Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Rok 2013 byl rokem levných hypoték. Jak tomu bude v roce 2014?

Aktuality

Rok 2013 byl rokem levných hypoték. Jak tomu bude v roce 2014?

22. 1. 2014 Hypotéky Teprve před pár dny skončil rok 2013, který je považován za rok nejlevnějších hypoték v historii. Úrokové sazby v průběhu roku klesly pod rekordních 3 procenta a po několik měsíců se průměrně pohybují lehce nad 3 procenta. Jaká situace náš čeká v tomto roce? Budou hypotéky zdražovat či nikoliv?

K nejoblíbenějším úvěrům v roce 2013 patřily jednoznačně hypoteční úvěry. Důvodem byly rekordně nízké úrokové sazby, které se po celý rok držely kolem 3 procent. V půlce roku se dokonce na krátký čas dostaly pod neuvěřitelné 3 procenta. Lidé proto uzavřeli rekordní počet hypotečních úvěrů. A nejen to. Mnoho lidí využilo nízkých sazeb také k refinancování svých původních méně výhodných úvěrů. Uplynulý rok s největší pravděpodobností překoná úspěchy z roku 2007 v objemu nových i refinancovaných hypoték.

„Rok 2013 by se dal nazvat rokem hypotečního financování. Díky klesajícím úrokovým sazbám, stagnaci až poklesu cen nemovitostí jsme se dočkali nečekaného – rok 2013 se pravděpodobně zapíše do hypotečních dějin jako rok rekordní,“ uvedl Josef Uchytil, hypoteční specialista společnosti Partners.

O 1,5 miliard vyšší meziroční narůst

Podle aktuálních čísel poskytly tuzemské banky v listopadu hypotéky v objemu za 13,4 miliard korun. To je o 11 procent (1,5 miliard korun) vyšší meziroční výsledek oproti předchozím rokům. I přesto, že v druhé polovině roku úroková sazba narostla na 3,09 procent, zájem o hypotéky mezi lidmi neupadá. Naopak i rok 2014 by se měl nést v podobném duchu. Společnost Golem Finance uvedla ve své zprávě, že hypotéky budou i nadále pro bankéře prioritou. Vedle toho očekáváme zachování příznivých úrokových sazeb, a pokud by skutečně došlo k dlouho očekávanému oživení reálné ekonomiky, není vyloučeno, že rok 2014 může být opět v mnoha ohledech rekordní.

Lepší výsledky i pro stavební spoření

Nejen banky zaznamenaly úspěchy v oblasti úvěrů na bydlení. Větší zájem o produkty a tedy i lepší výsledky za rok 2013 zaznamenaly také stavební spořitelny. Ty uvádí nárůst produkce o 6 procent oproti výsledkům z minulého roku.

Hodnocení článku:

Podobné články

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

Hypotéka nebo pronájem? Obojí má své výhody

4. 8. 2016

Bydlet ve vlastním nebo v nájmu? Současné rekordně nízké ceny hypoték nahrávají myšlenkám o koupi vlastního bydlení, protože výsledné splátky jsou docela nízké. Bydlení v pronájmu však není nic z principu špatného a má také svá pozitiva. Shrňme si proto základní výhody bydlení v pronájmu a případné hypotéky na vlastní byt.

Celá aktualita

Pozor na některé záludnosti u hypoték

25. 7. 2016

Vlastní bydlení je sen, který si v současnosti plní stále více lidí. Není se co divit, úrokové sazby hypoték jsou na historickém minimu, což znamená, že k hypotečnímu úvěru na bydlení se můžete dostat velmi levně. Pozor ale na některé drobné záludnosti, které s sebou hypotéka přináší.

Celá aktualita

Americká hypotéka nejen od banky

23. 6. 2016

Půjčka nám může náš život značně zjednodušit nebo také pořádně zkomplikovat dlouhodobou zátěží v podobě splátek. Podle průzkumů půjčky ukrajují z našeho rodinného rozpočtu v průměru více než čtvrtinu našich příjmů. Jak to ale udělat, aby se nám půjčka nestala koulí přivázanou k noze, která nás bude několik let brzdit v rozletu?

Celá aktualita

Hypotéka a reálná hodnota peněz: Jak vám inflace může pomoci splácet?

7. 6. 2016

Inflace – tedy snižování hodnoty peněz – je velkým strašákem, každého, kdo si spoří peníze. Naopak pokud máte úvěr či hypotéku, může inflace pracovat ve váš prospěch. Podívejte se s námi blíže na to, jakou roli hraje hodnota peněz ve splácení hypotéky.

Celá aktualita

Hypotéky - na co se zaměřit při žádosti o ůvěr

18. 5. 2016

Díky nízkým úrokovým sazbám jsou dnes hypotéky velmi výhodným způsobem, jak financovat koupi nemovitosti. Co je potřeba vědět při žádosti o hypotéku a jaká jsou specifika hypotéčních úvěrů? Podívali jsme se blíže na některé parametry hypoték, které dobré při plánování vzít v úvahu.

Celá aktualita

1 2 3 »