po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky před výplatou >> Zkušenost s půjčkou mají již dvanáctileté děti

Aktuality

Zkušenost s půjčkou mají již dvanáctileté děti

7. 11. 2015 Půjčky před výplatou Mezi dětmi se rozmohl nezdravý trend, který může ovlivnit jejich schopnosti hospodařit s penězi v dospělosti. Již dvanáctileté děti mají zkušenosti s půjčkami a to opakovaně. Příčinou je touha žít v nadbytku, přitom však nemají zdání, jak toho dosáhnout.

Tyto informace vyplynuly z průzkumu, který pro Českou spořitelnu provedla agentura Millward Brown. Průzkumu se účastnily děti a mladí lidé ve věku od 12 do 25 let a byl zaměřený na jejich zkušenosti a vztah k půjčkám. Výsledky byly více než zarážející. Podle všeho děti získávají špatné návyky, které mohou značně ovlivnit jejich budoucnost.

„Většina dětí zaujímá postoj, že chtějí žít v nadbytku. A jsou si jistí, že na to budou mít. Ale na druhou stranu netuší, jak toho dosáhnout. Často nám říkali, že chtějí mít více volného času, že nechtějí trávit v práci tolik času jako jejich rodiče,“ uvedla Lenka Korečková, manažerka průzkumu z České spořitelny.

I velmi mladé děti okolo dvanácti až čtrnácti let nemají problém “půjčit si peníze” a k nejméně jedné půjčce se přiznala třetina dotázaných dětí. Ve věku mezi 18 až 25 lety mají s půjčkou zkušenosti dokonce dvě třetiny.

Pro půjčku za kamarádem nebo prarodiči

Děti a dospívající mají velmi malé zkušenosti s reálným životem, a proto jim půjčky nečiní žádné zásadní potíže. Mohou však být příčinou špatných návyků a nikdy se nenaučí hospodařit s penězi. Peníze si nejčastěji půjčují od kamarádů a prarodičů a používají je na běžnou útratu. Přesto většina dotázaných tvrdila, že o penězích vědí vše, případně, že  na finanční vzdělávání mají času dost.

Méně zodpovědné chování bylo zjištěno u mladých chlapců oproti stejně starým dívkám. Ty očividně financím rozumí v tomto věku mnohé lépe. Alespoň tak ukázaly výsledky testů. Chlapci peníze utrácí rychleji, kdežto dívky více spoří. Tyto rozdíly se však s přibývajícím věkem vyrovnávají a mezi dospělými jsou již nepatrné.

Zodpovědnost za finanční vzdělávání by měly nést rodiče a školy

Finanční odborníci se vesměs shodují v tom, že velkou část zodpovědnosti za finanční gramotnost dětí a mladých lidí by měly nést školy, v nichž děti tráví podstatnou část svého času. Ty však této oblasti věnují velmi málo pozornosti a zpravidla se jedná pouze o pár lekcí v rámci celého školního roku. Dobrá finanční gramotnost je však pro dospělý život více než důležitá.

Ani rodiče nejsou ze zodpovědnosti za výchovu svých dětí vyjmuty. Jsou to právě oni, kteří svým dětem mohou dát dobré základy a naučit je správnému hospodaření. V první řadě je třeba si uvědomit, že děti bývají velmi dobrými “byznysmeny” a špatným návykům se učí od rodičů a společnosti, v níž vyrůstají.

“Děti nemají problém s finanční gramotností. Malé děti jsou dokonalými byznysmeny. Všechno vyměňují, jakoby prodávají, mají ten správný „drive“. Takže dokud to jde, hrajte si s nimi, učte je, rozvíjejte je, objevujte s nimi jejich byznys svět. Zasvěťte své děti do reality všedního dne. Hrajte si s nimi na domácnost a její výdaje, na obchod a nakupování, na banku a půjčování. Ukažte jim sebe jako hospodyňku, spořílka i boháče. Vysvětlujte, povídejte si s nimi o tom. A pamatujte, že špatné finanční návyky přejímají děti až od rodičů, kteří už mají nějaké zkušenosti s dluhy, exekucemi a podle toho pak radí,” radí Marcela Hrubošová, majitelka poradenské společnosti Finance pro radost.

Dětem je třeba včas vysvětlit, že peníze nepadají ze stromu, a že se musí vydělat. Popište svým dětem svou práci co nejpodrobněji, aby si uměli lépe představit, jak to u takového “dospěláka” chodí. Ve finančním vzdělávání jim pomůže rovněž kapesné. Nestačí však dítěti peníze dávat, musíte jej také naučit, jak s penězi zacházet, jak je spravovat, a jak s nimi nejlépe hospodařit.

