Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Počet žádostí o hypotéku stoupá

Aktuality

Počet žádostí o hypotéku stoupá

16. 8. 2013 Hypotéky

Hypoteční banky se pustili do boje o spotřebitele. Letos je tak díky nízký úrokovým sazbám, bonusům a zrušení několika poplatků, zřejmě nejvýhodnější doba na podání žádosti o úvěr na bydlení. Jen za první pololetí si spotřebitelé vzali celkem 44 154 hypotečních úvěrů.

„Jak ukazují právě zveřejněné údaje o vývoji hypotečního trhu od Ministerstva pro místní rozvoj, první pololetí roku 2013 je ve znamení vysokého zájmu klientů o financování bydlení prostřednictvím hypotečních úvěrů. I přesto, že do hodnot jsou promítnuty i refinancované úvěry, dle našich odhadů zcela nově sjednané úvěry vzrostly o více než 10 % oproti stejnému období v loňském roce. Tyto hodnoty potvrzují, že i v období stagnace ekonomiky vnímají lidé pořízení vlastního bydlení jako jednu ze základních potřeb a dobrou investici,“komentuje vývoj hypotečního trhu v roce 2013 Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky.

Hypoteční úvěry za jednotlivé roky

Hypotéka graf

Zdroj: ministerstvo pro místní rozvoj

Jak lze vidět, nejvíce bylo uzavřeno úvěrů na bydlení spotřebiteli v roce 2007, kdy celkový počet půjček přesáhl číslo 80 000. Rekordní je také množství peněz, které si lidé na novou domácnost v roce 2007 půjčili, celkové množství peněz tehdy dosahovalo až na 142 miliard. Od roku 2007 je dále viditelný pokles zájmu o hypoteční úvěry až do roku 2010, kdy meziročně čísla opět stoupají.

Rok 2013 bude nejspíš znovu rekordní

V roce 2012 bylo celkově uzavřeno 73 595 úvěrových smluv o celkové hodnotě 121 miliard Kč. Po roce 2007 to byl pro banky hned druhý nejvytíženější rok v celém sledovaném období. Údaje za první pololetí letošní roku nám ukazují, že banky poskytly domácnostem celkem 44 154 hypotečních úvěrů v celkové hodnotě 72 miliard. V případě, že i v druhé polovině roku poroste množství čerpaných hypoték stejným tempem, překoná jak množství, tak i hodnota rok 2007.

Zatím tomu vše napovídá. Letos totiž poskytovatelé hypotečních úvěrů nabídli domácnostem jedinečné výhody. Snad poprvé v české historii financování bydlení je možné získat hypotéku s úrokovou sazbou pod 3 %. Banky také pod tlakem klientů ustupují od progresivní poplatkové politiky a u nových smluv již dále neúčtují poplatek za vedení úvěrového účtu.

Náš tip: „Najděte si nejlevnější úvěr na bydlení na našem online porovnání hypoték

Hodnocení článku:

Podobné články

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úv��r není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

Hypotéka nebo pronájem? Obojí má své výhody

4. 8. 2016

Bydlet ve vlastním nebo v nájmu? Současné rekordně nízké ceny hypoték nahrávají myšlenkám o koupi vlastního bydlení, protože výsledné splátky jsou docela nízké. Bydlení v pronájmu však není nic z principu špatného a má také svá pozitiva. Shrňme si proto základní výhody bydlení v pronájmu a případné hypotéky na vlastní byt.

Celá aktualita

Pozor na některé záludnosti u hypoték

25. 7. 2016

Vlastní bydlení je sen, který si v současnosti plní stále více lidí. Není se co divit, úrokové sazby hypoték jsou na historickém minimu, což znamená, že k hypotečnímu úvěru na bydlení se můžete dostat velmi levně. Pozor ale na některé drobné záludnosti, které s sebou hypotéka přináší.

Celá aktualita

Americká hypotéka nejen od banky

23. 6. 2016

Půjčka nám může náš život značně zjednodušit nebo také pořádně zkomplikovat dlouhodobou zátěží v podobě splátek. Podle průzkumů půjčky ukrajují z našeho rodinného rozpočtu v průměru více než čtvrtinu našich příjmů. Jak to ale udělat, aby se nám půjčka nestala koulí přivázanou k noze, která nás bude několik let brzdit v rozletu?

Celá aktualita

Hypotéka a reálná hodnota peněz: Jak vám inflace může pomoci splácet?

7. 6. 2016

Inflace – tedy snižování hodnoty peněz – je velkým strašákem, každého, kdo si spoří peníze. Naopak pokud máte úvěr či hypotéku, může inflace pracovat ve váš prospěch. Podívejte se s námi blíže na to, jakou roli hraje hodnota peněz ve splácení hypotéky.

Celá aktualita

1 2 3 »