po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Levné zimní pneumatiky jsou hazardem s lidskými životy

Aktuality

Levné zimní pneumatiky jsou hazardem s lidskými životy

Povinné ručení

Od letošní zimy musí mít podle nového zákona všechna motorová vozidla povinně zimní pneumatiky. Dejte ale velký pozor, jaké pneumatiky se rozhodnete koupit. Šetřit se rozhodně nevyplácí. Je prokázáno, že levné pneumatiky, často inzerované na internetu či na billboardech, nemají dobré jízdní vlastnosti, a proto mohou ohrozit nejen Váš život, ale také životy ostatních účastníků silničního provozu.

Nový zákon nařizuje, aby na zimních pneumatikách jezdila všechna motorová vozidla od listopadu do března (výjimkou je pouze vyjímečně dobré počasí). Definuje také, jaké vlastnosti mají zimní pneumatiky mít. Při policejní kontrole bude kontrolována především hloubka dezénu. Minimální zákonem stanovená hodnota je 4 mm. Hloubka se však i u kvalitních pneumatik používáním snižuje, takže by neměly být starší pěti let.

Levné zimní pneumatiky často vykazují horší vlastnosti než letní používané v zimě. V říjnovém průzkumu to zjistil odborný spotřebitelský časopis TEST. Odborníci testovali celkem 33 pneumatik, z nichž 5 naprosto propadlo, ale ani ostatní levné pneumatiky nedopadly příliš dobře.

Při jízdě po mokré a namrzlé vozovce je nejdůležitější, aby pneumatiky dobře přilnuly k povrchu komunikace. Právě mokré silnice způsobují českým řidičům během zimního období největší problémy. Pneumatiky Sava Eskimo, Federal Himalaya a Goodride SW602 dokonce nevyhovovaly ani testům na suché silnici.

Časopis TEST mimo jiné zjistil, že levné pneumatiky se opotřebují až dvakrát rychleji než kvalitnější zimní gumy. U některých pneumatik bylo dokonce zjištěno, že obsahují nadměrné množství karcinogenních aromatických uhlovodíků. Uhlovodíky se snadno uvolňují do okolí, mohou poškodit Vaše zdraví, v extrémních případech dokonce způsobit neléčitelné formy rakoviny.

Pokud se chcete v zimě ve svém vozidle cítit bezpečně, je rozumné do dobrých pneumatik investovat více peněz. Ve Vašem autoservisu Vám mechanici jistě rádi poradí, jaké pneumatiky jsou kvalitní, a tedy bezpečné, ale zároveň nejsou zbytečně předražené.

K bezpečné jízdě také patří kvalitní povinné ručení. Nabízíme Vám možnost rychlého porovnání na našich stránkách uspory.cz, kde najdete nejen všechny potřebné informace, ale zároveň pomůžeme najít to pravé pojištění pro Vás i Vaše vozidlo.

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

Může z povinného ručení získat peníze i viník?

23. 12. 2015

Nemusí jít hned o velkou nehodu. Někdy stačí ťuknout do sousedního auta při parkování a škoda může vzniknout na obou autech. Poškozený náhradu za způsobenou škodu získá z viníkova povinného ručení. Viník však bez havarijního pojištění nedostane ani korunu. Nebo ano?

Celá aktualita

Vybíráte si povinné ručení? Dejte si pozor na nízké limity plnění

6. 11. 2015

Zákon o pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla stanovil minimální limit pojistného plnění na částce 35 milionu korun za újmy na zdraví či životě a 35 milionu korun za škody na majetku. Pojišťovny však upozorňují, že při současných podmínkách a cenách mohou být i tyto částky nízké.

Celá aktualita

Povinné ručení: Jak změnit pojišťovnu a na nic nezapomenout

23. 9. 2015

Ceny povinného ručení neustále stoupají, a proto se vyplatí pravidelně sledovat změny cen. Nové sazebníky zveřejňují české pojišťovny vždy na konci října a právě tato chvíle se pomalu blíží. Sledujte nové nabídky a najdete-li lepší, nebojte se změny. Ušetřit můžete i několik tisíc korun ročně.

Celá aktualita

Povinné ručení i pro traktory a bagry

5. 9. 2015

Pravidla povinného ručení čekají výrazné změny. Na počátku stojí případ slovinského farmáře zraněného traktorem, kterému mu pojišťovna odmítla uhradit plnou škodu. Důvodem bylo nedostatečné pojištění traktoru. Evropská unie se proto rozhodla zavést povinné ručení i do míst mimo veřejné pozemní komunikace.

Celá aktualita

1 2 3 »