Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Mít dobrou bonitu je při žádosti o hypotéku podstatné

Aktuality

Mít dobrou bonitu je při žádosti o hypotéku podstatné

21. 11. 2014 Hypotéky Bonita klienta hraje při žádosti o hypotéku klíčovou roli. To, zda banka schválí hypotéku a v jaké výši, se odvíjí právě od žadatelových příjmů a potažmo i jeho výdajů. Situace s prokazováním bonity je jednodušší u zaměstnanců. OSVČ to mají mnohem komplikovanější.

K žádosti o hypotéku je nutné přiložit potvrzení o příjmu. Jednoduché to mají zaměstnanci, jimž výši příjmu potvrdí jejich zaměstnavatel. V případě, že jeho příjem je dostatečný a je zaměstnaný déle než půl roku, nemívá banka s poskytnutím hypotéky žádný zásadní problém.

Mnohem horší to mají podnikatelé, kteří musí doložit jedno až dvě poslední daňová přiznání. A právě to může být zásadní problém. Většina podnikatelů má podle daňových přiznání výrazně nižší bonitu než ve skutečnosti. Důvodem jsou daňové optimalizace, jejíchž cílem je snížení příjmu tak, aby podnikatel nemusel platit vysoké daně a odvody na sociální a zdravotní pojištění.

Výsledkem je nižší bonita, než je banka ochotná akceptovat. „Pokud totiž vykazoval minimální daně a odvody povinného pojistného, pro banku nebude dostatečně bonitní. Podnikatelé by tak měli myslet dopředu a na eventuální posuzování bonity se připravovat i rok dopředu. Specialista jim s nastavením příjmů poradí,“ uvádí hypoteční odborník Miroslav Majer.

Jak může OSVČ dosáhnout na hypotéku?

OSVČ má na výběr z více řešení, jak na hypotéku dosáhnout. Prvním řešením je upravení posledního daňového přiznání tak, aby příjmy dosáhly na hypotéku. „V prvé řadě se nabízí sestavit daňové přiznání tak, aby příjmy dostačovaly na požadovaný úvěr. Podnikatel jednoduše vykáže vyšší zisk než by nutně musel. Nevýhodou však je, že živnostník zřejmě bude muset platit vyšší daň a bude mu i navýšeno sociální pojištění,“ upozorňuje Miroslav Majer. O hypotéce bude muset navíc uvažovat několik měsíců před před odevzdáním daňového přiznání. Jinak bude muset počkat další rok.

Druhou možností je hypotéka, u které se příjmy vypočítají z obratu. „Pokud klient nechce přizpůsobovat daňové přiznání bonitě, je možné příjmy odvodit z obratu. Ve většině případů banka vypočítá roční příjem žadatele jako 15 nebo 20 procent z ročního obratu podnikatele. Úroková sazba je pak vyšší až o jedno procento oproti standardnímu prokazování příjmů,“ dodává Miroslav Majer.

A poslední možností je hypotéka bez prokazování příjmu, která má však řadu nevýhod. OSVČ pravděpodobně dostane nižší úvěr a navíc výrazně vyšší úrokovou sazbu, než je tomu u klasické hypotéky. Hypotéky bez prokazování příjmů poskytují zejména nebankovní společnosti, jejichž podmínky nejsou příliš příznivé.

Zbavte se kreditních karet a kontokorentů

Svou bonitu může klient vylepšit několika dalšími kroky. V první řadě je vhodné se zbavit závazků v podobě kreditních karet a kontokorentů. Ty zvyšují pravidelné výdaje a snižují celkové příjmy. A je jedno, zda klient kreditní karty či kontokorent využívá.

Hodnocení článku:

Podobné články

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úv��r není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

Hypotéka nebo pronájem? Obojí má své výhody

4. 8. 2016

Bydlet ve vlastním nebo v nájmu? Současné rekordně nízké ceny hypoték nahrávají myšlenkám o koupi vlastního bydlení, protože výsledné splátky jsou docela nízké. Bydlení v pronájmu však není nic z principu špatného a má také svá pozitiva. Shrňme si proto základní výhody bydlení v pronájmu a případné hypotéky na vlastní byt.

Celá aktualita

Pozor na některé záludnosti u hypoték

25. 7. 2016

Vlastní bydlení je sen, který si v současnosti plní stále více lidí. Není se co divit, úrokové sazby hypoték jsou na historickém minimu, což znamená, že k hypotečnímu úvěru na bydlení se můžete dostat velmi levně. Pozor ale na některé drobné záludnosti, které s sebou hypotéka přináší.

Celá aktualita

Americká hypotéka nejen od banky

23. 6. 2016

Půjčka nám může náš život značně zjednodušit nebo také pořádně zkomplikovat dlouhodobou zátěží v podobě splátek. Podle průzkumů půjčky ukrajují z našeho rodinného rozpočtu v průměru více než čtvrtinu našich příjmů. Jak to ale udělat, aby se nám půjčka nestala koulí přivázanou k noze, která nás bude několik let brzdit v rozletu?

Celá aktualita

Hypotéka a reálná hodnota peněz: Jak vám inflace může pomoci splácet?

7. 6. 2016

Inflace – tedy snižování hodnoty peněz – je velkým strašákem, každého, kdo si spoří peníze. Naopak pokud máte úvěr či hypotéku, může inflace pracovat ve váš prospěch. Podívejte se s námi blíže na to, jakou roli hraje hodnota peněz ve splácení hypotéky.

Celá aktualita

1 2 3 »