Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Jak to vypadá s hypotékami v roce 2013? Lépe, než byste čekali

Aktuality

Jak to vypadá s hypotékami v roce 2013? Lépe, než byste čekali

8. 2. 2013 Hypotéky

Konec loňského roku byl pro zájemce o hypotéku více než příznivý. A rok 2013 bude podle očekávání navazovat na pokles úrokových sazeb. Ceny nemovitostí sice klesat pravděpodobně nebudou, ale ani neporostou.

ilu

Historicky nejnižší úrokové sazby ovšem přinesl až začátek roku 2013, kdy úroková míra klesla u fixních sazeb pod 3 %. Na této úrovni by se úrokové sazby u hypotečních úvěrů mohly držet až do konce roku. Úvěry na bydlení jsou nyní natolik výhodné, že objem půjček vydaných na bydlení by mohl být letos rekordní.

Je třeba mít na paměti, že ne každý dostane tak nízkou úrokovou sazbu u hypotéky. Ta se určuje individuálně, pro každého klienta je jiná. O výši sazby pak rozhodují faktory jako solventnost a bonita klienta, ale také jeho úvěrová historie.


Vývoj průměrných úrokových sazeb za rok 2012

graf hypoteky

Zdroj: Hypoindex.cz

Banky už jsou totiž z krize minulých let venku a chtějí svým klientům hypoteční úvěry poskytovat. Bez problémů zvládají počet nesplacených pohledávek, a proto se pustili do konkurenčního boje o nové klienty.

Noví hráči shodili ceny

Na nízkých úrokových sazbách se loni podílelo snižování cen nemovitostí. Jejich ceny se už však ke konci roku stabilizovali a jejich další pokles se v roce 2013 již nečeká. Naopak lze vysledovat růst cen pozemků.

Největší vliv na pokles úrokové sazby pod 3 % měl ovšem konkurenční boj. V loňském roce vstoupily na hypoteční trh nové banky jako například Equa bank, Fio bank nebo AXA Bank. Tyto nové banky se zaměřují spíše na internetové bankovnictví a nepoplatkovou politiku. Staly se tak díky tomu populární především mezi mladými lidmi a donutili velké bankovní domy reagovat.

Větší společnosti si chtějí udržet současnou klientelu, a proto se rozhodly upravit úrokové sazby pro rok 2013. To potěší především ty bankovní zákazníky, kterým letos končí tříletá nebo pětiletá fixace. Rozhodně si tak na konkurenčním boji polepší a uspoří.

„Náš tip: Najděte si pro Vás nejlevnější hypotéku na našem online srovnání úvěrů na bydlení

Splácíte hypotéku? Jste spokojeni s úrokovou mírou? Bylo obtížné úvěr získat? Podělte se o vlastní zkušenost s ostatními čtenáři a napište nám příspěvek do komentářů pod článkem. Rádi si Váš názor přečteme.

Hodnocení článku:

Podobné články

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úv��r není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

Hypotéka nebo pronájem? Obojí má své výhody

4. 8. 2016

Bydlet ve vlastním nebo v nájmu? Současné rekordně nízké ceny hypoték nahrávají myšlenkám o koupi vlastního bydlení, protože výsledné splátky jsou docela nízké. Bydlení v pronájmu však není nic z principu špatného a má také svá pozitiva. Shrňme si proto základní výhody bydlení v pronájmu a případné hypotéky na vlastní byt.

Celá aktualita

Pozor na některé záludnosti u hypoték

25. 7. 2016

Vlastní bydlení je sen, který si v současnosti plní stále více lidí. Není se co divit, úrokové sazby hypoték jsou na historickém minimu, což znamená, že k hypotečnímu úvěru na bydlení se můžete dostat velmi levně. Pozor ale na některé drobné záludnosti, které s sebou hypotéka přináší.

Celá aktualita

Americká hypotéka nejen od banky

23. 6. 2016

Půjčka nám může náš život značně zjednodušit nebo také pořádně zkomplikovat dlouhodobou zátěží v podobě splátek. Podle průzkumů půjčky ukrajují z našeho rodinného rozpočtu v průměru více než čtvrtinu našich příjmů. Jak to ale udělat, aby se nám půjčka nestala koulí přivázanou k noze, která nás bude několik let brzdit v rozletu?

Celá aktualita

Hypotéka a reálná hodnota peněz: Jak vám inflace může pomoci splácet?

7. 6. 2016

Inflace – tedy snižování hodnoty peněz – je velkým strašákem, každého, kdo si spoří peníze. Naopak pokud máte úvěr či hypotéku, může inflace pracovat ve váš prospěch. Podívejte se s námi blíže na to, jakou roli hraje hodnota peněz ve splácení hypotéky.

Celá aktualita

1 2 3 »