po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Až 60 procent “vánočních” půjček se týká Pražanů

Aktuality

Až 60 procent “vánočních” půjček se týká Pražanů

Půjčky Jako každý rok stoupl zájem o půjčky i o letošních Vánocích. Podle statistik finančních a úvěrových společností si o půjčku v tomto hektickém období zažádá každý šestý Čech. Nejvíce půjček si berou Pražané, jejichž žádosti tvoří dokonce 60 procent z celkového množství.

Průměrná výše “vánoční” půjčky činí téměř 100 000 korun

Nejčastěji si Češi berou půjčku ve výši od 7 000 do 30 000 korun. Úvěrové společnosti však řeší také půjčky ve výši od 0,5 milionu korun výše, a tak se průměrná částka půjčky pohybuje kolem 100 000 korun. I malé částky však mohou pro lidí, kteří špatně odhadnou svou finanční situaci, znamenat zadlužení na několik měsíců i let. Konkrétní čísla uvádí společnosti, které se zabývají vymáháním pohledávek.

„Oficiální statistiky nejsou veřejně k dispozici, my jako přední poskytovatel však máme jistý přehled o tom, jak to vypadá v první linii. Můžeme proto potvrdit, že před Vánocemi již tradičně roste poptávka po menších úvěrech o 20 až 30 procent. Pokud jde o vývoj v posledních letech, odhadujeme, že s doznívajícími efekty finanční krize zájem o předvánoční půjčky mírně stoupá," řekl potvrdil Petr Šíma, marketingový ředitel společnosti Acema Credit.

„Vypadá to nevinně, ale právě tyto drobné půjčky bývají hodně zrádné. Poslední dobou se často setkáváme s klienty, kteří mají i několik takových úvěrů najednou. Někdy to řešíme refinancováním za výhodnějších podmínek, někdy je však jediným řešením insolvence," konstatoval také Petr Šíma.

Pražané jsou bonitnější a disciplinovanější

Největší množství půjček pochází od Pražanů. Důvodem je fakt, že obyvatelé Prahy jsou bonitnější a zpravidla i disciplinovanější. Ohledně půjček jsou také mnohem aktivnější a to platí zejména o Vánocích. „Obecně lze říct, že obyvatelé hlavního města jsou v půjčování před

Vánoci o něco aktivnější než lidé z jiných regionů. Skoro každý šestý klient, který u nás v posledním kvartále žádá o úvěr, bydlí v Praze. Jsou však také bonitnější a disciplinovanější. Problémy se splácením úvěrů však má v Praze o 32 procent méně lidí než v ostatních regionech,“ potvrdil Petr Šíma.

Pražané si údajně půjčují především na vybavení domácnosti a rekonstrukce bytů. Také stoupl zájem o refinancování nevýhodných půjček. Mezi úvěrovými společnostmi totiž narůstá konkurenční boj o zákazníky. Jednotlivé společnosti se proto předhání v lepších nabídkách a nové zákazníky lákají na výhodnější nabídky. „Poskytovatelé půjček se předhánějí v úrokové sazbě i nejrůznějších bonusech. Někteří z nich mají dokonce na Vánocích postaven prakticky celý svůj byznys. U vybraných nebankovních společností tvoří poslední kvartál až 75 procent ročního objemu poskytnutých půjček. Především poskytovatelé malých půjček tedy mají před Vánocemi opravdové žně," dodal také Petr Šíma.

Vánoční půjčky jsou riskantní

Finanční odborníci před vánočními půjčkami varují. Lidé jsou pod větším tlakem a často se nechají přesvědčit k nevýhodným půjčkám na věci běžné spotřeby a bez větší hodnoty. Nabídka na “výhodné” půjčky je však před Vánoci velmi velká a ne všichni jí dokáží odolat. Často se tak půjčky stanou příčinou dlouhodobého zadlužení. „Nemá to žádný smysl. Je třeba se řídit prostým pravidlem. Půjčujte si pouze tehdy, když to dokážete splatit, a nepůjčujte si na věci běžné spotřeby," varuje Petr Šíma.

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »