Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Odjíždíte na dovolenou? Nezapomeňte si platební kartu!

Aktuality

Odjíždíte na dovolenou? Nezapomeňte si platební kartu!

1. 7. 2015 Hypotéky Čas letních dovolených je tu. V domácnostech nastává ruch spojený s přípravami na dlouho očekávanou dovolenou v zahraničí. Ať už Vás čeká dovolená u moře či v horách, pravidla balení jsou vždy stejná. Zapomenutý zubní kartáček si koupíte všude, zapomenutá platební karta může pokazit celou dovolenou.

Každý to zná. Balení na dovolenou je plné otazníků. Co vše si mám zabalit? Co budu opravdu potřebovat a co bude pouze zabírat místo v kufru? Nervozita s balením je tradiční součástí přípravy na dovolenou. Jsou však věci, které byste zapomenout opravdu neměli. Jednou z nich je platební karta.

Hotovost versus platební karty

Lidé před odjezdem zvažují, zda se platební karta vyplatí či nikoliv. Většina lidí skončí tak, že si část peněz “veze” v hotovosti a část na kartách. Naše radA zní jasně. Platební kartu sebou vždy a ideálně dvě. Pro platební karty hovoří více důvodů. Které to jsou?

Za prvé je to bezpečnost. Na nenechavé ruce zlodějů a lapků můžete narazit kdekoliv. Když Vám ukradnou hotovost, peníze jste ztratili nadobro. V případě ztráty či krádeže platební karty stačí jeden urgentní telefon do banky. Karta je zablokovaná s okamžitou platností, a poté se jednoduše dohodnete na zaslání nové karty či jiném řešení.

A za druhé vždy máte po ruce dost peněz. Hotovost je pouze jedna a když dojde, platí to jednou pro vždy. Na kartě můžete mít částku určenou pro dovolenou a navíc rezervu. Ve chvíli, kdy výdaje překročí plány nebo se prostě rozhodnete pro nákup “něčeho, co prostě musíte mít”, vytáhnete kartu.

Aby se karta vyplatila…

Před odjezdem na dovolenou si vždy zkontrolujte její parametry včetně data platnosti. V první řadě musí jít o kartu, kterou je možné využívat také v zahraničí. Zkontrolujte si výši poplatky zejména v případě výběru z bankomatů. Některé banky nabízí omezený počet výběru zdarma. V opačném případě Vás výběr může vyjít i na stovky korun dle výše vybrané částky.

Lepší je mít dvě platební karty. A nejen proto, abyste měli rezervní kartu pro případ poškození jedné z nich. Sebou mějte nejen debetní kartu ke svému účtu, ale také kartu kreditní. V některých případech je výhodnější použít právě tu. S kreditní kartou si snadno zarezervujete ubytování nebo zaplatíte službu přes internet.

Na obou kartách si nezapomeňte nastavit denní limity. „Nezapomeňte ani na nastavení denního limitu výběrů. V případě zneužití nebo krádeže karty vás zločinci nepřipraví o veškeré peníze na účtu. A pokud navíc rádi nakupujete, předejdete také impulzivním a zbytečně drahým nákupům, čehož byste možná později litovali," radí Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank. Limity si můžete nastavit extra pro hotovostní operace i internetové platby.

Vyberte si výhodné kreditní karty na Úspory.cz a užijte si dovolenou naplno!

Mějte platební karty pod kontrolu

A to neplatí pouze pro nadstandardní výdaje. Jak jsme již psali výše, zloději na nás doslova číhají na každém rohu. Své peníze a tedy i platební karty mějte neustále pod dohledem. Pro případ krádeže si uložte čísla telefonních linek pro blokaci karet. Máte-li sebou větší částky, vyplatí se uvažovat nad pojištěním proti ztrátě, krádeži či zneužití platební karty. Pojištění není nijak drahé a ukradené peníze Vám uhradí pojišťovna. Variantou je mít takové pojištění uzavřené na celý rok.

Krádeže hrozí kdekoliv. Kabelku s peněženkou a platebními kartami Vám mohou odcizit na letišti, v restauraci, v hotelu, v obchodě i na ulici. V žádném případě nikomu nesdělujte PIN a v ideálním případě ji nevydávejte z ruky. Bude-li to možné vždy vkládejte platební kartu do terminálu sami.

Rizikové můžete být také vybírání z bankomatů. Používejte bankomaty spíše v centru měst a v blízkosti lidí či bankovních poboček. Nejprve si bankomat důkladně zkontrolujte. Pokud budete mít jakékoliv podezření, bankomat nepoužívejte. „A pokud náhodou bankomat kartu nebo hotovost nevydá, z místa neodcházejte. Kontaktujte telefonicky banku nebo zavolejte rovnou na policii," radí Petr Plocek.

Štítky: cestovní pojištění | debetní karty | kreditní karty | kreditní karty online | platební karty | srovnání kreditních karet |

Hodnocení článku:

Podobné články

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úv��r není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

Hypotéka nebo pronájem? Obojí má své výhody

4. 8. 2016

Bydlet ve vlastním nebo v nájmu? Současné rekordně nízké ceny hypoték nahrávají myšlenkám o koupi vlastního bydlení, protože výsledné splátky jsou docela nízké. Bydlení v pronájmu však není nic z principu špatného a má také svá pozitiva. Shrňme si proto základní výhody bydlení v pronájmu a případné hypotéky na vlastní byt.

Celá aktualita

Pozor na některé záludnosti u hypoték

25. 7. 2016

Vlastní bydlení je sen, který si v současnosti plní stále více lidí. Není se co divit, úrokové sazby hypoték jsou na historickém minimu, což znamená, že k hypotečnímu úvěru na bydlení se můžete dostat velmi levně. Pozor ale na některé drobné záludnosti, které s sebou hypotéka přináší.

Celá aktualita

Americká hypotéka nejen od banky

23. 6. 2016

Půjčka nám může náš život značně zjednodušit nebo také pořádně zkomplikovat dlouhodobou zátěží v podobě splátek. Podle průzkumů půjčky ukrajují z našeho rodinného rozpočtu v průměru více než čtvrtinu našich příjmů. Jak to ale udělat, aby se nám půjčka nestala koulí přivázanou k noze, která nás bude několik let brzdit v rozletu?

Celá aktualita

Hypotéka a reálná hodnota peněz: Jak vám inflace může pomoci splácet?

7. 6. 2016

Inflace – tedy snižování hodnoty peněz – je velkým strašákem, každého, kdo si spoří peníze. Naopak pokud máte úvěr či hypotéku, může inflace pracovat ve váš prospěch. Podívejte se s námi blíže na to, jakou roli hraje hodnota peněz ve splácení hypotéky.

Celá aktualita

1 2 3 »