po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Povinné ručení podraží z důvodů legislativních změn. Víte, jak na změnu pojišťovny?

Aktuality

Povinné ručení podraží z důvodů legislativních změn. Víte, jak na změnu pojišťovny?

Povinné ručení Z důvodu legislativních změn můžeme u povinného ručení již letos očekávat zdražení. O kolik skutečně povinné ručení ale zdraží, bude záležet na každé pojišťovně. Chcete-li i nadále na pojištění Vašeho vozidla ušetřit, měli byste vědět, jak případně změnit pojišťovnu.

V posledních letech ceny povinného ručení spíše klesaly. Důvodem byla vysoká konkurence mezi jednotlivými pojišťovnami. Povinné ručení se pomalu přestálo pojišťovnám vyplácet a proto v letošním roce postupně všechny zvedly sazby až o 3 procenta. Další zdražování by mělo být způsobené zavedením příspěvku na financování hasičů a dále změnám v procesu odškodnění poškozených, který přinese nový občanský zákoník. „Dá se očekávat nárůst kompenzací škod na zdraví, jehož následkem podraží pojištění odpovědnosti za škody. To by se mohlo projevit hlavně u povinného ručení zdražením o 10 a více procent,“ sdělil David Tacl, ředitel portálu ČeskéPojištění.cz. „Lidé by měli být připraveni na změnu pojišťovny, pokud chtějí mít nejlepší nabídku na trhu. Konkurence totiž nedovolí všem pojišťovnám zdražovat naplno,“ dodal Tacl.

Zdražila Vám pojišťovna povinné ručení? Ukončete smlouvu a přejděte k jiné pojišťovně

Změnit pojišťovnu za jinou může pojištěný jednou roka. Předtím, než tak učiníte, je nutné vypovědět původní pojištění. Za běžných okolností tak může pojištěný učinit alespoň 6 týdnu před datem výročí smlouvy. Pokud ale dojde ke zdražení v průběhu pojištění, má pojištěný dle zákona právo smlouvu ukončit do 30 dnů od oznámení změny ceny pojišťovnou.

Existují i další způsoby, jak rychle změnit pojišťovnu

Dalšími způsoby, jak předčasně ukončit drahou pojistku, může být vyřazení vozidla z evidence nebo změna vlastníka. Tento způsobem řešení se však vyplatí pouze v případě, že s novou pojistkou výrazně ušetříte. „Majitelé vozidel někdy ukončení nevýhodné pojistné smlouvy řeší fiktivním prodejem. Takovým způsobem změny pojišťovny se však lidé pohybují na hraně zákona,“ upozorňuje také David Tacl a doplňuje, že, „Pojišťovny mají možnost nepoctivé pokusy o ukončení smlouvy prověřit a odhalit. Vždy se proto vyplatí využít jen standardních a zákonem jasně definovaných postupů. V případě zdražení pojistky je ukončení smlouvy jednoduché.”

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

Může z povinného ručení získat peníze i viník?

23. 12. 2015

Nemusí jít hned o velkou nehodu. Někdy stačí ťuknout do sousedního auta při parkování a škoda může vzniknout na obou autech. Poškozený náhradu za způsobenou škodu získá z viníkova povinného ručení. Viník však bez havarijního pojištění nedostane ani korunu. Nebo ano?

Celá aktualita

Vybíráte si povinné ručení? Dejte si pozor na nízké limity plnění

6. 11. 2015

Zákon o pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla stanovil minimální limit pojistného plnění na částce 35 milionu korun za újmy na zdraví či životě a 35 milionu korun za škody na majetku. Pojišťovny však upozorňují, že při současných podmínkách a cenách mohou být i tyto částky nízké.

Celá aktualita

Povinné ručení: Jak změnit pojišťovnu a na nic nezapomenout

23. 9. 2015

Ceny povinného ručení neustále stoupají, a proto se vyplatí pravidelně sledovat změny cen. Nové sazebníky zveřejňují české pojišťovny vždy na konci října a právě tato chvíle se pomalu blíží. Sledujte nové nabídky a najdete-li lepší, nebojte se změny. Ušetřit můžete i několik tisíc korun ročně.

Celá aktualita

Povinné ručení i pro traktory a bagry

5. 9. 2015

Pravidla povinného ručení čekají výrazné změny. Na počátku stojí případ slovinského farmáře zraněného traktorem, kterému mu pojišťovna odmítla uhradit plnou škodu. Důvodem bylo nedostatečné pojištění traktoru. Evropská unie se proto rozhodla zavést povinné ručení i do míst mimo veřejné pozemní komunikace.

Celá aktualita

1 2 3 »