Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Až 60 procent “vánočních” půjček se týká Pražanů

Aktuality

Až 60 procent “vánočních” půjček se týká Pražanů

21. 12. 2014 Půjčky Jako každý rok stoupl zájem o půjčky i o letošních Vánocích. Podle statistik finančních a úvěrových společností si o půjčku v tomto hektickém období zažádá každý šestý Čech. Nejvíce půjček si berou Pražané, jejichž žádosti tvoří dokonce 60 procent z celkového množství.

Průměrná výše “vánoční” půjčky činí téměř 100 000 korun

Nejčastěji si Češi berou půjčku ve výši od 7 000 do 30 000 korun. Úvěrové společnosti však řeší také půjčky ve výši od 0,5 milionu korun výše, a tak se průměrná částka půjčky pohybuje kolem 100 000 korun. I malé částky však mohou pro lidí, kteří špatně odhadnou svou finanční situaci, znamenat zadlužení na několik měsíců i let. Konkrétní čísla uvádí společnosti, které se zabývají vymáháním pohledávek.

„Oficiální statistiky nejsou veřejně k dispozici, my jako přední poskytovatel však máme jistý přehled o tom, jak to vypadá v první linii. Můžeme proto potvrdit, že před Vánocemi již tradičně roste poptávka po menších úvěrech o 20 až 30 procent. Pokud jde o vývoj v posledních letech, odhadujeme, že s doznívajícími efekty finanční krize zájem o předvánoční půjčky mírně stoupá," řekl potvrdil Petr Šíma, marketingový ředitel společnosti Acema Credit.

„Vypadá to nevinně, ale právě tyto drobné půjčky bývají hodně zrádné. Poslední dobou se často setkáváme s klienty, kteří mají i několik takových úvěrů najednou. Někdy to řešíme refinancováním za výhodnějších podmínek, někdy je však jediným řešením insolvence," konstatoval také Petr Šíma.

Pražané jsou bonitnější a disciplinovanější

Největší množství půjček pochází od Pražanů. Důvodem je fakt, že obyvatelé Prahy jsou bonitnější a zpravidla i disciplinovanější. Ohledně půjček jsou také mnohem aktivnější a to platí zejména o Vánocích. „Obecně lze říct, že obyvatelé hlavního města jsou v půjčování před

Vánoci o něco aktivnější než lidé z jiných regionů. Skoro každý šestý klient, který u nás v posledním kvartále žádá o úvěr, bydlí v Praze. Jsou však také bonitnější a disciplinovanější. Problémy se splácením úvěrů však má v Praze o 32 procent méně lidí než v ostatních regionech,“ potvrdil Petr Šíma.

Pražané si údajně půjčují především na vybavení domácnosti a rekonstrukce bytů. Také stoupl zájem o refinancování nevýhodných půjček. Mezi úvěrovými společnostmi totiž narůstá konkurenční boj o zákazníky. Jednotlivé společnosti se proto předhání v lepších nabídkách a nové zákazníky lákají na výhodnější nabídky. „Poskytovatelé půjček se předhánějí v úrokové sazbě i nejrůznějších bonusech. Někteří z nich mají dokonce na Vánocích postaven prakticky celý svůj byznys. U vybraných nebankovních společností tvoří poslední kvartál až 75 procent ročního objemu poskytnutých půjček. Především poskytovatelé malých půjček tedy mají před Vánocemi opravdové žně," dodal také Petr Šíma.

Vánoční půjčky jsou riskantní

Finanční odborníci před vánočními půjčkami varují. Lidé jsou pod větším tlakem a často se nechají přesvědčit k nevýhodným půjčkám na věci běžné spotřeby a bez větší hodnoty. Nabídka na “výhodné” půjčky je však před Vánoci velmi velká a ne všichni jí dokáží odolat. Často se tak půjčky stanou příčinou dlouhodobého zadlužení. „Nemá to žádný smysl. Je třeba se řídit prostým pravidlem. Půjčujte si pouze tehdy, když to dokážete splatit, a nepůjčujte si na věci běžné spotřeby," varuje Petr Šíma.

Hodnocení článku:

Podobné články

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

Konsolidace půjček - kde si vybrat?

30. 12. 2016

O půjčkách se říká, že jsou dobrým sluhou, ale zlým pánem. Problémy s půjčkami a jejich splácením nejčastěji přináší více půjček a úvěry. Neustále hlídání si termínu pro včasnou úhradu splátky v kombinace s nedostatkem peněz je zárukou stresu, který velmi často vrcholí nemalými finančními nesnázemi. Řešením může být konsolidace. O co se jedná?

Celá aktualita

Čechy vyjdou Vánoce v průměru na 8 000 korun, za dárky plánujeme utratit o něco méně než vloni

22. 11. 2016

Češi se chtějí vyhnout vánočnímu šílenství a nakupují dárky včas. Do konce listopadu je má doma více než polovina lidí. Za Vánoční přípravy vydáme v průměru 3 600 korun, plánovaná útrata za dárky je letos 4 500, což je o 7 % méně než vloni. Slováky vyjdou vánoční svátky ještě téměř o dva tisíce dráž. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu agentury Ipsos pro nebankovní úvěrovou společnost PROFI CREDIT, kterého se zúčastnilo 1 200 respondentů.

Celá aktualita

Přichází akce Poctivcům půlku zpět!

15. 11. 2016

Společnost TOMMY STACHI s. r. o., která poskytuje krátkodobé nebankovní půjčky, se rozhodla přijít s ojedinělou nabídkou, kterou možná otočí trh spotřebitelských úvěrů vzhůru nohama. Její akce s názvem Poctivcům půlku zpět! Slibuje vrácení poloviny celkové výše půjčky zpět a to vše bez magického, jinými společnostmi často používaného, slovíčka AŽ.

Celá aktualita

Mikropůjčky s přidanou hodnotou

15. 11. 2016

Mikropůjčky, alias půjčky před výplatou, jsou oblíbeným řešení nečekaného krátkodobého výpadku financí. Pomohou vám překlenout dobu, o kterou se zpozdila výplata nebo zažehnat nečekaný výdaj. Z pravidla se jedná o částky od 500 Kč do 20 000 Kč a potřeba je splatit do 30 dní od vyplacení.

Celá aktualita

1 2 3 »