Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Počet žádostí o hypotéku stoupá

Aktuality

Počet žádostí o hypotéku stoupá

16. 8. 2013 Hypotéky

Hypoteční banky se pustili do boje o spotřebitele. Letos je tak díky nízký úrokovým sazbám, bonusům a zrušení několika poplatků, zřejmě nejvýhodnější doba na podání žádosti o úvěr na bydlení. Jen za první pololetí si spotřebitelé vzali celkem 44 154 hypotečních úvěrů.

„Jak ukazují právě zveřejněné údaje o vývoji hypotečního trhu od Ministerstva pro místní rozvoj, první pololetí roku 2013 je ve znamení vysokého zájmu klientů o financování bydlení prostřednictvím hypotečních úvěrů. I přesto, že do hodnot jsou promítnuty i refinancované úvěry, dle našich odhadů zcela nově sjednané úvěry vzrostly o více než 10 % oproti stejnému období v loňském roce. Tyto hodnoty potvrzují, že i v období stagnace ekonomiky vnímají lidé pořízení vlastního bydlení jako jednu ze základních potřeb a dobrou investici,“komentuje vývoj hypotečního trhu v roce 2013 Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky.

Hypoteční úvěry za jednotlivé roky

Hypotéka graf

Zdroj: ministerstvo pro místní rozvoj

Jak lze vidět, nejvíce bylo uzavřeno úvěrů na bydlení spotřebiteli v roce 2007, kdy celkový počet půjček přesáhl číslo 80 000. Rekordní je také množství peněz, které si lidé na novou domácnost v roce 2007 půjčili, celkové množství peněz tehdy dosahovalo až na 142 miliard. Od roku 2007 je dále viditelný pokles zájmu o hypoteční úvěry až do roku 2010, kdy meziročně čísla opět stoupají.

Rok 2013 bude nejspíš znovu rekordní

V roce 2012 bylo celkově uzavřeno 73 595 úvěrových smluv o celkové hodnotě 121 miliard Kč. Po roce 2007 to byl pro banky hned druhý nejvytíženější rok v celém sledovaném období. Údaje za první pololetí letošní roku nám ukazují, že banky poskytly domácnostem celkem 44 154 hypotečních úvěrů v celkové hodnotě 72 miliard. V případě, že i v druhé polovině roku poroste množství čerpaných hypoték stejným tempem, překoná jak množství, tak i hodnota rok 2007.

Zatím tomu vše napovídá. Letos totiž poskytovatelé hypotečních úvěrů nabídli domácnostem jedinečné výhody. Snad poprvé v české historii financování bydlení je možné získat hypotéku s úrokovou sazbou pod 3 %. Banky také pod tlakem klientů ustupují od progresivní poplatkové politiky a u nových smluv již dále neúčtují poplatek za vedení úvěrového účtu.

Náš tip: „Najděte si nejlevnější úvěr na bydlení na našem online porovnání hypoték

Hodnocení článku:

Podobné články

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

Hypotéka nebo pronájem? Obojí má své výhody

4. 8. 2016

Bydlet ve vlastním nebo v nájmu? Současné rekordně nízké ceny hypoték nahrávají myšlenkám o koupi vlastního bydlení, protože výsledné splátky jsou docela nízké. Bydlení v pronájmu však není nic z principu špatného a má také svá pozitiva. Shrňme si proto základní výhody bydlení v pronájmu a případné hypotéky na vlastní byt.

Celá aktualita

Pozor na některé záludnosti u hypoték

25. 7. 2016

Vlastní bydlení je sen, který si v současnosti plní stále více lidí. Není se co divit, úrokové sazby hypoték jsou na historickém minimu, což znamená, že k hypotečnímu úvěru na bydlení se můžete dostat velmi levně. Pozor ale na některé drobné záludnosti, které s sebou hypotéka přináší.

Celá aktualita

Americká hypotéka nejen od banky

23. 6. 2016

Půjčka nám může náš život značně zjednodušit nebo také pořádně zkomplikovat dlouhodobou zátěží v podobě splátek. Podle průzkumů půjčky ukrajují z našeho rodinného rozpočtu v průměru více než čtvrtinu našich příjmů. Jak to ale udělat, aby se nám půjčka nestala koulí přivázanou k noze, která nás bude několik let brzdit v rozletu?

Celá aktualita

Hypotéka a reálná hodnota peněz: Jak vám inflace může pomoci splácet?

7. 6. 2016

Inflace – tedy snižování hodnoty peněz – je velkým strašákem, každého, kdo si spoří peníze. Naopak pokud máte úvěr či hypotéku, může inflace pracovat ve váš prospěch. Podívejte se s námi blíže na to, jakou roli hraje hodnota peněz ve splácení hypotéky.

Celá aktualita

Hypotéky - na co se zaměřit při žádosti o ůvěr

18. 5. 2016

Díky nízkým úrokovým sazbám jsou dnes hypotéky velmi výhodným způsobem, jak financovat koupi nemovitosti. Co je potřeba vědět při žádosti o hypotéku a jaká jsou specifika hypotéčních úvěrů? Podívali jsme se blíže na některé parametry hypoték, které dobré při plánování vzít v úvahu.

Celá aktualita

1 2 3 »