Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Česká národní banka zpřísní podmínky hypoték

Aktuality

Česká národní banka zpřísní podmínky hypoték

12. 6. 2015 Hypotéky Podle České národní banky jsou současné podmínky hypotečních úvěrů příliš mírné. Proto nyní připravuje doporučení bankám, jak tyto podmínky zpřísnit. Česká národní banka chce tímto krokem docílit bezpečnějšího financování hypoték ze strany bankovních ústavu. A co na to klienti?

Získat hypotéku již nebude tak snadné. To vyplývá z informací, které Česká národní banka postupně zveřejňuje. Ta nyní pracuje na návrhu zpřísnění podmínek, které předloží českým bankám. O jaké konkrétní kroky půjde?

Splatnost hypotéky nejdéle na 30 let

V současné době si mohou lidé sjednat hypotéku i na dobu delší než 30 let. Hypotéky na 40 let nejsou nijak neobvyklé a díky nižším měsíčním splátkám jsou dostupnější širšímu okruhu zájemců o vlastní bydlení. Pro klienty se tedy nová podmínka zdá zbytečnou komplikací, kterou zrovna nekvitují s nadšením.

Česká národní banka by chtěla dobu splatnosti omezit a to nejdéle na 30 let. Podle jejího názoru se příliš dlouhá doba splatnosti může stát komplikací v případech, kdy se klienti dostanou do problému se splácením. Delší doba splatnosti neumožňuje další prodloužení. V případě omezené doby splatnosti by si banka zachovala prostor pro podobná řešení. Vysvětlení České národní banky zní logicky.

Přísnější posuzování bonity klientů

Je známo, že banky neposkytují hypotéky každému klientovi na počkání. Schválení žádosti a poslání vytoužených peněz na vlastní byt či dům předchází důsledné ověřování bonity zájemce o hypotéku. Posuzují se přitom nejen příjmy klienta, ale také jeho pravidelné výdaje. Bonitu tak mohou snížit splátky za jiné půjčky či kreditní karty, nájmy či počet vyživujících dětí.

Česká národní banka i banky samotné mají eminentní zájem na zpřísnění podmínek. Je však více než pravděpodobně, že omezení budou lidé, kteří již nyní mají se získáním hypoték problém. To se týká lidí s nižšími příjmy či podnikatelů, kteří sice vydělávají dost, ale jejich příjmy dle daňových přiznání neodpovídají požadavkům banky.

Zákaz poskytování 100% hypotečních úvěrů

Velmi diskutabilní byly a stále jsou tzv. 100% hypotéky. V takovém případě banka poskytne klientovi půjčku na nemovitost v plné výši a bez jakékoliv jeho finanční spoluúčasti. Klient získá potřebné peníze a banka si naúčtuje vyšší úrok s ohledem na rizikovost takového úvěru.

Poskytování 100% hypoték považuje Česká národní banka za velmi riskantní počin. Zajištění hypotéky v tomto případě je výrazně horší. Navíc zde hrozí vyšší riziko nesplácení hypotéky v budoucnosti. Už na počátku úvěru je totiž jasné, že osoba bez vlastních úspor a s nižšími příjmy může mít v budoucnu problémy se splácením.

Neváhejte a vyberte si hypotéku s pomocí specialistů na Úspory.cz!

Iniciativa České národní banky vychází z celosvětových trendu v oblasti hypoték. Navrhovaná omezení zní logicky a pochopitelně zvláště v souvislosti s rostoucím počtem hypoték. Na stále vyšším objemu hypoték se podílí nízké úrokové sazby, které hypotečnímu trhu vládnou již druhým rokem. V brzké budoucnosti je však třeba očekávat narůst cen nemovitostí, které nízké úroky vyrovnají.

„Úroky u hypoték v Česku přepisují svá historická minima nepřetržitě již od začátku loňského roku. Moment překvapení či vzrušení z tohoto jevu se tak pomalu vytrácí, nyní jsme už spíš jen svědky soupeření některých bank, které se cenovými akcemi snaží získat větší podíl na trhu. Levné hypotéky ale samozřejmě mají svůj velký podíl na rostoucím množství nových bytů, které se prodávají. Stále více lidí si i díky nim pořizuje nové bydlení. Jedním z hlavních stimulů však je i velká nabídka takzvaných superlevných bytů a lepšící se kondice české ekonomiky,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL.

Vysoký objem rizikových hypoték by mohlo navíc způsobit problémy při případné krizi. Pokud by došlo k opakování ekonomické a hospodářské krize, mohly by právě nesplácené hypotéky způsobit krach řady bank a tím prohloubení krize, jako tomu došlo v minulých letech v Americe.

Štítky: hypotéky | hypotéky na 30 let | levné hypotéky | srovnání hypoték online | stoprocentní hypotéky | úrokové sazby hypoték |

Hodnocení článku:

Podobné články

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úv��r není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

Hypotéka nebo pronájem? Obojí má své výhody

4. 8. 2016

Bydlet ve vlastním nebo v nájmu? Současné rekordně nízké ceny hypoték nahrávají myšlenkám o koupi vlastního bydlení, protože výsledné splátky jsou docela nízké. Bydlení v pronájmu však není nic z principu špatného a má také svá pozitiva. Shrňme si proto základní výhody bydlení v pronájmu a případné hypotéky na vlastní byt.

Celá aktualita

Pozor na některé záludnosti u hypoték

25. 7. 2016

Vlastní bydlení je sen, který si v současnosti plní stále více lidí. Není se co divit, úrokové sazby hypoték jsou na historickém minimu, což znamená, že k hypotečnímu úvěru na bydlení se můžete dostat velmi levně. Pozor ale na některé drobné záludnosti, které s sebou hypotéka přináší.

Celá aktualita

Americká hypotéka nejen od banky

23. 6. 2016

Půjčka nám může náš život značně zjednodušit nebo také pořádně zkomplikovat dlouhodobou zátěží v podobě splátek. Podle průzkumů půjčky ukrajují z našeho rodinného rozpočtu v průměru více než čtvrtinu našich příjmů. Jak to ale udělat, aby se nám půjčka nestala koulí přivázanou k noze, která nás bude několik let brzdit v rozletu?

Celá aktualita

Hypotéka a reálná hodnota peněz: Jak vám inflace může pomoci splácet?

7. 6. 2016

Inflace – tedy snižování hodnoty peněz – je velkým strašákem, každého, kdo si spoří peníze. Naopak pokud máte úvěr či hypotéku, může inflace pracovat ve váš prospěch. Podívejte se s námi blíže na to, jakou roli hraje hodnota peněz ve splácení hypotéky.

Celá aktualita

1 2 3 »