Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Úrokové sazby u hypoték narostly na 3,09 procent

Aktuality

Úrokové sazby u hypoték narostly na 3,09 procent

23. 9. 2013 Hypotéky Z aktuálních čísel vyplývá, že úrokové sazby hypotéky pozvolna zdražují. Banky se pravděpodobně pomalu připravují na podzimní hypotéční sezóny a pomalu navyšují sazby. V porovnání s minulými roky jsou však hypotéky stále levnější.

V letošním květnu se úrokové sazby hypoték nacházely na rekordním minimu 2,97 procent. Od té doby došlo k pozvolnému nárůstu a současné sazby se pohybují na 3 procenty. Na mezibankovním trhu, odkud banky čerpají likviditu na profinancování úvěrů, došlo k zvýšení ceny peněz, což je také pravdě podobnou příčinou nárůstu sazeb.Oproti loňskému roku, kdy se sazby pohybovali kolem 3,5 procent jsou tedy hypotéky i nadále levnější.

Fixní sazby rostou, variabilní naopak stagnují

Fixní a variabilní sazby vykazují rozdílné směřování. Zatímco fixní sazby se pomalu navyšují, variabilní naopak stagnují. Současný rozdíl mezi oběma indexy je 0,59 procent. Kromě jiného navyšuji banky sazby z důvodu preventivního navýšení rizikové marže z obavy před možným budoucím zhoršením situace domácností. Marže bank jsou všeobecně od roku 2009 nejnižší. S odpouštěním poplatků tak banky přichází o nemalý zdroj příjmu a proto se snaží tuto díru zalepit.

Boj o poplatky

Úrokové sazby jsou nyní velmi podobné a konkurenční boj se nyní přenesl především na poplatky. Důvodem jsou stížnosti a žaloby klientů na výši poplatků za vedení úvěru. Situace není zatím stále vyjasněná a proto banky vymýšlí různé “bezpoplatkové” akce. Lidé tak nyní mohou uzavírat hypotéky, aniž by za vyřízení či vedení úvěru zaplatili byť korunu.

Na zdražení nečekejte, o hypotéku si zažádejte co nejdříve

Pokud tedy uvažujete o pořízení vlastního bydlení, nečekejte příliš dlouho. Současné úrokové podmínky jsou stále výhodné.

Hodnocení článku:

Podobné články

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

Hypotéka nebo pronájem? Obojí má své výhody

4. 8. 2016

Bydlet ve vlastním nebo v nájmu? Současné rekordně nízké ceny hypoték nahrávají myšlenkám o koupi vlastního bydlení, protože výsledné splátky jsou docela nízké. Bydlení v pronájmu však není nic z principu špatného a má také svá pozitiva. Shrňme si proto základní výhody bydlení v pronájmu a případné hypotéky na vlastní byt.

Celá aktualita

Pozor na některé záludnosti u hypoték

25. 7. 2016

Vlastní bydlení je sen, který si v současnosti plní stále více lidí. Není se co divit, úrokové sazby hypoték jsou na historickém minimu, což znamená, že k hypotečnímu úvěru na bydlení se můžete dostat velmi levně. Pozor ale na některé drobné záludnosti, které s sebou hypotéka přináší.

Celá aktualita

Americká hypotéka nejen od banky

23. 6. 2016

Půjčka nám může náš život značně zjednodušit nebo také pořádně zkomplikovat dlouhodobou zátěží v podobě splátek. Podle průzkumů půjčky ukrajují z našeho rodinného rozpočtu v průměru více než čtvrtinu našich příjmů. Jak to ale udělat, aby se nám půjčka nestala koulí přivázanou k noze, která nás bude několik let brzdit v rozletu?

Celá aktualita

Hypotéka a reálná hodnota peněz: Jak vám inflace může pomoci splácet?

7. 6. 2016

Inflace – tedy snižování hodnoty peněz – je velkým strašákem, každého, kdo si spoří peníze. Naopak pokud máte úvěr či hypotéku, může inflace pracovat ve váš prospěch. Podívejte se s námi blíže na to, jakou roli hraje hodnota peněz ve splácení hypotéky.

Celá aktualita

Hypotéky - na co se zaměřit při žádosti o ůvěr

18. 5. 2016

Díky nízkým úrokovým sazbám jsou dnes hypotéky velmi výhodným způsobem, jak financovat koupi nemovitosti. Co je potřeba vědět při žádosti o hypotéku a jaká jsou specifika hypotéčních úvěrů? Podívali jsme se blíže na některé parametry hypoték, které dobré při plánování vzít v úvahu.

Celá aktualita

1 2 3 »