Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

Aktuality

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016 Hypotéky Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

U běžné hypotéky vás bude určitě zajímat doba fixace úroků, tedy období, po které se nebude měnit úroková sazba. Díky fixaci úroků máte jistotu, že vaše splátky budou po celé fixační období stejné, což vám umožní mimo jiné i dobře plánovat rodinné výdaje. Jakmile skončí období fixace, můžete třeba hypotéční úvěr refinancovat. V případě variabilní neboli plovoucí hypotéky je tomu úplně jinak. Úrokovou sazbu fixovánu vůbec nemáte a výše splátek se průběžně mění. To má své výhody a nevýhody.

Výhody variabilní hypotéky

Úroková sazba variabilní hypotéky se mění na základě úrokových sazeb České národní banky. Ty jsou zpravidla nyní nižší, než u běžných hypoték s fixním úrokem. Z toho plyne zásadní výhoda tohoto typu hypotéčního úvěru – nižší splátky. Pokud se tedy rozhodnete pro variabilní hypotéku, budete splácet o několik stokorun měsíčně méně, než v případě hypotéky s fixačním obdobím. Například Fio Banka nabízí variabilní hypotéku s úrokovou sazbou už od 1,39 %.

Nevýhody variabilních hypoték

Variabilní hypotéka má však i své nevýhody, které samozřejmě plynou z jejího principu. Úroková sazba variabilní hypotéky se mění, což znamená, že se bude v čase měnit i výše vaší splátky a s tím musí váš rodinný rozpočet počítat. Variabilní hypotéka je proto vhodnější hlavně pro aktivnější klienty, kterým nevadí se splátkami hypotéky více zabývat. Změny výše splátek totiž mohou být směrem dolů, nebo při zvýšení úrokových sazeb i směrem nahoru.

Fixovat nebo nefixovat úrokovou sazbu

Plovoucí hypotéka je výhodnější v době, jako je nyní, kdy se úrokové sazby snižují nebo alespoň stagnují. Pokud však úrokové sazby začnou růst, je mnohem výhodnější zvolit u hypotéky několikaletou dobu fixace. Úrokovou sazbu variabilní hypotéky můžete každý měsíc zafixovat (banka si za tento úkon řekne o poplatek ve výši cca 1500 – 2000 Kč). Obráceně tento postup možný není, a pokud chcete běžnou hypotéku změnit na variabilní, musíte počkat na konec fixačního období.

Pokud o hypotéce v blízké budoucnosti uvažujete a máte v rodinném měsíčním rozpočtu alespoň malou rezervu na možné změny výše splátek, můžete variabilní hypotéku zkusit. V současnosti se na ní dá vydělat. Fixovat úrokovou sazbu pak můžete v budoucnosti kdykoli.

Štítky: hypoteční úvěry | poplatky u hypoték | porovnání hypoték | úroková sazba hypotéky | variabilní hypotéka | variabilní úroková hypotéka |

Hodnocení článku:

Podobné články

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úv��r není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Hypotéka nebo pronájem? Obojí má své výhody

4. 8. 2016

Bydlet ve vlastním nebo v nájmu? Současné rekordně nízké ceny hypoték nahrávají myšlenkám o koupi vlastního bydlení, protože výsledné splátky jsou docela nízké. Bydlení v pronájmu však není nic z principu špatného a má také svá pozitiva. Shrňme si proto základní výhody bydlení v pronájmu a případné hypotéky na vlastní byt.

Celá aktualita

Pozor na některé záludnosti u hypoték

25. 7. 2016

Vlastní bydlení je sen, který si v současnosti plní stále více lidí. Není se co divit, úrokové sazby hypoték jsou na historickém minimu, což znamená, že k hypotečnímu úvěru na bydlení se můžete dostat velmi levně. Pozor ale na některé drobné záludnosti, které s sebou hypotéka přináší.

Celá aktualita

Americká hypotéka nejen od banky

23. 6. 2016

Půjčka nám může náš život značně zjednodušit nebo také pořádně zkomplikovat dlouhodobou zátěží v podobě splátek. Podle průzkumů půjčky ukrajují z našeho rodinného rozpočtu v průměru více než čtvrtinu našich příjmů. Jak to ale udělat, aby se nám půjčka nestala koulí přivázanou k noze, která nás bude několik let brzdit v rozletu?

Celá aktualita

Hypotéka a reálná hodnota peněz: Jak vám inflace může pomoci splácet?

7. 6. 2016

Inflace – tedy snižování hodnoty peněz – je velkým strašákem, každého, kdo si spoří peníze. Naopak pokud máte úvěr či hypotéku, může inflace pracovat ve váš prospěch. Podívejte se s námi blíže na to, jakou roli hraje hodnota peněz ve splácení hypotéky.

Celá aktualita

Hypotéky - na co se zaměřit při žádosti o ůvěr

18. 5. 2016

Díky nízkým úrokovým sazbám jsou dnes hypotéky velmi výhodným způsobem, jak financovat koupi nemovitosti. Co je potřeba vědět při žádosti o hypotéku a jaká jsou specifika hypotéčních úvěrů? Podívali jsme se blíže na některé parametry hypoték, které dobré při plánování vzít v úvahu.

Celá aktualita

1 2 3 »