Úspory.cz >> Pojištění majetku >> Pojištění majetku je jedinou obranou proti vrtochům počasí
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Pojištění majetku je jedinou obranou proti vrtochům počasí

20.05.2015 Pojištění majetku Pohled na pojištění majetku a jeho význam se za poslední roky výrazně změnil. Stále více lidí si uvědomuje, že pouze pojištění jej může dostatečně ochránit před finančními důsledky poškození či zničení majetku. To nejčastěji ohrožuje právě nevyzpytatelné počasí.

Statistiky pojistných událostí způsobených živelnými událostmi hovoří jasně. Tisícům lidí ročně živelné události poničí či zcela zničí jejich majetek. Proti vrtochům počasí však neexistuje žádná jiná obrana než kvalitní pojištění. 

Pojistné události způsobené živelnými událostmi v roce 2014:

Živelná událost  Objem škod v Kč Počet škod celkem
Škody z tíhy sněhu 4 165 270
Škody z povodní 873 696 9 859
Vichřice a krupobití 817 212 17 815
Celkem 1 695 072 27 944

 

 

 

 

Zdroj: Česká asociace pojišťoven

Pojištění majetku nejsou zbytečně vyhozené peníze

Všeobecně platí, že se Češi pojišťují neradi, a na pojištění jako takové pohlíží z despektem. Pojištění velmi často považují za vyhozené peníze a svůj omyl si často uvědomují příliš pozdě. Jsou známy stovky případů lidí, kterým voda či požár zničili střechu nad hlavu. Kdyby byli pojištění, postavili by si dům nový. Takto to jim zbyly pouze oči pro pláč.

Přesně to se stalo manželům Janě a Petrovi ze Šumperka. Před dvěma lety si zde zakoupili menší domek. “Konečně jsme si splnili společný sen a ze společných úspor a darů obou rodičů jsme si koupili menší starší domek, který jsme postupně rekonstruovali. V loňském roce však dům z neznámých příčin zachvátil požár. Hasiči sice přijeli rychle, ale dům byl z velké části zničen,” vypráví Petr a s odevzdaným pohledem dodává: “Bohužel jsem neměli sjednané pojištění. Přestěhovali jsme se zpět k mým rodičům a pomalu se snažíme náš domek dát do kupy. Sehnat potřebné peníze však je mnohem těžší. Dnes už bych takovou chybu neudělal.”

Petr a Jana jsou jedni z mnoha lidí, kteří pojištění majetku a nemovitosti podcenili. Lidé ve svých domech bydlí a jsou na nich doslova závislí. Ve chvíli, kdy je postihne živelná událost, se bez patřičného pojištění ocitnou v krizi. Přitom takové běžné pojištění majetku vyjde na 2 až 3 tisíce korun ročně, což je ve srovnání se způsobenou škodu zanedbatelná částka.

Pozor na neaktualizované smlouvy

Jednoduše řečeno by pojištění majetku a nemovitosti mělo být základní finanční ochranou každé české domácnosti. Nejčastěji pojišťovanými riziky jsou nejen povodně, záplavy a požár, ale také vichřice, krupobití, blesk, výbuch i řádění vandalů. 

Při sjednávání pojištění dbejte také na správné nastavení. Častým problémem je totiž podpojištění majetku. To znamená, že lidé špatně odhadnou hodnotu majetku a při způsobené škodě obdrží nízkou částku. Důvodem je fakt, že se Češi v problematice pojištění majetku špatně orientují a nezjistí si všechny pojistné podmínky. 

„Nejčastější problém jsou zastaralé smlouvy. Podmínky už v mnoha případech dávno neodpovídají aktuální hodnotě majetku. Majetek je tak pojištěn nedostatečně, tedy pojistná smlouva je uzavřena na mnohem nižší hodnotu, než jakou má nemovitost v současnosti. Vzniklá škoda pak mívá nepříjemné následky. V takovém případě dostane zákazník od pojišťovny jen malou část hodnoty zničeného majetku," vysvětluje Marcela Kotyrová z České asociace pojišťoven.

Jak si vybrat pojištění

Při volbě pojištění majetku a nemovitost pamatujte na správnou volbu pojistné částky, která by měla odpovídat skutečného hodnotě veškeré pojišťovaného majetku. Cenu pojištění přitom ovlivňují další aspekty, kterými jsou:

  • rozsah pojistných rizik
  • výše spoluúčasti
  • pojištění na novou či starou (časovou) cenu

Nejlepší volbou je společné pojištění nemovitosti a domácnosti (majetku). Tyto typy pojištění bývají leckdy zaměňována. Jaký je mezi nimi rozdíl? „Nejlépe už po léta pomáhá praktický příklad, kdy si lidé představí, že by svůj byt či dům obrátili vzhůru nohama. Obrazně řečeno to, co vypadne, spadá pod pojištění domácnosti. A to, co zůstane, pokrývá pojištění stavby. Protože svět však není černobílý, je potřeba i na tuto radu hledět podle konkrétních okolností," říká Václav Hönig z České podnikatelské pojišťovny.

Štítky: pojistná událost | pojištění domácnosti | pojištění majetku | pojištění majetku a nemovitosti | pojištění nemovitosti | živelné události |

Hodnocení článku:

Podobné články

Nejčastější chyby při pojištění majetku. Vyvarujte se jich!

22.08.2018

Být pojištěný nestačí. Důležité je také správné nastavení pojistné smlouvy. Stačí při sjednávání smlouvy udělat jednu z nejčastějších chyb a při pojistné události přijdete o spoustu peněz. Prozradíme vám, jakých chyb se dopouštíme nejčastěji, a na co si při pojištění majetku dát pozor.

Celá aktualita

5 tipů, jak si nejlépe pojistit domácnost

09.01.2018

Prožili jste oslavy vánočních a novoročních svátků v pořádku? Pokud je v lednu vaším největším problémem pár kil navíc, můžete být rádi. Některé domácnosti takové štěstí nemají. Stačí zapomenutá svíčka nebo rozdivočelé prskavky na vánočním stromku a na neštěstí je zaděláno. Jste pro takové případy chránění?

Celá aktualita

Chaty a chalupy - pojistěte si prázdninové bydlení v době nepřítomnosti

29.09.2017

Český národ je znám nejen svou láskou k tradičnímu českému nápoji pivu, ale také k rekreačnímu bydlení. Spousta Čechů vlastní v různých koutech naší malé a krásné země své druhé bydlení - chatu či chalupu, kde od jara až do podzimu tráví víkendy či letní dovolenou a mnohdy i celé léto. Jak jsme na tom s pojištěním rekreačních objektů?

Celá aktualita

Pojištění majetku: Znáte rozdíl mezi záplavami a povodněmi?

26.01.2017

Máte sjednané pojištění majetku, nemovitosti i domácnosti. A jste si zatraceně jistí, že jedním z pojištěných rizik je také velká voda. Není však velká voda jako velká voda a povodeň není totéž co záplava. Jste si nyní opravdu jistí, že máte majetek pojištěný na záplavu? A nebo je to na povodeň?

Celá aktualita

Chraňte svůj domov před zimou i zloději

14.12.2016

Vánoce rozhodně nejsou obdobím, kdy Češi nevystrčí nos z domu. Právě naopak. Spousta Čechů tráví Vánoce a Silvestra mimo svůj domov, ať už s příbuznými, na horské chalupě nebo dokonce v teplých krajinách u moře. Prázdné domovy ohrožuje nejen zima a mráz, ale také zloději, kteří vánoční atmosféru příliš neřeší.

Celá aktualita

Zabezpečení v létě nepodceňujte

25.07.2016

Že je léto časem odpočinku pracujících, to je všeobecně známá věc. Chceme na těch pár dnů říct práci „nashle“ a užít si slunce, moře, lesy, kulturu... prostě to všechno, co k dovolené patří. Bohužel, léto je také časem jako stvořeným pro zloděje, kteří holt nemají na práci nic jiného, než si přivlastnit to, na co se tak dřeme.

Celá aktualita

Přívalové deště a kroupy způsobily škody za desítky milionů korun

04.06.2016

Předposlední květnový víkend překvapil přívalovými dešti doprovázenými krupobitím. Výsledkem jsou škody ve výši několika desítek milionů korun. Ti co, měli sjednané odpovídající pojištění, si mohou oddychnout. Zbytek bude muset způsobené škody opravit a uhradit ze své kapsy.

Celá aktualita

Kvalitní zabezpečení bytu či domů se vyplatí

01.02.2016

Říká se, že zloději jsou vždy o krok napřed. I když máte kvalitní bezpečnostní dveře a zámky, riziko možného vyloupení stále existuje. Někteří zloději si vystačí s hrubou silou, moderní zloději se do bytu dostanou pomocí šikovných udělátek. Je pouze na vás, zda jim “práci” ulehčíte nebo naopak zkomplikujete.

Celá aktualita
Všechny aktuality