Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Může Vám realitní kancelář naúčtovat smluvní pokutu při nekoupení nemovitosti?

Aktuality

Může Vám realitní kancelář naúčtovat smluvní pokutu při nekoupení nemovitosti?

24. 1. 2014 Hypotéky Při koupi nemovitosti je běžné, že si realitní kancelář či zprostředkovatel prodeje naúčtuje rezervační poplatek, který je při realizace započítán do ceny. Pokud však z koupi nemovitosti sejde, nárokují si smluvní pokutu ve stejné výši. Mají na to právo?

Běžnou součástí rezervačních smluv na koupi nemovitosti je smluvní pokuta ve výši rezervačního poplatku v případě, že kupující odstoupí, a z plánovaného obchodu sejde jeho vinou. Má realitní kancelář právo si nárokovat tuto smluvní pokutu, pokud jsou důvody prokazatelně na straně zájemce?

Je smluvní pokuta oprávněná?

Uveďme si příklad, kdy zájemci o koupi uzavřeli smlouvu o rezervaci rodinného domu s realitním makléřem. V rezervační smlouvě se zavázali uzavřít a podepsat kupní smlouvu s prodávající do konce rezervační lhůty. Zároveň uhradili rezervační poplatek ve výši 60 000 korun, který měl být při podpisu kupní smlouvy odečten z kupní ceny.

V případě, že by z koupě sešlo vinou prodávajícího nebo realitního makléře, by byl zájemcům rezervační poplatek vrácený. Pokud by však vina byla na straně zájemců, uhradili by smluvní pokutu ve výši rezervačního poplatku. Realitní kanceláře nárok na smluvní pokutu mají, zvláště pokud s tím kupující souhlasí, podmínky by však měly být v rezervační smlouvě vypsané velmi detailně.

Při uzavírání rezervační smlouvy je vždy důležité, aby byly jasně stanovené důvody, kdy je zájemce povinen smluvní pokutu uhradit. Pokud totiž odstoupí od koupě např. z důvodu podstatných vad u nemovitosti (a ne z důvodu pouhé změny názoru), pak by smluvní pokuta byla značně nevýhodná. Pokud však ve smlouvě nebudou podmínky uplatnění nároků na smluvní pokutu jasně vyjmenovány, může být zájemce nemile překvapený a hlavně chudší o desítky tisíc korun.

Chcete si koupit vlastní dům či byt? Než si vyberete ideální nemovitost, zjistěte včas, kdo Vám nabídne nejvýhodnější hypotéku. Na Úspory.cz Vám s výběrem pomůžeme.

Hodnocení článku:

Podobné články

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úv��r není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

Hypotéka nebo pronájem? Obojí má své výhody

4. 8. 2016

Bydlet ve vlastním nebo v nájmu? Současné rekordně nízké ceny hypoték nahrávají myšlenkám o koupi vlastního bydlení, protože výsledné splátky jsou docela nízké. Bydlení v pronájmu však není nic z principu špatného a má také svá pozitiva. Shrňme si proto základní výhody bydlení v pronájmu a případné hypotéky na vlastní byt.

Celá aktualita

Pozor na některé záludnosti u hypoték

25. 7. 2016

Vlastní bydlení je sen, který si v současnosti plní stále více lidí. Není se co divit, úrokové sazby hypoték jsou na historickém minimu, což znamená, že k hypotečnímu úvěru na bydlení se můžete dostat velmi levně. Pozor ale na některé drobné záludnosti, které s sebou hypotéka přináší.

Celá aktualita

Americká hypotéka nejen od banky

23. 6. 2016

Půjčka nám může náš život značně zjednodušit nebo také pořádně zkomplikovat dlouhodobou zátěží v podobě splátek. Podle průzkumů půjčky ukrajují z našeho rodinného rozpočtu v průměru více než čtvrtinu našich příjmů. Jak to ale udělat, aby se nám půjčka nestala koulí přivázanou k noze, která nás bude několik let brzdit v rozletu?

Celá aktualita

Hypotéka a reálná hodnota peněz: Jak vám inflace může pomoci splácet?

7. 6. 2016

Inflace – tedy snižování hodnoty peněz – je velkým strašákem, každého, kdo si spoří peníze. Naopak pokud máte úvěr či hypotéku, může inflace pracovat ve váš prospěch. Podívejte se s námi blíže na to, jakou roli hraje hodnota peněz ve splácení hypotéky.

Celá aktualita

1 2 3 »