Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Počet poskytnutých úvěrů překročil rekordní jeden bilion korun

Aktuality

Počet poskytnutých úvěrů překročil rekordní jeden bilion korun

24. 8. 2011 Hypotéky

Na českém trhu začaly banky poskytovat hypoteční úvěry někdy v polovině 90 let. Od té doby do letošního roku poskytly svým zákazníkům více než půl milionu hypoték za víc než jeden bilion korun! Většinu z této částky banky poskytly až po hypotečním boomu po roce 2000.

Z celkového počtu poskytnutých hypotečních úvěrů jich šlo 97,5 % do soukromého sektoru. V přepočtu tak za posledních 20 let přišlo na účty občanů celých 772 miliard určených na bydlení. Firmám hypoteční banky poskytly zhruba 269 miliard a zbylých 9 miliard si půjčila města.

A kdo že je na českém trhu nejoblíbenější poskytovatel hypotečních úvěrů? Touto hypoteční bankou je Česká spořitelna. Od roku 2003 totiž poskytla svým klientům půjčky na bydlení v celkové hodně 240 miliard korun.

Žebříček bank podle výše nesplacených hypoték (aktivní úvěry, které klienti stále splácejí)

  1. ČSOB – 136 miliard
  2. Česká spořitelna – 121 miliard
  3. Komerční banka – 108 miliard
  4. Raiffeisenbank – 53 miliard
  5. UniCredit Bank – 23 miliard
  6. GE Money Bank – 22 miliard
  7. Wüstenrot – 11 miliard

Podle žebříčku si můžete udělat představu, která hypoteční banka má v současné době nejvíce klientů. Jak je vidět největšího poskytovatele úvěru Českou spořitelnu už v současnosti poráží ČSOB.

Podle statistik je právě hypotéka nejpoužívanější a stále oblíbenější zdroj peněz na bydlení. Vždyť jen za posledních 5 let stoupl podíl hypotečních úvěru na celkovém objemu úvěrů na bydlení z 60 % na 83 %. Do skupiny úvěrů na bydlení se dále řadí úvěry ze stavebního spoření a spotřebitelské úvěry na bydlení.

Na grafu můžete vidět, kolik bylo v jakém roce poskytnuto hypotečních úvěrů:

graf1


Na grafu můžete vidět, kolik bylo v jakém roce půjčeno peněz (v tis. Kč):

graf2


Hodnocení článku:

Podobné články

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

Hypotéka nebo pronájem? Obojí má své výhody

4. 8. 2016

Bydlet ve vlastním nebo v nájmu? Současné rekordně nízké ceny hypoték nahrávají myšlenkám o koupi vlastního bydlení, protože výsledné splátky jsou docela nízké. Bydlení v pronájmu však není nic z principu špatného a má také svá pozitiva. Shrňme si proto základní výhody bydlení v pronájmu a případné hypotéky na vlastní byt.

Celá aktualita

Pozor na některé záludnosti u hypoték

25. 7. 2016

Vlastní bydlení je sen, který si v současnosti plní stále více lidí. Není se co divit, úrokové sazby hypoték jsou na historickém minimu, což znamená, že k hypotečnímu úvěru na bydlení se můžete dostat velmi levně. Pozor ale na některé drobné záludnosti, které s sebou hypotéka přináší.

Celá aktualita

Americká hypotéka nejen od banky

23. 6. 2016

Půjčka nám může náš život značně zjednodušit nebo také pořádně zkomplikovat dlouhodobou zátěží v podobě splátek. Podle průzkumů půjčky ukrajují z našeho rodinného rozpočtu v průměru více než čtvrtinu našich příjmů. Jak to ale udělat, aby se nám půjčka nestala koulí přivázanou k noze, která nás bude několik let brzdit v rozletu?

Celá aktualita

Hypotéka a reálná hodnota peněz: Jak vám inflace může pomoci splácet?

7. 6. 2016

Inflace – tedy snižování hodnoty peněz – je velkým strašákem, každého, kdo si spoří peníze. Naopak pokud máte úvěr či hypotéku, může inflace pracovat ve váš prospěch. Podívejte se s námi blíže na to, jakou roli hraje hodnota peněz ve splácení hypotéky.

Celá aktualita

Hypotéky - na co se zaměřit při žádosti o ůvěr

18. 5. 2016

Díky nízkým úrokovým sazbám jsou dnes hypotéky velmi výhodným způsobem, jak financovat koupi nemovitosti. Co je potřeba vědět při žádosti o hypotéku a jaká jsou specifika hypotéčních úvěrů? Podívali jsme se blíže na některé parametry hypoték, které dobré při plánování vzít v úvahu.

Celá aktualita

1 2 3 »