po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Plyn bude levnější o stokoruny ročně

Aktuality

Plyn bude levnější o stokoruny ročně

Plyn

Do ceny plynu zasáhl Energetický regulační úřad (ERÚ), který rozhodl o snížení ceny za distribuci plynu v průměru o 5 procent. Od počátku příštího roku by tak domácnosti, které plyn využívají, měly ušetřit až stokoruny ročně za plyn.

ilu

Jak je to s cenou plynu

Celkovou cenu za plyn Energetický regulační úřad ovlivnit nemůže. Jejich pravomoc se týká asi 20 procent z celkové ceny za plyn. Jedná se o regulovanou složku, kterou tvoří cena za distribuci plynu. Zbytek tvoří ceny plynu, jenž na trhu nakupují samotní distributoři, což regulátor nemá jak ovlivnit.

„Po několikaměsíčních nekompromisních, avšak profesionálních a transparentních jednáních se podařilo dosáhnout snížení ceny za distribuci zemního plynu pro koncové zákazníky v roce 2014 v průměru o pět procent,“ sdělila Alena Vitásková předsedkyně ERÚ. Zároveň se úřadu podařilo dosáhnout omezení povolených výnosů distributorů.

Náš tip: “Porovnejte ceny plynu ZDARMA na energie.uspory.cz a ušetřete!”

Domácnosti ušetří stokoruny ročně

Pro odběratele je nejdůležitější fakt, že ceny za distribuci plynu klesnou o 5 procent, a tím se zlevní i celková cena. Výsledný finanční dopad je samozřejmě vzhledem k výši regulované složky nižší. I přesto ale mohou domácnosti ušetřit několik stokorun ročně. Kolik ve výsledku domácnosti ušetří, závisí také na tom, s jakým konkrétním dodavatelem mají podepsanou smlouvu a kolik spotřebují plynu. Nejvíce samozřejmě ušetři ty domácnosti, které plynem topí. Snížení ceny v následujícím roku již oznámili společnosti RWE, ČEZ, Centropol a Bohemia Energy. Očekává se, že zlevnění oznámí také další distributoři.

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

Jak funguje trh s plynem v České republice

31. 7. 2015

Trh se zemním plynem v České republice je nyní liberální a čeští odběratelé si mohou zcela dobrovolně svého dodavatele vybrat. Před pár lety však byla situace zcela opačná a trh byl plně regulován bez možnosti rozhodnutí. Podívejme se blíže na to, jak trh s plynem vypadal v minulostí a jak nyní.

Celá aktualita

1 2 3 »