Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Nejnižší úroková sazba nemusí být nejlepším řešením

Aktuality

Nejnižší úroková sazba nemusí být nejlepším řešením

9. 12. 2014 Hypotéky Již více než rok klesají úrokové sazby u hypoték až na současné dno. Vyřízení hypotéky však není snadné, a proto Vám poradíme, na co si dát pozor, abyste při vyřizování hypotéky nenarazili na komplikace. Nejnižší úroková sazba totiž ne vždy znamená nejlepší a nejlevnější řešení.

Hypotéky patří mezi dlouhodobé úvěry, které jsou závazkem až na dobu 30 let. Získat hypotéku proto nemusí být vždy snadné a bez problémů. Ty nejvýhodnější nabídky mají totiž řadu úskalí a jsou určeny pouze pro některé. A to platí také pro nízké úrokové sazby, které se v současné době pohybují kolem 2 procent.

Nízké úrokové sazby nejsou zadarmo

Současné úrokové sazby se pohybují již pod hranici 2 procent. Získat ji však znamená splnit řadu podmínek. Mezi nejčastější podmínky patří odpovídající životní a majetkové pojištění či zřízení běžného účtu u téže banky. Všechny tyto podmínky mohou mít vliv na konečnou cenu hypotéky, a proto je před podpisem smlouvy nutné zvážit, zda se nízká úroková sazba za stanovených podmínek opravdu vyplatí.

Vývoj úrokový sazeb od roku 2008:
Rok Úroková sazba
2008 4,79 %
2011 4,09 %
2012 3,55 %
2013 3,01 %
2014 2,65 %

Banky posuzují příjmy individuálně

Banky se logicky soustředí zejména na příjmy žadatelů o hypotéku. Ne všechny příjmy banky považují za přijatelné a podstatný vliv mají samozřejmě také pravidelné výdaje. Komplikace při vyřizování hypotéky mívají zejména živnostníci, kteří uplatňují náklady tzv. paušálem. Banky totiž od příjmu odečtou paušální výdaje, zdravotní a sociální pojištění a daň z příjmu a živnostníkovi příjmy jsou rázem nedostatečné.

Jednotlivé banky mohou být méně přísné a od příjmů odečtou například pouze tři čtvrtiny uplatněných paušálních výdajů a daň z příjmů. Rozdíly mezi těmito dvěma přístupy můžou být skutečně zásadní, a proto se vyplatí navštívit více bank nabízejících hypotéky a zjistit si právě tyto konkrétní podmínky.

K příjmům z kategorie výživného či důchodů přistupují banky ve většině případů stejně. Neuznají je. Ovšem u některých bank je důležité doklady o příjmu z plného invalidního důchodu či příjem z budoucího pronájmu doložit.

Vyřízení hypotéky není záležitostí na pár dní

Reklamy jsou jedna věc a realita druhá. Vyřízení hypotéky je záležitostí na dva až tři týdny, pokud vše probíhá hladce a bez komplikací. Očekávat, že hypotéku vyřídíte za týden, není ideální. Nejméně dva dny, ale spíše více jsou nutné k sehnání a předání všech požadovaných dokumentů. A požadovaných dokumentů bývá poměrně hodně.

Potvrzení od zaměstnavatele je záležitostí na jeden dva dny, ale například odhad nemovitosti může zabrat týden i více. K odhadu je totiž nutné doložit další dokumenty (např. list vlastnictví, snímek katastrální mapy, nabývací titul a další).

Dokumenty potřebné k vyřízení hypotéky:

Zaměstnanci:

 • průkaz totožnosti (občanský průkaz, řidičský průkaz, pas)
 • kopie mzdového listu nebo výplatní pásky za posledních šest měsíců až dva roky potvrzená zaměstnavatelem
 • potvrzení zaměstnavatele o průměrném příjmu
 • potvrzení o ostatních příjmech (zisk z pronájmu, výživné, atd.)

Podnikatelé:

 • průkaz totožnosti (občanský průkaz, řidičský průkaz, pas)
 • živnostenský list, koncese
 • potvrzení správy sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovny
 • přiznání k dani z příjmu fyzických osob za poslední dva roky

Doložení výdajů:

 • smlouva o dalších existujících úvěrech, půjčkách či leasingu
 • smlouva o stavebním spoření, penzijním připojištění
 • pojistné smlouvy, doklady o platbách pojistného za pojištění nemovitosti, domácnosti, vozidel a další
 • doložení ostatních individuálních pravidelných výdajů (např. rozhodnutí soudu o placení výživného a další)

Dokumenty k nemovitosti:

 • nabývací titul k nemovitosti (kupní, darovací smlouva, apod.)
 • výpis z katastru nemovitostí
 • snímek z katastrální mapy
 • odhad ceny nemovitosti
 • pojistná smlouva k nemovitosti
 • doložení vlastních finančních prostředků
 • kupní smlouva nebo smlouva o budoucí kupní smlouvě

Výše uvedené dokumenty jsou orientační a banky je mohou požadovat, ale také nemusí.

Zálohu až po schválení úvěru

Některé nabídky jsou natolik výhodné, že žadatelé o hypotéku uhradí zálohu dříve, než jim banka hypotéku vůbec schválí. To však není vhodné a naopak se jedná o zbytečný risk. Vhodným řešením je mít schválenou hypotéku ještě před započetím hledání nemovitosti.

Hodnocení článku:

Podobné články

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

Hypotéka nebo pronájem? Obojí má své výhody

4. 8. 2016

Bydlet ve vlastním nebo v nájmu? Současné rekordně nízké ceny hypoték nahrávají myšlenkám o koupi vlastního bydlení, protože výsledné splátky jsou docela nízké. Bydlení v pronájmu však není nic z principu špatného a má také svá pozitiva. Shrňme si proto základní výhody bydlení v pronájmu a případné hypotéky na vlastní byt.

Celá aktualita

Pozor na některé záludnosti u hypoték

25. 7. 2016

Vlastní bydlení je sen, který si v současnosti plní stále více lidí. Není se co divit, úrokové sazby hypoték jsou na historickém minimu, což znamená, že k hypotečnímu úvěru na bydlení se můžete dostat velmi levně. Pozor ale na některé drobné záludnosti, které s sebou hypotéka přináší.

Celá aktualita

Americká hypotéka nejen od banky

23. 6. 2016

Půjčka nám může náš život značně zjednodušit nebo také pořádně zkomplikovat dlouhodobou zátěží v podobě splátek. Podle průzkumů půjčky ukrajují z našeho rodinného rozpočtu v průměru více než čtvrtinu našich příjmů. Jak to ale udělat, aby se nám půjčka nestala koulí přivázanou k noze, která nás bude několik let brzdit v rozletu?

Celá aktualita

Hypotéka a reálná hodnota peněz: Jak vám inflace může pomoci splácet?

7. 6. 2016

Inflace – tedy snižování hodnoty peněz – je velkým strašákem, každého, kdo si spoří peníze. Naopak pokud máte úvěr či hypotéku, může inflace pracovat ve váš prospěch. Podívejte se s námi blíže na to, jakou roli hraje hodnota peněz ve splácení hypotéky.

Celá aktualita

Hypotéky - na co se zaměřit při žádosti o ůvěr

18. 5. 2016

Díky nízkým úrokovým sazbám jsou dnes hypotéky velmi výhodným způsobem, jak financovat koupi nemovitosti. Co je potřeba vědět při žádosti o hypotéku a jaká jsou specifika hypotéčních úvěrů? Podívali jsme se blíže na některé parametry hypoték, které dobré při plánování vzít v úvahu.

Celá aktualita

1 2 3 »