Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> V říjnu začaly růst úroky hypoték

Aktuality

V říjnu začaly růst úroky hypoték

20. 12. 2013 Hypotéky Po výrazném poklesu úrokových sazeb u hypoték v polovině letošního roku, se sazby pohnuly směrem vzhůru. Naštěstí nejde o nijak výrazný nárůst. V říjnu průměrná úroková sazba hypoték činila 3,06 procenta, což je o pouhých 0,06 procent více než v září.

Podle údajů Fincentrum Hypoindex mírně vzrostly úrokové sazby hypoték, ale počty a objemy hypotečních úvěrů naopak klesly. Ani v tomto případě však nešlo o vysoká čísla. Objemy poklesly o 128 miliónů korun a počet žadatelů klesl o pouhých 42 klientů oproti září. "Mírný nárůst průměrných sazeb byl důsledkem končících akcí největších bank. Spíše by se to však dalo nazvat jako nádech k dalším akčním nabídkám, protože v závěru roku se banky pravidelně předhání v dalších slevách, aby splnily či překonaly obchodní plány," řekl vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

Aktuální vývoj úrokových sazeb na trhu je momentálně těžko předvídatelný

Současný vývoj úrokových sazeb nelze téměř odhadnout. Některé banky sazby snižují, některé naopak zvyšují. “Některé banky snižují sazby plošně, jinde naopak sazby plošně rostou. Ovšem nejpočetnější skupinu tvoří banky, u kterých část produktového portfolia v říjnu meziměsíčně podražila a část naopak zlevnila. Příkladem může být Komerční banka, která snížila sazby u fixací na jeden a dva roky a u tříletých a delších fixací úroky zvýšila," komentuje vývoj na trhu Libor Ostatek a dodává: "I přes avizovaný nárůst sazeb v některých bankách očekáváme, že úrokové indexy budou v listopadu spíše klesat."

Úroková sazba okolo 3 procent i v příštím roce

I přes všechny diskuse kolem úrokové sazby se neočekává výrazný nárůst a sazby by se měli i v příštím roce pohybovat kolem příjemných 3 procent. Tuto zprávu zajisté uvítá více jak 100 tisíc lidí, kterým bude v roce 2014 končit fixace. Například u hypotéky s pětiletou fixací z roku 2009, u kterých se původní sazba pohybovala okolo 5,5 procent, může klient ušetřit až 1 400 korun na splátce. Refinancování hypotéky se v těchto případech skutečně vyplatí.

Hodnocení článku:

Podobné články

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017

Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úv��r není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

Hypotéka nebo pronájem? Obojí má své výhody

4. 8. 2016

Bydlet ve vlastním nebo v nájmu? Současné rekordně nízké ceny hypoték nahrávají myšlenkám o koupi vlastního bydlení, protože výsledné splátky jsou docela nízké. Bydlení v pronájmu však není nic z principu špatného a má také svá pozitiva. Shrňme si proto základní výhody bydlení v pronájmu a případné hypotéky na vlastní byt.

Celá aktualita

Pozor na některé záludnosti u hypoték

25. 7. 2016

Vlastní bydlení je sen, který si v současnosti plní stále více lidí. Není se co divit, úrokové sazby hypoték jsou na historickém minimu, což znamená, že k hypotečnímu úvěru na bydlení se můžete dostat velmi levně. Pozor ale na některé drobné záludnosti, které s sebou hypotéka přináší.

Celá aktualita

Americká hypotéka nejen od banky

23. 6. 2016

Půjčka nám může náš život značně zjednodušit nebo také pořádně zkomplikovat dlouhodobou zátěží v podobě splátek. Podle průzkumů půjčky ukrajují z našeho rodinného rozpočtu v průměru více než čtvrtinu našich příjmů. Jak to ale udělat, aby se nám půjčka nestala koulí přivázanou k noze, která nás bude několik let brzdit v rozletu?

Celá aktualita

Hypotéka a reálná hodnota peněz: Jak vám inflace může pomoci splácet?

7. 6. 2016

Inflace – tedy snižování hodnoty peněz – je velkým strašákem, každého, kdo si spoří peníze. Naopak pokud máte úvěr či hypotéku, může inflace pracovat ve váš prospěch. Podívejte se s námi blíže na to, jakou roli hraje hodnota peněz ve splácení hypotéky.

Celá aktualita

1 2 3 »