po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Překvapivě hodně Čechů si dostatečně nechrání svá auta

Aktuality

Překvapivě hodně Čechů si dostatečně nechrání svá auta

Povinné ručení

Povinné ručení i havarijní pojištění chrání majitele aut před finanční ztrátou při dopravní nehodě či jiném poškození auta. Přesto stále velké množství majitelů zasedá za volant svých vozů bez dostatečné pojistné ochrany a riskují tak vysokou finanční ztrátu, pokud by došlo k pojistné události.

Přes všechny tyto rozumné argumenty na našich silnicích jezdí 9 % aut, která nemají uzavřené dokonce ani povinné ručení. A to i přesto, že se jedná o zákonem stanovený typ pojištění. Každé auto s registrační značkou a technickým průkazem, které je provozováno na veřejných komunikacích, musí být ze zákona pojištěno. Za neuzavřené pojištění hrozí majiteli finanční postih. Na rozdíl po povinného ruční je zřízení havarijního pojištění dobrovolné. Havarijní pojištění není sice ze zákona povinné, nicméně je vysoce doporučované. Doplňuje povinné ručení a kompletuje tak pojistnou ochranu vozidla.

Povinné ručení vs. havarijní pojištění

Víte ale přesně, co ještě kryje povinné ručení, a co už havarijní pojištění? Povinné ruční kryje pouze škody na majetku či na zdraví třetích osob způsobenou majitelem vozidla. Havarijní pojištění tuto pojistné krytí dále rozšiřuje o ochranu před:

  • krádeží
  • vandalismem
  • havárií
  • živelnou pohromou (úder blesku, požár, vichřice, povodeň, …)

Na rozdíl od povinného ručení hradí tedy škody, které se staly na Vašem autě.

Pojistit se vyplatí i starší auto

Někteří řidiči se mylně domnívají, že starší auta již nemají příliš vysokou hodnotu, a je tudíž zbytečné zřizovat havarijní pojištění z důvodu vysoké ceny pojištění. Pojišťovny v těchto případech vychází řidičům vstříc a ve své nabídce mají také speciální havarijní pojištění i pro starší vozy, které se vyznačují nižší cenou.

Levnější pojištění můžete získat hned několika způsoby. Především uzavřením havarijního pojištění a povinného ručení u jednoho poskytovatele, čímž získáte slevu běžně se pohybující kolem 5 % a v mnoha případech ještě k tomu získáte další doplňkové služby zdarma. Ušetřit můžete také volbou vyšší spoluúčasti a omezením pojistných rizik na ta nejdůležitější.

Nejlevnější pojištění online

Nejlevnější pojištění online si vyberete díky internetovým srovnávačům, které za vás porovnají všechny aktuální nabídky pojišťoven. Nejlevnější povinné ručení najdete na našem online srovnání.

Potřebujete k ruce pouze technický průkaz od vozidla a ihned se dozvíte, s jakým pojištěním nejvíce ušetříte.

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

Může z povinného ručení získat peníze i viník?

23. 12. 2015

Nemusí jít hned o velkou nehodu. Někdy stačí ťuknout do sousedního auta při parkování a škoda může vzniknout na obou autech. Poškozený náhradu za způsobenou škodu získá z viníkova povinného ručení. Viník však bez havarijního pojištění nedostane ani korunu. Nebo ano?

Celá aktualita

Vybíráte si povinné ručení? Dejte si pozor na nízké limity plnění

6. 11. 2015

Zákon o pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla stanovil minimální limit pojistného plnění na částce 35 milionu korun za újmy na zdraví či životě a 35 milionu korun za škody na majetku. Pojišťovny však upozorňují, že při současných podmínkách a cenách mohou být i tyto částky nízké.

Celá aktualita

Povinné ručení: Jak změnit pojišťovnu a na nic nezapomenout

23. 9. 2015

Ceny povinného ručení neustále stoupají, a proto se vyplatí pravidelně sledovat změny cen. Nové sazebníky zveřejňují české pojišťovny vždy na konci října a právě tato chvíle se pomalu blíží. Sledujte nové nabídky a najdete-li lepší, nebojte se změny. Ušetřit můžete i několik tisíc korun ročně.

Celá aktualita

Povinné ručení i pro traktory a bagry

5. 9. 2015

Pravidla povinného ručení čekají výrazné změny. Na počátku stojí případ slovinského farmáře zraněného traktorem, kterému mu pojišťovna odmítla uhradit plnou škodu. Důvodem bylo nedostatečné pojištění traktoru. Evropská unie se proto rozhodla zavést povinné ručení i do míst mimo veřejné pozemní komunikace.

Celá aktualita

1 2 3 »