Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Pojištění majetku >> Až 16 procent Čechů postihne o Vánocích požár

Aktuality

Až 16 procent Čechů postihne o Vánocích požár

5. 1. 2015 Pojištění majetku Vánoce jsou spojené s ozdobenými stromky a také s hořícími svíčkami, které mají navodit tu správnou vánoční atmosféru. Právě hořící svíčky jsou však nejčastější příčinou domácích požárů. Lidé je totiž velmi často nechají zapálené i v době, kdy jsou mimo domov.

Až 69 procent Čechů o Vánocích zapálí svíci

O Vánocích dělají lidé věci, které by je jinak nenapadli. Patří sem také pálení velkého množství svíček a vánočních věnců, které velmi často nechávají hořet i bez dozoru. To se jim však nemusí vyplatit. Česká pojišťovna uvedla, že 16 procent jejích klientů řeší o vánocích pojistnou událost v podobě domácího požáru. Ve většině případech je příčinou právě hořící svíčka, kterou svrhne například malé dítě, kočka či pes.

Česká pojišťovna eviduje první pojistné události již o první adventní neděli. Lidé zapalují první svíce na adventních věncích. Adventní věnec si zapálí 69 procent Čechů a svíčku si na Vánoce zapálí 14 procent Čechů. "Rozšíření ohně v domácnosti nám během prosince každoročně hlásí kolem 150 lidí. Jde spíše o škody v řádech tisíců či desítek tisíců korun, výjimkou nejsou však ani rozsáhlejší požáry, které zničí celé byty a domy," uvedla Renata Kosová, ředitelka útvaru likvidace pojistných událostí z majetkového pojištění v České pojišťovně.

Případ požáru postihl například domácnost v Českých Budějovicích 23. prosince 2014. Nikdo při nehodě naštěstí nezemřel, ale škoda na majetku byla vyčíslená na 200 tisíc korun. Pokud měli majitelé sjednané pojištění domácnosti a majetku, mohou být bez obav.

Nejčastěji zapalují svíce ženy

Česká pojišťovna také uvedla, že zapálené svíčky o Vánocích mají rády zejména ženy (93 procent). Bez dozoru nechává svíčky hořet dokonce 18 procent lidí. Tato čísla vyplynula z průzkumu provedeného právě Českou pojišťovnou. Dalším fenoménem jsou také sociálně sítě, kde si lidé vyměňují nápady na originální vánoční výzdobu a podobně.

"Již během letošního adventu jsme se setkali s případy, kdy lidé při hlášení pojistné události zmiňují, že jim shořela výzdoba, kterou si vyráběli podle návodu na internetu," řekla Renata Kosová. Lidé však nedomýšlí důsledky a pod čajovou svíčku použijí jako podstavec papírový ubrousek, který chytne velmi snadno.

Nejčastější příklady pojistných událostí o vánočních svátcích:
  • požáry adventních věnců a předmětů v jejich okolí, včetně například prohořelého piana
  • shoření vánočních stromků od klasických svíček
  • škody způsobené zábavní pyrotechnikou, jako rozbité okenní tabule, požáry na balkonech, úrazy
  • usnutí se zapálenou cigaretou v posteli
  • zranění způsobená manipulací s elektronikou, jako elektronické svíčky
  • požáry způsobené činností v kuchyni, například pečení cukroví
  • přetečené vany s živým kaprem a průsak vody do sousedních bytů
Zdroj: průzkum České pojišťovny

V případě, že pojišťovna zjistí jako příčinu požáru hořící svíčku, která byla ponechána bez dozoru, má právo zkrátit výši pojistného plnění.

Štítky: Advent | pojištění | pojištění majetku | požár | Vánoce |

Hodnocení článku:

Podobné články

Pojištění majetku: Znáte rozdíl mezi záplavami a povodněmi?

26. 1. 2017

Máte sjednané pojištění majetku, nemovitosti i domácnosti. A jste si zatraceně jistí, že jedním z pojištěných rizik je také velká voda. Není však velká voda jako velká voda a povodeň není totéž co záplava. Jste si nyní opravdu jistí, že máte majetek pojištěný na záplavu? A nebo je to na povodeň?

Celá aktualita

Chraňte svůj domov před zimou i zloději

14. 12. 2016

Vánoce rozhodně nejsou obdobím, kdy Češi nevystrčí nos z domu. Právě naopak. Spousta Čechů tráví Vánoce a Silvestra mimo svůj domov, ať už s příbuznými, na horské chalupě nebo dokonce v teplých krajinách u moře. Prázdné domovy ohrožuje nejen zima a mráz, ale také zloději, kteří vánoční atmosféru příliš neřeší.

Celá aktualita

Zabezpečení v létě nepodceňujte

25. 7. 2016

Že je léto časem odpočinku pracujících, to je všeobecně známá věc. Chceme na těch pár dnů říct práci „nashle“ a užít si slunce, moře, lesy, kulturu... prostě to všechno, co k dovolené patří. Bohužel, léto je také časem jako stvořeným pro zloděje, kteří holt nemají na práci nic jiného, než si přivlastnit to, na co se tak dřeme.

Celá aktualita

Přívalové deště a kroupy způsobily škody za desítky milionů korun

4. 6. 2016

Předposlední květnový víkend překvapil přívalovými dešti doprovázenými krupobitím. Výsledkem jsou škody ve výši několika desítek milionů korun. Ti co, měli sjednané odpovídající pojištění, si mohou oddychnout. Zbytek bude muset způsobené škody opravit a uhradit ze své kapsy.

Celá aktualita

Kvalitní zabezpečení bytu či domů se vyplatí

1. 2. 2016

Říká se, že zloději jsou vždy o krok napřed. I když máte kvalitní bezpečnostní dveře a zámky, riziko možného vyloupení stále existuje. Někteří zloději si vystačí s hrubou silou, moderní zloději se do bytu dostanou pomocí šikovných udělátek. Je pouze na vás, zda jim “práci” ulehčíte nebo naopak zkomplikujete.

Celá aktualita

Chraňte svůj majetek před zloději

12. 8. 2015

Po dlouhé zimě se lidé těší na očekávanou dovolenou u moře a neváhají své nadšení sdělit všem svým přátelům a známým na oblíbených sociálních sítích, jako je například Facebook. Neuvědomují si, že tímto způsobem si mohou způsobit nemilé překvapení v podobě vykradeného bytu či domu.

Celá aktualita

Průměrné stáří pojistných smluv domácnosti je 9 let

14. 7. 2015

České domácnosti jsou vybavené drahým nábytkem, moderní elektronikou a dalšími cennými věcmi. I přesto mnohé nemají sjednané pojištění domácnosti, a ty které ano, pojistné smlouvy neaktualizovaly v průměru devět let. Přitom stačí velmi málo a rodina může během pár minut přijít o všechno.

Celá aktualita

Sezóna vykradených bytů a domů se blíží

17. 6. 2015

S příchodem letních dovolených a prázdných bytů souvisí výrazný nárůst vykradených domácností. Zatímco se jejich obyvatelé těší na dlouho očekávanou dovolenou a balí si kufry, nenechaví zloději si pilují nové techniky. Nedejte zlodějům svůj majetek zadarmo a buďte připraveni.

Celá aktualita

1 2 »