Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Uzákoní ministerstvo financí předčasné splacení hypotéky bez sankcí?

Aktuality

Uzákoní ministerstvo financí předčasné splacení hypotéky bez sankcí?

3. 7. 2015 Hypotéky Splatit hypotéku dříve nelze jen tak. Za mimořádné splátky i předčasné splacení si banky účtují sankční poplatky. “Zdarma” tak lze učinit pouze na konci fixační doby, což bývá jednou za tři, pět či deset let. Ministerstvo financí chce tyto poplatky zakázat v rámci novely zákona o spotřebitelském úvěru.

Hypotéka je doslova běh na dlouhou trať. V době, kdy ji splatíte dle splátkového kalendáře, budete o dvacet až třicet let starší. V den podpisu smlouvu však nemůžete ani tušit, co vše se během těchto let ve Vašem životě odehraje. Přesto se upíšete k hypotéce a jejím podmínkám, které určují například výši splátek, dobu splácení a také podmínky předčasného splacení.

Málokdo na počátku uvažuje o tom, že byt za tři miliony dokáže splatit dříve. Pokud však začne vydělávat výrazně více, zdědí větší finanční obnos nebo dokonce vyhraje v loterii, tu možnost náhle získá. Pokud však nemáte to štěstí a není zrovna konec fixace, odejde klient z banky ne příliš nadšený Banky si totiž za předčasné splacení účtují vysoké sankce pohybujícící se kolem 20 procent z dlužné částky, které mohou nadšení z předčasného splacení pořádně zchladit.

Proč si banky účtují poplatek za předčasné splacení?
Ač je tento poplatek neoblíbený, má své logické opodstatnění. Nejedná se pouze o nástroj bank, jak klienty odradit od refinancování a odchodu ke konkurenční bance. Banky v rámci hypoték “rozpůjčují” miliardy korun. Aby si to mohli dovolit, musí si samy půjčovat. Ve chvíli, kdy se jim hypotéka vrátí “dříve”, přijdou o velké částky, které si vynahrazují právě tímto poplatkem.

Klienti bank by měli mít ze zákona právo uhradit 25 procent dluhu bez sankcí a mimo termín fixace
Ministerstvo financí v současné době usilovně pracuje na novele zákona o spotřebitelském úvěru. Ten má mimo jiné upravit pravidla také v oblasti hypoték. Jedním z nich je uzákonění nového pravidla, na základě kterého by banky musely svým klientů umožnit uhradit 25 procent hypotéky bez sankce, mimo termín a to každý rok. Hypoteční odborníci se však obávají, že tento krok povede ke zdražení hypoték.

“Obecně lze říci, že každá možnost předčasného splacení bude pro banku znamenat ztrátu a banky tedy budou muset toto riziko a náklad započítat do ceny úvěru. Je tedy otázkou, zda je takové opatření skutečně v zájmu spotřebitelů," uvedl Jan Matoušek, náměstek České bankovní asociace (ČNB).

Názory se různí a mezi odborníky se najdou tací, podle kterých nový zákon vliv na cenu hypoték mít nebude. "Tato změna by žádný větší vliv na hypoteční trh neměla. Již dnes některé banky podobnou možnost nabízí, ale pro klienty mají možnosti částečného splacení spíše psychologický význam, než že by je skutečně využívali. Větší význam by mělo například pevné nastavení poplatku za předčasné splacení hypotéky tak, jako je tomu u spotřebitelských úvěrů," uvedl Jiří Sýkora, analytik poradenské firmy Swiss Life Select.

Předčasné splacení zdarma by mělo být podle novely zákona umožněno také lidem v případě rozvodu, dlouhodobé nemoci, invalidity či úmrtí.

Některé banky ruší poplatky již nyní

Pokud vlád návrh zákona schválí i s touto změnu, nebudou překvapené pouze UniCredit Bank, Raiffeisenbank, Komerční banka a Hypoteční banka. Klienti UniCredit Bank mají již nyní možnost splatit předčasně až pětinu jistiny každý rok. Hypoteční banka dokonce mimořádnou splátku ve výši 20 procent umožňuje již několik let. Služba je sice zpoplatněná ale pouze jedním procentem. Také Komerční banka umožňuje předčasné splacení v rámci flexibilní hypotéky. A Raiffeisebank nabízí tzv. turbo sazbu, díky které může klient uhradit mimořádnou splátku ve výši 25 procent nesplacené jistiny po uhrazení každých 12 měsíčních splátkách.

Podle posledních informací je návrh novely zákona o  spotřebitelském úvěru hotovy a nyní probíhá připomínkové řízení.

Vše o hypotékách najdete na Úspory.cz. Získejte výhodnou hypotéku i Vy!

Štítky: hypotéka | hypotéky na 30 let | hypotéky online | levné hypotéky | předčasné splacení hypotéky zdarma | srovnání hypoték |

Hodnocení článku:

Podobné články

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úv��r není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

Hypotéka nebo pronájem? Obojí má své výhody

4. 8. 2016

Bydlet ve vlastním nebo v nájmu? Současné rekordně nízké ceny hypoték nahrávají myšlenkám o koupi vlastního bydlení, protože výsledné splátky jsou docela nízké. Bydlení v pronájmu však není nic z principu špatného a má také svá pozitiva. Shrňme si proto základní výhody bydlení v pronájmu a případné hypotéky na vlastní byt.

Celá aktualita

Pozor na některé záludnosti u hypoték

25. 7. 2016

Vlastní bydlení je sen, který si v současnosti plní stále více lidí. Není se co divit, úrokové sazby hypoték jsou na historickém minimu, což znamená, že k hypotečnímu úvěru na bydlení se můžete dostat velmi levně. Pozor ale na některé drobné záludnosti, které s sebou hypotéka přináší.

Celá aktualita

Americká hypotéka nejen od banky

23. 6. 2016

Půjčka nám může náš život značně zjednodušit nebo také pořádně zkomplikovat dlouhodobou zátěží v podobě splátek. Podle průzkumů půjčky ukrajují z našeho rodinného rozpočtu v průměru více než čtvrtinu našich příjmů. Jak to ale udělat, aby se nám půjčka nestala koulí přivázanou k noze, která nás bude několik let brzdit v rozletu?

Celá aktualita

Hypotéka a reálná hodnota peněz: Jak vám inflace může pomoci splácet?

7. 6. 2016

Inflace – tedy snižování hodnoty peněz – je velkým strašákem, každého, kdo si spoří peníze. Naopak pokud máte úvěr či hypotéku, může inflace pracovat ve váš prospěch. Podívejte se s námi blíže na to, jakou roli hraje hodnota peněz ve splácení hypotéky.

Celá aktualita

1 2 3 »