Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Nejnižší úroková sazba nemusí být nejlepším řešením

Aktuality

Nejnižší úroková sazba nemusí být nejlepším řešením

9. 12. 2014 Hypotéky Již více než rok klesají úrokové sazby u hypoték až na současné dno. Vyřízení hypotéky však není snadné, a proto Vám poradíme, na co si dát pozor, abyste při vyřizování hypotéky nenarazili na komplikace. Nejnižší úroková sazba totiž ne vždy znamená nejlepší a nejlevnější řešení.

Hypotéky patří mezi dlouhodobé úvěry, které jsou závazkem až na dobu 30 let. Získat hypotéku proto nemusí být vždy snadné a bez problémů. Ty nejvýhodnější nabídky mají totiž řadu úskalí a jsou určeny pouze pro některé. A to platí také pro nízké úrokové sazby, které se v současné době pohybují kolem 2 procent.

Nízké úrokové sazby nejsou zadarmo

Současné úrokové sazby se pohybují již pod hranici 2 procent. Získat ji však znamená splnit řadu podmínek. Mezi nejčastější podmínky patří odpovídající životní a majetkové pojištění či zřízení běžného účtu u téže banky. Všechny tyto podmínky mohou mít vliv na konečnou cenu hypotéky, a proto je před podpisem smlouvy nutné zvážit, zda se nízká úroková sazba za stanovených podmínek opravdu vyplatí.

Vývoj úrokový sazeb od roku 2008:
Rok Úroková sazba
2008 4,79 %
2011 4,09 %
2012 3,55 %
2013 3,01 %
2014 2,65 %

Banky posuzují příjmy individuálně

Banky se logicky soustředí zejména na příjmy žadatelů o hypotéku. Ne všechny příjmy banky považují za přijatelné a podstatný vliv mají samozřejmě také pravidelné výdaje. Komplikace při vyřizování hypotéky mívají zejména živnostníci, kteří uplatňují náklady tzv. paušálem. Banky totiž od příjmu odečtou paušální výdaje, zdravotní a sociální pojištění a daň z příjmu a živnostníkovi příjmy jsou rázem nedostatečné.

Jednotlivé banky mohou být méně přísné a od příjmů odečtou například pouze tři čtvrtiny uplatněných paušálních výdajů a daň z příjmů. Rozdíly mezi těmito dvěma přístupy můžou být skutečně zásadní, a proto se vyplatí navštívit více bank nabízejících hypotéky a zjistit si právě tyto konkrétní podmínky.

K příjmům z kategorie výživného či důchodů přistupují banky ve většině případů stejně. Neuznají je. Ovšem u některých bank je důležité doklady o příjmu z plného invalidního důchodu či příjem z budoucího pronájmu doložit.

Vyřízení hypotéky není záležitostí na pár dní

Reklamy jsou jedna věc a realita druhá. Vyřízení hypotéky je záležitostí na dva až tři týdny, pokud vše probíhá hladce a bez komplikací. Očekávat, že hypotéku vyřídíte za týden, není ideální. Nejméně dva dny, ale spíše více jsou nutné k sehnání a předání všech požadovaných dokumentů. A požadovaných dokumentů bývá poměrně hodně.

Potvrzení od zaměstnavatele je záležitostí na jeden dva dny, ale například odhad nemovitosti může zabrat týden i více. K odhadu je totiž nutné doložit další dokumenty (např. list vlastnictví, snímek katastrální mapy, nabývací titul a další).

Dokumenty potřebné k vyřízení hypotéky:

Zaměstnanci:

 • průkaz totožnosti (občanský průkaz, řidičský průkaz, pas)
 • kopie mzdového listu nebo výplatní pásky za posledních šest měsíců až dva roky potvrzená zaměstnavatelem
 • potvrzení zaměstnavatele o průměrném příjmu
 • potvrzení o ostatních příjmech (zisk z pronájmu, výživné, atd.)

Podnikatelé:

 • průkaz totožnosti (občanský průkaz, řidičský průkaz, pas)
 • živnostenský list, koncese
 • potvrzení správy sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovny
 • přiznání k dani z příjmu fyzických osob za poslední dva roky

Doložení výdajů:

 • smlouva o dalších existujících úvěrech, půjčkách či leasingu
 • smlouva o stavebním spoření, penzijním připojištění
 • pojistné smlouvy, doklady o platbách pojistného za pojištění nemovitosti, domácnosti, vozidel a další
 • doložení ostatních individuálních pravidelných výdajů (např. rozhodnutí soudu o placení výživného a další)

Dokumenty k nemovitosti:

 • nabývací titul k nemovitosti (kupní, darovací smlouva, apod.)
 • výpis z katastru nemovitostí
 • snímek z katastrální mapy
 • odhad ceny nemovitosti
 • pojistná smlouva k nemovitosti
 • doložení vlastních finančních prostředků
 • kupní smlouva nebo smlouva o budoucí kupní smlouvě

Výše uvedené dokumenty jsou orientační a banky je mohou požadovat, ale také nemusí.

Zálohu až po schválení úvěru

Některé nabídky jsou natolik výhodné, že žadatelé o hypotéku uhradí zálohu dříve, než jim banka hypotéku vůbec schválí. To však není vhodné a naopak se jedná o zbytečný risk. Vhodným řešením je mít schválenou hypotéku ještě před započetím hledání nemovitosti.

Hodnocení článku:

Podobné články

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úv��r není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

Hypotéka nebo pronájem? Obojí má své výhody

4. 8. 2016

Bydlet ve vlastním nebo v nájmu? Současné rekordně nízké ceny hypoték nahrávají myšlenkám o koupi vlastního bydlení, protože výsledné splátky jsou docela nízké. Bydlení v pronájmu však není nic z principu špatného a má také svá pozitiva. Shrňme si proto základní výhody bydlení v pronájmu a případné hypotéky na vlastní byt.

Celá aktualita

Pozor na některé záludnosti u hypoték

25. 7. 2016

Vlastní bydlení je sen, který si v současnosti plní stále více lidí. Není se co divit, úrokové sazby hypoték jsou na historickém minimu, což znamená, že k hypotečnímu úvěru na bydlení se můžete dostat velmi levně. Pozor ale na některé drobné záludnosti, které s sebou hypotéka přináší.

Celá aktualita

Americká hypotéka nejen od banky

23. 6. 2016

Půjčka nám může náš život značně zjednodušit nebo také pořádně zkomplikovat dlouhodobou zátěží v podobě splátek. Podle průzkumů půjčky ukrajují z našeho rodinného rozpočtu v průměru více než čtvrtinu našich příjmů. Jak to ale udělat, aby se nám půjčka nestala koulí přivázanou k noze, která nás bude několik let brzdit v rozletu?

Celá aktualita

Hypotéka a reálná hodnota peněz: Jak vám inflace může pomoci splácet?

7. 6. 2016

Inflace – tedy snižování hodnoty peněz – je velkým strašákem, každého, kdo si spoří peníze. Naopak pokud máte úvěr či hypotéku, může inflace pracovat ve váš prospěch. Podívejte se s námi blíže na to, jakou roli hraje hodnota peněz ve splácení hypotéky.

Celá aktualita

1 2 3 »