsou na historickém minimu, což znamená, že k hypotečnímu úvěru na bydlení se můžete dostat velmi levně. Pozor ale na některé drobné záludnosti, které s sebou hypotéka přináší.

Celá aktualita

Americká hypotéka nejen od banky

23. 6. 2016

Půjčka nám může náš život značně zjednodušit nebo také pořádně zkomplikovat dlouhodobou zátěží v podobě splátek. Podle průzkumů půjčky ukrajují z našeho rodinného rozpočtu v průměru více než čtvrtinu našich příjmů. Jak to ale udělat, aby se nám půjčka nestala koulí přivázanou k noze, která nás bude několik let brzdit v rozletu?

Celá aktualita

Hypotéka a reálná hodnota peněz: Jak vám inflace může pomoci splácet?

7. 6. 2016

Inflace – tedy snižování hodnoty peněz – je velkým strašákem, každého, kdo si spoří peníze. Naopak pokud máte úvěr či hypotéku, může inflace pracovat ve váš prospěch. Podívejte se s námi blíže na to, jakou roli hraje hodnota peněz ve splácení hypotéky.

Celá aktualita

1 2 3 »