Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Splácíte hypotéku? Nezapomeňte si odečíst zaplacené úroky z úvěru

Aktuality

Splácíte hypotéku? Nezapomeňte si odečíst zaplacené úroky z úvěru

18. 4. 2014 Hypotéky Věděli jste, že pokud splácíte úvěr na bydlení, máte právo si ze základu daně odečíst zaplacené úroky až do výše 300 000 korun? Toto právo mají všechny osoby, které splácí hypoteční úvěr, úvěr ze stavebního spoření či jiný úvěr na bydlení. Vysvětlíme Vám, jaké další podmínky musí poplatník splnit.

Stát umožňuje lidem, kteří splácí vysoké úvěry na bydlení, snížení daňové povinnosti. Učinit tak mohou pouze osoby, které splácí úvěr na financování bytových potřeb (např. hypoteční úvěr či úvěr ze stavebního spoření). Maximální částku, kterou si může poplatník odečíst, je 300 000 korun za rok, přičemž nesmí odečet překročit dvanáctinu této částky za každý měsíc placení úroků v případě placení úroků po menší část roku (tj. 25 000 korun).

Poplatník musí splnit dvě podmínky

Aby mohl poplatník uplatnit daňový odpočet, musí splnit dvě základní podmínky. Za prvé musí být účastníkem úvěru. To znamená, že musí být uvedený v úvěrové smlouvě. Za druhé se musí jednat o úvěr, který je použitý pouze na bytové potřeby. Byt či dům, který je předmětem úvěrové smlouvy, musí tedy být poplatníkem či jeho rodinou (manžel/ka, rodiče či prarodiče) užíván k trvalému bydlení.

O výši zaplacených úroků je povinna své klienty informovat banka či stavební spořitelna vždy po skončení kalendářního roku v podobě dopisu o zaplacených úrocích z úvěru. Bez tohoto dopisu není možné daňový odpočet uplatnit. Ti, kteří si daňové přiznání podávají sami a podnikatelé, mají čas do 31. března.

Odečet zaplacených úroků z úvěru: Zaměstnanci versus podnikatelé

Zaměstnancům s jedním pracovním poměrem provádí zúčtování mezd jeho zaměstnavatel. Aby mohl do zúčtování započítat odpočet úroků, musí mu zaměstnanec dodat potvrzení o zaplacených úrocích, případně další informace, které vyžaduje příslušný daňový zákon. Zaměstnanec s více pracovními poměry si daňové přiznání podává sám stejně jako podnikatel. K uplatnění odpočtu zaplacených úroků z úvěru potřebují podnikatelé stejné doklady jako zaměstnanci.

Hodnocení článku:

Podobné články

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úv��r není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

Hypotéka nebo pronájem? Obojí má své výhody

4. 8. 2016

Bydlet ve vlastním nebo v nájmu? Současné rekordně nízké ceny hypoték nahrávají myšlenkám o koupi vlastního bydlení, protože výsledné splátky jsou docela nízké. Bydlení v pronájmu však není nic z principu špatného a má také svá pozitiva. Shrňme si proto základní výhody bydlení v pronájmu a případné hypotéky na vlastní byt.

Celá aktualita

Pozor na některé záludnosti u hypoték

25. 7. 2016

Vlastní bydlení je sen, který si v současnosti plní stále více lidí. Není se co divit, úrokové sazby hypoték jsou na historickém minimu, což znamená, že k hypotečnímu úvěru na bydlení se můžete dostat velmi levně. Pozor ale na některé drobné záludnosti, které s sebou hypotéka přináší.

Celá aktualita

Americká hypotéka nejen od banky

23. 6. 2016

Půjčka nám může náš život značně zjednodušit nebo také pořádně zkomplikovat dlouhodobou zátěží v podobě splátek. Podle průzkumů půjčky ukrajují z našeho rodinného rozpočtu v průměru více než čtvrtinu našich příjmů. Jak to ale udělat, aby se nám půjčka nestala koulí přivázanou k noze, která nás bude několik let brzdit v rozletu?

Celá aktualita

Hypotéka a reálná hodnota peněz: Jak vám inflace může pomoci splácet?

7. 6. 2016

Inflace – tedy snižování hodnoty peněz – je velkým strašákem, každého, kdo si spoří peníze. Naopak pokud máte úvěr či hypotéku, může inflace pracovat ve váš prospěch. Podívejte se s námi blíže na to, jakou roli hraje hodnota peněz ve splácení hypotéky.

Celá aktualita

1 2 3 »