Chcete své děti vést k finanční odpovědnosti? Sledujte Úspory.cz, kde si můžete nejen porovnat bezpečné půjčky, ale také se dozvíte nejrůznější novinky a zajímavosti ze světa financí.

Štítky: bezpečné půjčky | finanční gramotnost | finanční gramotnost dětí | Levné půjčky | půjčky | půjčky před výplatou |

Hodnocení článku:

Podobné články

Japonská půjčka – Řešení, když vás překvapí nečekaný výdaj nebo chybí pár korun do výplaty

17. 1. 2017

Pokazila se vám lednička a nemáte z čeho zaplatit opravu? Výplata vám tento měsíc přijde pozdě? Museli jste své ratolesti zajistit lyžařské vybavení a teď přemýšlíte, jak do příští výplaty vyjdete? Nejvýhodnějším a nejbezpečnějším řešením je Japonská půjčka. Podívejte se, na co si dát pozor u mikropůjček a který poskytovatel má nejnižší poplatky.

Celá aktualita

Konec neférových půjček před výplatou v Čechách?

2. 12. 2016

Krátkodobé půjčky si našly své příznivce a není divu. Drobné potíže vyřeší za okamžik a půjčku splatí do měsíce. Život se vrátí do normálních kolejí. Ovšem, pokud vše jde dobře. Na krátkodobé půjčky se snáší vlna kritiky, a to zejména na část poskytovatelů, které nelze označit jinak než jako podvodníky a lichváře.

Celá aktualita

Pětitisícová půjčka od Air Bank – alternativa rychlé půjčky?

9. 11. 2016

Poměrně mladá banka Air Bank, která patří do skupiny PPF , se už od svého počátku prezentuje jako moderní a spolehlivá banka, konkurující společně s dalšími mladými bankami zaběhlým a „ne-cool“ bankám. Jednou z velmi zajímavých možností, které Air Bank nabízí, je také rychlá a dostupná půjčka od 5000 Kč.

Celá aktualita

Japonská půjčka – nejbezpečnější půjčka před výplatou

22. 9. 2016

Japonská půjčka funguje na trhu s půjčkami před výplatou již déle než jeden rok. Jako stabilní a klienty prověřená společnost neustále inovuje a rozvíjí své služby. Nově Japonská půjčka poskytuje svým klientům kromě mikropůjček také tak zvanou velkou půjčku až do výše 200 000 Kč. Tímto a také svou bezpečností, rychlostí a nízkými poplatky se odlišuje od jiných mikropůjček na trhu.

Celá aktualita

Jak na nebankovní půjčky?

15. 9. 2016

Nebankovní trh v současné době připomíná nepřehlednou džungli nabídek a produktů. Jak si mezi nimi správně vybrat a zvolit půjčku s výhodnými parametry a nízkými splátkami, která vám bude vyhovovat? Nabízíme několik rad, jak vybírat nebankovní půjčky.

Celá aktualita

Rychlá půjčka? Slovo „investor“ by vás mělo odradit

19. 8. 2016

Když rychlá půjčka před výplatou, tak raději osvědčená a krytá stabilní společností. To je základ, pokud se nechcete dostat do nepříjemných dluhů, které si nezaviníte sami.

Celá aktualita

Předražené telefonní linky? U rychlých půjček bohužel stále problém

10. 8. 2016

Výplata za týden a vy zrovna nutně potřebujete pár tisíc. Někdo to řeší půjčkou od kamaráda, jiný i když nerad, sáhne do úspor. Jedno z řešení je také rychlá půjčka, často příznačně nazývána jako „půjčka před výplatou“. Jde o mikroúvěr, kdy do pár minut získáte pár tisíc korun s tím, že do měsíce celou částku splatíte, v nerozšířenějším případě právě hned po výplatě.

Celá aktualita

Arogance a podezřelá čísla k rychlým půjčkám nepatří

28. 7. 2016

Rychlá půjčka je stále diskutovanějším tématem v rámci nebankovních úvěrů. Nedávná novela, která zpřísnila podmínky pro poskytování půjček, nyní spotřebitele více chrání. Nově totiž bude každý zájemce o poskytování půjček muset zažádat o svolení přímo Českou národní banku, zvládnout test o znalosti finančního trhu a v neposlední řadě také složit základní kapitál ve výši minimálně 20 milionů korun.

Celá aktualita

1 2 3 »