Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Ceny hypoték vzrostou až v příštím roce. Zafixujte si úroky včas a ušetřete

Aktuality

Ceny hypoték vzrostou až v příštím roce. Zafixujte si úroky včas a ušetřete

11. 11. 2015 Hypotéky Není tomu dlouho, co úrokové sazby hypoték začaly lehce narůstat poté, co klesly na historické dno. Od té doby hypoteční specialisté varují před jistým zdražováním. Skutečnost je však taková, že v současnosti ceny hypoték opět stagnují, a k nárůstu cen by údajně mělo dojít až v roce následujícím.

Nízké úrokové sazby a oživení české ekonomiky jsou příčinou vysokého zájmu o hypoteční úvěry. Vyššímu zájmu nahrávají rovněž rostoucí ceny nemovitostí. Češi je z obavy vyšších cen nakupují již nyní, kdy jim vstříc vychází alespoň ceny hypoték. Finanční odborníci taktéž nestojí stranou a k nákupu dokonce vybízejí. Dle jejich slov budou hypotéky v příštím roce opravdu zdražovat.

Průměrná úroková sazba hypoték se nyní pohybuje těsně nad 2 procenty a do konce roku se neočekávají žádné změny. To však neplatí pro nový rok, kdy ceny hypoték ovlivní novela zákona o spotřebitelském úvěru. Změny, které sebou novela přinese, by údajně měly zdražení hypoték urychlit.

Podle slov hypotečních expertů nebude však zdražování nijak extrémní. "Půjde o 0,1 až 0,2 procenta ročně. Vycházím z dlouhodobé zkušenosti i z denní praxe. Myslím si, že by se průměrná úroková sazba neměla zvýšit nad tři procenta. Podstatná ovšem bude celková ekonomická i politická situace u nás i ve světě," uvedla Eva Fraňková, hypoteční makléřka ve společnosti Gepard Finance.

Včasné refinancování a fixace úroků se vyplatí

Letošní rok byl co do objemu nových i refinancovaných hypotečních úvěrů rekordní. Již nyní byly uzavřeny hypotéky v celkovém objemu 135,4 miliardy korun, což je pouze o 8 miliard korun méně než za celý loňský rok. Letošní rok by měl podle posledních odhadů překročit i rekordní částku z roku 2013, kdy byly uzavřeny hypotéky za 149,7 miliardy korun.

Vzhledem k obavám z rostoucích cen hypoték se zvýšil zájem o nové hypotéky a také o refinancování. Klienti bank, kterým nyní končí fixace, se snaží získat výhodnější nabídky u konkurenčních společností, hypotéku refinancovat a včas si zafixovat nízkou úrokovou sazbu na dalších tři, pět i sedm let. Z uvedených důvodů se banky snaží své stávající klienty udržet, a proto jim již s předstihem nabízí zajímavé podmínky pro následující fixační období.

Banky se snaží příznivých podmínek využívat co nejvíce. Například Equa bank nabízí hypotéky bez vstupního poplatku s garancí úrokové sazby 1,99 procenta. Fio banka v letošním roce snížila úrokovou sazbu dokonce třikrát. Ke snížení úrokové sazby přistoupila také mBank. Díky tomu zaznamenala zvýšený zájem zejména v případě refinancování. GE Money Bank nabízí k hypotéce neúčelový úvěr s výhodnou úrokovou sazbou ve výši od 2,74 procenta. Raiffeisenbank nabízí slevu 0,2 procenta a mimořádný bonus 4 000 korun do konce listopadu. Wüstenrot nabízí hypotéky bez poplatku za zpracování, poskytnutí i správu úvěru, což může v průběhu splácení hypotéky přinést úsporu ve výši tisíce korun.

Pozor na poplatky za poskytnutí a správu hypotéky

Humbuk vyvolaný kolem poplatků souvisejících s poskytováním a správou hypotečních úvěrů je již dávno pryč a některé banky se k nim s radostí vrátily. Při výběru hypotéky je výhodnější volit vyšší úrokovou sazbu než drahé poplatky. Zatímco peníze zaplacené na vyšší úrokové sazby si můžete odečíst z daňového základu, poplatky nikoliv.

Ještě před dvěma až třemi lety se poplatky účtované za přípravu a schvalování hypotečního úvěru pohybovaly i v řádu desetitisíců korun. To naštěstí již nehrozí a zájemci o hypotéku nezaplatí obvykle více než 5 000 korun. V současné době bývá poplatek pevně daný bez ohledu na konečnou výši hypotéky. Poplatek si neúčtují pouze Česká spořitelna, GE Money Bank, Raiffeisenbank a Sberbank. Jediná Expobank počítá poplatek procentní částkou. Nejdražší poplatek zaplatí klienti mBank, která si účtuje 4 000 korun.

Poplatek za správu hypotéky se v současné době pohybuje kolem 150 korun měsíčně a účtují si jej všechny banky s výjimkou Equa bank, Expobank, GE Money bank, mBank a Raiffeisenbank. UniCredit bank si účtuje dokonce 200 korun.

Nevíte si rady s výběrem hypotéky, ale čas vás již tlačí? Neváhejte a poraďte se s našimi odborníky na Úspory.cz.

Štítky: hypoteční poplatky | hypotéky online | levné hypotéky | novela zákona o spotřebitelském úvěru | srovnání hypoték online | úrokové sazby u hypoték |

Hodnocení článku:

Podobné články

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úv��r není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

Hypotéka nebo pronájem? Obojí má své výhody

4. 8. 2016

Bydlet ve vlastním nebo v nájmu? Současné rekordně nízké ceny hypoték nahrávají myšlenkám o koupi vlastního bydlení, protože výsledné splátky jsou docela nízké. Bydlení v pronájmu však není nic z principu špatného a má také svá pozitiva. Shrňme si proto základní výhody bydlení v pronájmu a případné hypotéky na vlastní byt.

Celá aktualita

Pozor na některé záludnosti u hypoték

25. 7. 2016

Vlastní bydlení je sen, který si v současnosti plní stále více lidí. Není se co divit, úrokové sazby hypoték jsou na historickém minimu, což znamená, že k hypotečnímu úvěru na bydlení se můžete dostat velmi levně. Pozor ale na některé drobné záludnosti, které s sebou hypotéka přináší.

Celá aktualita

Americká hypotéka nejen od banky

23. 6. 2016

Půjčka nám může náš život značně zjednodušit nebo také pořádně zkomplikovat dlouhodobou zátěží v podobě splátek. Podle průzkumů půjčky ukrajují z našeho rodinného rozpočtu v průměru více než čtvrtinu našich příjmů. Jak to ale udělat, aby se nám půjčka nestala koulí přivázanou k noze, která nás bude několik let brzdit v rozletu?

Celá aktualita

Hypotéka a reálná hodnota peněz: Jak vám inflace může pomoci splácet?

7. 6. 2016

Inflace – tedy snižování hodnoty peněz – je velkým strašákem, každého, kdo si spoří peníze. Naopak pokud máte úvěr či hypotéku, může inflace pracovat ve váš prospěch. Podívejte se s námi blíže na to, jakou roli hraje hodnota peněz ve splácení hypotéky.

Celá aktualita

1 2 3 »