Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Končí časy levných hypoték?

Aktuality

Končí časy levných hypoték?

15. 5. 2015 Hypotéky Na počátku roku 2014 začaly prudce klesat úrokové sazby hypoték. A jejich pád se i přes prognózy odborníků stále nezastavil. V současné době jsou hypotéky ve své historii nejlevnější. Podle současných názorů má k růstu hypoték dojít již v příštím roce.

Více než rok se úroky hypotečních úvěrů pohybují na svém minimu. Klienti bank jsou neustále zahlcováni nabídkami levných hypoték od bank, které se tak snaží získat nové a nové klienty. Finanční odborníci se shodují, že prostor pro další pokles již není možný. Naopak předpovídají nárůst sazeb a to v letech 2016 až 2017. Podobné prognózy jsme však v minulých měsících slyšeli již několikrát.

Ceny hypoték ovlivní Česká národní banka

Aktuálně se průměrná úroková sazba pohybuje kolem 2,16 procenta. V průběhu tohoto roku se očekává ještě mírný pokles a to až na 2 procenta. Názory na další vývoj sazeb se však značně liší. Někteří finanční analytici předpovídají nárůst sazeb na přelomu roku, jiní je tipují až na rok 2018. 

"Hypotéky s delší splatností jsou navázány mimo jiné na základní úrokovou sazbu centrální banky. A my očekáváme, že Česká národní banka ji začne zvyšovat až v roce 2018. Banky však často začínají zvyšovat své úrokové sazby ještě předtím, než k takovému kroku přistoupí samotná centrální banka. A banky pak úroky zvyšují velmi rychle," tvrdí David Navrátil, hlavní ekonom v České spořitelně.

Na cenách hypoték se také odráží aktuální situace v zahraničí. Evropská centrální banka se nyní snaží rozproudit úvěrování v rámci Evropské unie. Měsíčně proto zakoupí státní dluhopisy v hodnotě 60 miliard korun, což ovlivňuje jejich ceny a také ceny hypotečních zástavních listů. Lze očekávat, že v důsledku těchto kroku se situace na dluhopisovém trhu může velmi rychle otočit.

"Aktuální zvýšení výnosů německých státních dluhopisů se bude promítat do tlaku na růst výnosů českých dluhopisů. To bude mít dopady i na sazby hypoték, které porostou," varuje David Navrátil.

Na cenách hypoték se také odráží vysoký zájem, který s největší pravděpodobností v nejbližších letech neklesne. Důvodem je našlápnutá ekonomika, díky které se české domácnosti nebojí budoucnosti.

S rostoucím počtem uzavřených hypoték však budou narůstat tzv. problematické úvěry, které klienti nesplácí vůbec nebo velmi špatně. Banky si budou muset začít dělat větší rezervy, které povedou k nárůstu rizikových marží a logicky i úrokových sazeb. Během následujících let by mohlo dojít ke zdražení hypoték až o dvojnásobek, tedy na 4 procenta.

Variabilní versus fixní úroková sazba?

Větší procento lidí volí fixní úrokovou sazbu, která je neměnná po domluvenou dobu. U variabilních hypotéky se sazby mění v závislosti na trhu. V současné době se může zdát, že variabilní úroková sazba je výhodnější. Sazby neustále klesají, a tak lidé mohou ušetřit.

Z prognóz analytiků však vyplývá, že pro příští období bude výhodnější sáhnout po sazbě fixní. To platí také pro ty, kteří se nechtějí vývojem ekonomicky zabývat vůbec. "Pokud se klient bojí růstu cen například kvůli tomu, že centrální banky tisknou peníze, je dlouhá fixace úroků ideální způsob, jak se ochránit," dodává na závěr David Navrátil.

Štítky: fixace | hypoteční úvěry | hypotéka | srovnání hypoték | úroková sazba | variabilní úroková sazba |

Hodnocení článku:

Podobné články

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úv��r není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

Hypotéka nebo pronájem? Obojí má své výhody

4. 8. 2016

Bydlet ve vlastním nebo v nájmu? Současné rekordně nízké ceny hypoték nahrávají myšlenkám o koupi vlastního bydlení, protože výsledné splátky jsou docela nízké. Bydlení v pronájmu však není nic z principu špatného a má také svá pozitiva. Shrňme si proto základní výhody bydlení v pronájmu a případné hypotéky na vlastní byt.

Celá aktualita

Pozor na některé záludnosti u hypoték

25. 7. 2016

Vlastní bydlení je sen, který si v současnosti plní stále více lidí. Není se co divit, úrokové sazby hypoték jsou na historickém minimu, což znamená, že k hypotečnímu úvěru na bydlení se můžete dostat velmi levně. Pozor ale na některé drobné záludnosti, které s sebou hypotéka přináší.

Celá aktualita

Americká hypotéka nejen od banky

23. 6. 2016

Půjčka nám může náš život značně zjednodušit nebo také pořádně zkomplikovat dlouhodobou zátěží v podobě splátek. Podle průzkumů půjčky ukrajují z našeho rodinného rozpočtu v průměru více než čtvrtinu našich příjmů. Jak to ale udělat, aby se nám půjčka nestala koulí přivázanou k noze, která nás bude několik let brzdit v rozletu?

Celá aktualita

Hypotéka a reálná hodnota peněz: Jak vám inflace může pomoci splácet?

7. 6. 2016

Inflace – tedy snižování hodnoty peněz – je velkým strašákem, každého, kdo si spoří peníze. Naopak pokud máte úvěr či hypotéku, může inflace pracovat ve váš prospěch. Podívejte se s námi blíže na to, jakou roli hraje hodnota peněz ve splácení hypotéky.

Celá aktualita

1 2 3 »