Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Podnikatelé mívají horší podmínky při získávání hypotéky

Aktuality

Podnikatelé mívají horší podmínky při získávání hypotéky

4. 3. 2016 Hypotéky Žádá-li o hypotéku fyzická osoba, má to zpravidla jednodušší než podnikatel. Její příjmy jsou dlouhodobě dané a stálé zaměstnání poskytuje bankám vyšší jistotu. Naopak podnikatel musí prokazovat své příjmy i několik let nazpět, a přesto nemá jistotu, že mu banka vyjde vstříc.

O hypotéku může žádat nejen fyzická osoba, ale také podnikatel či firma. Na první pohled vypadají podmínky velice podobně. Jelikož je hypotéka ryze účelový úvěr, musí být použitá pouze na financování nemovitosti. Použít ji lze například na koupi nemovitosti, rekonstrukci nemovitosti, přestavbu nemovitosti, výstavbu nemovitosti a další. V případě firmy může zásadní roli sehrát i plánovaný účel využití, zda půjde o kancelářské prostory, výrobní haly či sklady. Některé banky totiž výši hypotéky limitují právě účelem.

Jak vysokou hypotéku může podnikatel získat?

Výše hypotéky není tabulkově daná ani u fyzických ani u právnických osob. V obou případech záleží na výši příjmů a také na tom, jakou část hypotéky jsou schopni pokrýt najednou. Banky nerady poskytují 100% hypotéky a nejčastěji se přiklání k hypotékám nejvýše do 70-80 procent z celkové hodnoty (tzn., že klient uhradí 20-30 % z ceny hned na počátku).

Banky rády upozorňují na to, že každou žádost řeší individuálně, a to zejména v případě podnikatelských hypoték. Proto nehleďte pouze na oficiálně poskytované informace, ale nebojte se vyrazit do banky osobně a žádat nabídku přímo na míru. Nechcete-li ztrácet svůj vlastní čas, nechte si pomoci hypotečním makléřem.

Jaké doklady bude podnikatel či firma potřebovat?

V první řadě je třeba upozornit, že seznam požadovaných dokladů se bude odvíjet od toho, zda podnikatel žádá o osobní nebo firemní hypotéku. Podle toho si připraví následující:

  • Základní údaje o společnosti (výpis z živnostenského rejstříku)
  • Daňové přiznání za poslední 2-3 roky
  • Účetní uzávěrky či finanční plán na dobu úvěrové angažovanosti,
  • Podnikatelský záměr podepsaný statutárním orgánem společnosti
  • Potvrzení o bezdlužnosti na Finančním úřadu a spoustu dalších dokumentů

Víte, že…

Firemní hypotéky mívají méně příznivý úrok a to až o 1 procento více než hypotéky osobní. Banka při určení úrokové sazby hodnotí délku doby vzájemné spolupráce, finanční pohybu i pověst firmy či podnikatele.

Hypotéka z obratu pro živnostníky

Velké množství lidí nepracuje na hlavní pracovní poměr, ale patří mezi živnostníky neboli osoby samostatně výdělečně činné. Ti povětšinou pracují sami na sebe a mnohdy nemají ani žádné zaměstnance. V jejich případě může být žádost o hypotéku poměrně problematická. Aby se svou žádostí uspěli, musejí značně přizpůsobit daňové přiznání.

Mnozí podnikatelé totiž řešili a stále řeší dilema, zda o hypotéku vůbec žádat nebo každoročně ušetřit na daních. Běžné příjmy u většiny živnostníků nejsou nijak závratné a pro banky ne příliš atraktivní. S deklarovanou výši příjmů pak na hypotéku nemusí dosáhnout.  Dosud tedy platilo, že podnikatel zajímající se o hypotéku, musel přiznat vyšší příjmy a tím zaplatit i více na daních.

Banky nyní nabízí řešení v podobě obratové hypotéky. Jak již vyplývá z názvu, banky se v tomto případě zajímají ne o čisté příjmy uvedené v daňovém přiznání, ale o příjmy vypočtené z obratu (tj. řádek 101 Přílohy 1 daňového přiznání). Obratovou hypotéku banky poskytují živnostníkům pouze za účelem vlastního bydlení. Jak hypotéka z obratu vypadá v praxi? Na základě doloženého daňového přiznání banky uznají jako čistý příjem až 30 procent (nejvýše 100 000 korun) průměrného měsíčního obratu. V žádném případě nesmí podnikatel vykazovat ztrátu za minulé zdaňovací období a nesmí mít záporné jmění.

Podmínek je samozřejmě více. “To samozřejmě není základní ani jedinou podmínkou. Pro banky je vždy důležitý také takzvaný credit scoring, což je proces, za pomoci kterého prověří klientovu schopnost dlouhodobě splácet a který jim pomůže stanovit optimální výši úvěru a měsíčních splátek. Porovnáváme klientovy příjmy na jedné straně a výdaje na straně druhé a bereme v potaz i další údaje. Jedná se tedy o komplexní bankovní pohled, ke kterému jsou používána veškerá dostupná klientská data,” říká Marek Pšeničný z České spořitelny.

Jste živnostník a zajímáte se o hypotéku? Kontaktujte nás na Úspory.cz a nechte si s výběrem nejvýhodnější hypotéky poradit!

Štítky: hypotéka pro podnikatele | hypotéka pro živnostníky | hypotéka z obratu | hypotéky na IČO | obratová hypotéka | srovnání hypoték |

Hodnocení článku:

Podobné články

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úv��r není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

Hypotéka nebo pronájem? Obojí má své výhody

4. 8. 2016

Bydlet ve vlastním nebo v nájmu? Současné rekordně nízké ceny hypoték nahrávají myšlenkám o koupi vlastního bydlení, protože výsledné splátky jsou docela nízké. Bydlení v pronájmu však není nic z principu špatného a má také svá pozitiva. Shrňme si proto základní výhody bydlení v pronájmu a případné hypotéky na vlastní byt.

Celá aktualita

Pozor na některé záludnosti u hypoték

25. 7. 2016

Vlastní bydlení je sen, který si v současnosti plní stále více lidí. Není se co divit, úrokové sazby hypoték jsou na historickém minimu, což znamená, že k hypotečnímu úvěru na bydlení se můžete dostat velmi levně. Pozor ale na některé drobné záludnosti, které s sebou hypotéka přináší.

Celá aktualita

Americká hypotéka nejen od banky

23. 6. 2016

Půjčka nám může náš život značně zjednodušit nebo také pořádně zkomplikovat dlouhodobou zátěží v podobě splátek. Podle průzkumů půjčky ukrajují z našeho rodinného rozpočtu v průměru více než čtvrtinu našich příjmů. Jak to ale udělat, aby se nám půjčka nestala koulí přivázanou k noze, která nás bude několik let brzdit v rozletu?

Celá aktualita

Hypotéka a reálná hodnota peněz: Jak vám inflace může pomoci splácet?

7. 6. 2016

Inflace – tedy snižování hodnoty peněz – je velkým strašákem, každého, kdo si spoří peníze. Naopak pokud máte úvěr či hypotéku, může inflace pracovat ve váš prospěch. Podívejte se s námi blíže na to, jakou roli hraje hodnota peněz ve splácení hypotéky.

Celá aktualita

1 2 3 »