po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Blíží se svátky. Co na to české domácnosti?

Aktuality

Blíží se svátky. Co na to české domácnosti?

Půjčky

Necelá polovina všech Čechů se bude snažit přes letošní Vánoce uspořit na dárcích. Přesto se opět utratí více než v minulých letech. Za nejtradičnější dárky jako například kosmetika, prádlo nebo knihy utratí Češi o 700 Kč více než v roce 2010.

Vánoční svátky klepou na dveře a všichni už se těší na tradiční volno z práce a čas strávený v rodinném kruhu. Symbolem Vánoc je kromě volného času také nakupování dárků. Snad nikdo si nedokáže zimní svátky bez stromečku a dárků pod ním představi. Dárky ovšem něco stojí a letos budou Češi spíše spořit. Snaha utratit méně přes Vánoční svátky jenom odráží chování českých domácností v období nejistoty, způsobené ekonomickou krizí, která začala v roce 2009. Podle průzkumu, který realizovala společnosti GE Money bank, se bude český spotřebitel snažit ve srovnání s minulým rokem uspořit na dárcích mezi 2 500 a 3000 Kč.

Mění se i nákupní zvyklosti

Nejoblíbenějším místem pro výběr vánočních dárků jsou ještě stále nákupní centra. Ty jsou nicméně pomalu vytlačovány nákupem přes internet. Oproti roku 2011 internetové obchody vykazují 10% nárůst. Nejméně jsou u spotřebitelů oblíbené specializované obchody. Za poslední dva roky specializovaným prodejnám klesl počet nákupů přes svátky o celou pětinu. Naopak se nemění podstata dárků, které si lidé dávají. Mezi nejoblíbenější stále patří elektronika, kosmetika, knihy, peníze nebo oblečení.

Kolik lidé v průměru utratí za jejich nejbližší

Podle výzkumu letos lidé plánují v průměru obdarovat šest svých nejbližších. Za každého z nich jsou ochotni vydat maximálně 1 200 korun. Celkově tedy je Čech ochotný přes letošní svátky utratit za dárky maximálně 7 200 Kč. Ne každému se podaří disponovat na konci roku takovou hotovostí. Často nezbývá nic jiného než si na dárky pro své nejbližší krátkodobě vypůjčit. Lepším řešením než si brát spotřebitelský úvěr je využít takzvané půjčky před výplatou. Klient si od společnosti vezme malou částku s krátkou dobou splatnosti, často jen několika týdnů. Většina takových půjček před výplatou nejsou ani úročeny, ale platí se pouze poplatek za jejich vyřízení.

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »