po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Při koupi automobilu buďte vždy obezřetní

Aktuality

Při koupi automobilu buďte vždy obezřetní

Povinné ručení Rozhodli jste se pro koupi auta? Ať už se jedná o nový či ojetý vůz, vždy se držte následujících rad. Díky nim včas můžete odhalit podvodného prodávajícího, který se snaží prodejem auto vyřešit svou špatnou finanční situaci. To platí například pro případy exekucí.

Ověřte si, zda na vlastníka vozidla není uvalená exekuce

V první řadě si prověřte vlastníka vozidla. Nejen technický stav vozidla a jeho cena je podstatná. Vždy se informujte o finanční kondici prodávajícího a to zejména, zda se právě nenachází v exekuci. Možnost si prověřit jakoukoliv právnickou i fyzickou osobu můžete v Centrální evidenci exekucí, kterou provozuje Exekutorská komora ČR.

Jakmile vozidlo koupíte, okamžitě se postarejte o okamžitý přepis v registru motorových vozidel. Pokud učiníte včas, můžete se tak vyhnout problémům, ke kterým může dojít, pokud je na prodávajícího uvalené exekuční řízení. „Soudní exekutor vychází z oficiálně evidovaných údajů a novému vlastníkovi by v případě průtahů v komunikaci s registrem mohly vzniknout zbytečné starosti s prokazováním, že vozidlo už je jeho majetkem,“ vysvětluje Jiří Prošek, prezident Exekutorské komory ČR.

Pokud je totiž na vlastníka vozidla uvalená exekuce, a on prodá vozidlo bez vědomí věřitele, soudu či soudního exekutora, může jeho čin být považován za trestný. V takovém případě by mohla být kupní smlouva prohlášená za neplatnou a nový vlastník by tak těžko získával své peníze zpět. Pokud je navíc vůz součástí soupisu movitých věcí, není možné jej platně převést na jinou osobu.

Vozidlo jako řešení exekuce

Prodej vozidla, pokud je vlastník zatížen exekucí, však nemusí být pouze problém. Naopak může pomoci celý problém s exekucí vyřešit. Pokud se takto prodávající domluví se soudním exekutorem, může být získaná částka použita na uhrazení dluhu či jeho části.

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

Může z povinného ručení získat peníze i viník?

23. 12. 2015

Nemusí jít hned o velkou nehodu. Někdy stačí ťuknout do sousedního auta při parkování a škoda může vzniknout na obou autech. Poškozený náhradu za způsobenou škodu získá z viníkova povinného ručení. Viník však bez havarijního pojištění nedostane ani korunu. Nebo ano?

Celá aktualita

Vybíráte si povinné ručení? Dejte si pozor na nízké limity plnění

6. 11. 2015

Zákon o pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla stanovil minimální limit pojistného plnění na částce 35 milionu korun za újmy na zdraví či životě a 35 milionu korun za škody na majetku. Pojišťovny však upozorňují, že při současných podmínkách a cenách mohou být i tyto částky nízké.

Celá aktualita

Povinné ručení: Jak změnit pojišťovnu a na nic nezapomenout

23. 9. 2015

Ceny povinného ručení neustále stoupají, a proto se vyplatí pravidelně sledovat změny cen. Nové sazebníky zveřejňují české pojišťovny vždy na konci října a právě tato chvíle se pomalu blíží. Sledujte nové nabídky a najdete-li lepší, nebojte se změny. Ušetřit můžete i několik tisíc korun ročně.

Celá aktualita

Povinné ručení i pro traktory a bagry

5. 9. 2015

Pravidla povinného ručení čekají výrazné změny. Na počátku stojí případ slovinského farmáře zraněného traktorem, kterému mu pojišťovna odmítla uhradit plnou škodu. Důvodem bylo nedostatečné pojištění traktoru. Evropská unie se proto rozhodla zavést povinné ručení i do míst mimo veřejné pozemní komunikace.

Celá aktualita

1 2 3 »