Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Úrokové sazby u hypoték se stále drží rekordně nízko

Aktuality

Úrokové sazby u hypoték se stále drží rekordně nízko

11. 7. 2014 Hypotéky Na přelomu roku hypoteční odborníci předvídali postupné zdražování úrokových sazeb u půjček na bydlení. Skutečnost však byla a je zcela opačná. V dubnu úrokové sazby opět pokořily rekord a průměrná sazba činila neuvěřitelných 2,88 procenta.

Podle Fincentra by mohl současný stav nízkých úrokových sazeb vydržet minimálně ještě v červnu. Pokles průměrné úrokové sazby pocítí zejména ti, kteří se rozhodli svou stávající hypotéku refinancovat po pěti či třech letech od sjednání hypotéky. Průměrně tak mohou ušetřit až 1 500 korun na splátkách každý měsíc.

"S dubnovým poklesem průměrných úrokových sazeb klesly také rozdíly mezi jednotlivými bankami, přičemž i v květnu přišla další vlna snižování sazeb. Ačkoliv banky stále přichází s nápady, jak stlačit sazby ještě níže a prostor pro další snižování vzhledem k nákladům financování je dostatečný, je možné, že k dalšímu významnému poklesu by mateřské banky již nemusely být ochotny přihlížet," uvedl Josef Rajdl, vedoucí analytik Fincentra.

Rekordní sazby až do června?

Podle odborníků je možné očekávat mírné zvýšení úrokových sazeb až na počátku července. "Jarní měsíce patří z hlediska hypotečního trhu k těm nejsilnějším, rekordní sazby se tedy daly očekávat. Nízké sazby v dubnu se budou prolínat až do června, kdy jsou vyhlášeny různé marketingové akce na podporu nových či refinancovaných hypotečních úvěrů. Po skončení těchto akcí očekávám mírné navýšení sazeb, respektive návrat do původní výše," řekla Lucie Drásalová, analytička poradenské firmy Partners.

Někteří odborníci však očekávají, že nízké úrokové sazby vydrží až do konce léta. Například generální ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec tvrdí, že by úrokové sazby mohly ještě klesnout níže.

Průměrná výše hypoték roste

Zároveň se potvrdilo, že lidé si berou vyšší půjčky na bydlení. Průměrně si lidé půjčují na vlastní bydlení 1,656 milionu korun. Ačkoliv počet poskytnutých půjček meziročně poklesl o 4,3 procenta na současných 7 193, jejich objem zůstává stále stejný. Objem poskytnutých hypoték nyní činí 11,9 miliardy korun.

Náš tip: Zajímáte se o půjčky a úvěry na bydlení? Na Úspory.cz penize najdete nabídku půjček pro všechny.

Hodnocení článku:

Podobné články

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úv��r není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

Hypotéka nebo pronájem? Obojí má své výhody

4. 8. 2016

Bydlet ve vlastním nebo v nájmu? Současné rekordně nízké ceny hypoték nahrávají myšlenkám o koupi vlastního bydlení, protože výsledné splátky jsou docela nízké. Bydlení v pronájmu však není nic z principu špatného a má také svá pozitiva. Shrňme si proto základní výhody bydlení v pronájmu a případné hypotéky na vlastní byt.

Celá aktualita

Pozor na některé záludnosti u hypoték

25. 7. 2016

Vlastní bydlení je sen, který si v současnosti plní stále více lidí. Není se co divit, úrokové sazby hypoték jsou na historickém minimu, což znamená, že k hypotečnímu úvěru na bydlení se můžete dostat velmi levně. Pozor ale na některé drobné záludnosti, které s sebou hypotéka přináší.

Celá aktualita

Americká hypotéka nejen od banky

23. 6. 2016

Půjčka nám může náš život značně zjednodušit nebo také pořádně zkomplikovat dlouhodobou zátěží v podobě splátek. Podle průzkumů půjčky ukrajují z našeho rodinného rozpočtu v průměru více než čtvrtinu našich příjmů. Jak to ale udělat, aby se nám půjčka nestala koulí přivázanou k noze, která nás bude několik let brzdit v rozletu?

Celá aktualita

Hypotéka a reálná hodnota peněz: Jak vám inflace může pomoci splácet?

7. 6. 2016

Inflace – tedy snižování hodnoty peněz – je velkým strašákem, každého, kdo si spoří peníze. Naopak pokud máte úvěr či hypotéku, může inflace pracovat ve váš prospěch. Podívejte se s námi blíže na to, jakou roli hraje hodnota peněz ve splácení hypotéky.

Celá aktualita

1 2 3 »