po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Banky nečekají na rozhodnutí soudu a samy ruší poplatky za vedení hypotečního účtu

Aktuality

Banky nečekají na rozhodnutí soudu a samy ruší poplatky za vedení hypotečního účtu

Půjčky

Boj za zrušení poplatků za vedení úvěrových a hypotečních účtů se konečně blíží do finále. Iniciativa poradenských serverů Bankovnipoplatky.cz, jdeto.de a Poplatkyzpet.cz podává hromadnou žalobu, ke které se přidalo přes 300 000 nespokojených zákazníků. Banky sice nárok na vrácení poplatků i nadále odmítají, nicméně jej většina z nich přestala u nově uzavřených smluv účtovat.

Poplatky

Iniciativa pro vrácení poplatků oslavila již několik úspěchů. Posledním z nich je rozhodnutí finančního arbitra ze dne 29. 4. 2013, kdy uznal žádost klienta o vrácení poplatku. V tomto případě je Komerční banka povinna klientovi vrátit poplatky ve výši 80 Kč a zároveň zaplatit pokutu ve výši 15 000 Kč. Jen dva týdny před rozhodnutím arbitru podobně rozhodl i Obvodní soud pro Prahu 5 a uložil tentokrát Hypoteční bance povinnost vrátit poplatky za vedení a správu úvěru v celkové výši 4 200 Kč.

I přesto všechno ovšem banky odmítají uznat právní nárok tohoto požadavku a poplatky vracet nehodlají. Podle jejich vyjádření je výběr poplatků v souladu s platným českým právem, rozhodovací praxí Nejvyššího soudu České republiky i Soudního dvora Evropské unie.

Poplatky banky nevrací, ale u nových smluv je nenajdete

Odmítavý postoj bank je nicméně v rozporu s jednáním některých velkých institucí. Od letošního dubna přestaly poplatek vybírat. Ovšem pouze u nově uzavřených smluv.

„Klient si může vybrat ze dvou variant, z nichž v hypotéce bez poplatků jsou veškeré náklady na služby s úvěrem spojené promítnuty do úrokové sazby,“ vyjádřila se pro zpravodajský server byznys.ihned.cz mluvčí ČSOB Pavla Hávová.

Některé banky zaujaly spíše neutrální postoj a vyhlásily tzv. „poplatkové prázdniny“. U nich je možné do konce května sjednat hypoteční úvěr bez poplatků. Zřejmě tak vyčkávají, jak dopadne hromadná žaloba, a až poté rozhodnou, zda budou poplatky dále zákazníkům účtovat.

Nejvhodnější doba pro vyřízení hypotéky

Vzhledem k ústupkové poplatkové politice pro nové smlouvy, díky které může klient uspořit ročně až několik tisíc korun, je právě nyní vhodná doba pro vyřízení hypotečního úvěru. Napomáhají tomu také rekordně nízké úrokové sazby u úvěrů na bydlení. Letos lze totiž poprvé za několik let úroková míra klesla pod hranici 3 %.

Náš tip: „Nejlevnější hypoteční úvěr rychle najdete na online porovnání hypoték.“

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »