Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Počet poskytnutých úvěrů překročil rekordní jeden bilion korun

Aktuality

Počet poskytnutých úvěrů překročil rekordní jeden bilion korun

24. 8. 2011 Hypotéky

Na českém trhu začaly banky poskytovat hypoteční úvěry někdy v polovině 90 let. Od té doby do letošního roku poskytly svým zákazníkům více než půl milionu hypoték za víc než jeden bilion korun! Většinu z této částky banky poskytly až po hypotečním boomu po roce 2000.

Z celkového počtu poskytnutých hypotečních úvěrů jich šlo 97,5 % do soukromého sektoru. V přepočtu tak za posledních 20 let přišlo na účty občanů celých 772 miliard určených na bydlení. Firmám hypoteční banky poskytly zhruba 269 miliard a zbylých 9 miliard si půjčila města.

A kdo že je na českém trhu nejoblíbenější poskytovatel hypotečních úvěrů? Touto hypoteční bankou je Česká spořitelna. Od roku 2003 totiž poskytla svým klientům půjčky na bydlení v celkové hodně 240 miliard korun.

Žebříček bank podle výše nesplacených hypoték (aktivní úvěry, které klienti stále splácejí)

  1. ČSOB – 136 miliard
  2. Česká spořitelna – 121 miliard
  3. Komerční banka – 108 miliard
  4. Raiffeisenbank – 53 miliard
  5. UniCredit Bank – 23 miliard
  6. GE Money Bank – 22 miliard
  7. Wüstenrot – 11 miliard

Podle žebříčku si můžete udělat představu, která hypoteční banka má v současné době nejvíce klientů. Jak je vidět největšího poskytovatele úvěru Českou spořitelnu už v současnosti poráží ČSOB.

Podle statistik je právě hypotéka nejpoužívanější a stále oblíbenější zdroj peněz na bydlení. Vždyť jen za posledních 5 let stoupl podíl hypotečních úvěru na celkovém objemu úvěrů na bydlení z 60 % na 83 %. Do skupiny úvěrů na bydlení se dále řadí úvěry ze stavebního spoření a spotřebitelské úvěry na bydlení.

Na grafu můžete vidět, kolik bylo v jakém roce poskytnuto hypotečních úvěrů:

graf1


Na grafu můžete vidět, kolik bylo v jakém roce půjčeno peněz (v tis. Kč):

graf2


Hodnocení článku:

Podobné články

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úv��r není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

Hypotéka nebo pronájem? Obojí má své výhody

4. 8. 2016

Bydlet ve vlastním nebo v nájmu? Současné rekordně nízké ceny hypoték nahrávají myšlenkám o koupi vlastního bydlení, protože výsledné splátky jsou docela nízké. Bydlení v pronájmu však není nic z principu špatného a má také svá pozitiva. Shrňme si proto základní výhody bydlení v pronájmu a případné hypotéky na vlastní byt.

Celá aktualita

Pozor na některé záludnosti u hypoték

25. 7. 2016

Vlastní bydlení je sen, který si v současnosti plní stále více lidí. Není se co divit, úrokové sazby hypoték jsou na historickém minimu, což znamená, že k hypotečnímu úvěru na bydlení se můžete dostat velmi levně. Pozor ale na některé drobné záludnosti, které s sebou hypotéka přináší.

Celá aktualita

Americká hypotéka nejen od banky

23. 6. 2016

Půjčka nám může náš život značně zjednodušit nebo také pořádně zkomplikovat dlouhodobou zátěží v podobě splátek. Podle průzkumů půjčky ukrajují z našeho rodinného rozpočtu v průměru více než čtvrtinu našich příjmů. Jak to ale udělat, aby se nám půjčka nestala koulí přivázanou k noze, která nás bude několik let brzdit v rozletu?

Celá aktualita

Hypotéka a reálná hodnota peněz: Jak vám inflace může pomoci splácet?

7. 6. 2016

Inflace – tedy snižování hodnoty peněz – je velkým strašákem, každého, kdo si spoří peníze. Naopak pokud máte úvěr či hypotéku, může inflace pracovat ve váš prospěch. Podívejte se s námi blíže na to, jakou roli hraje hodnota peněz ve splácení hypotéky.

Celá aktualita

1 2 3 »