po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Češi a půjčky: Vyšší finanční gramotnost přináší ovoce

Aktuality

Češi a půjčky: Vyšší finanční gramotnost přináší ovoce

Půjčky Finanční gramotnost Čechů se stále zlepšuje. Při výběru půjčky se více zajímají o smluvní podmínky a častěji si půjčují u společností s dobrou reputací. Naproti tomu se stále nechtějí pojišťovat pro případ neschopnosti splácet. Ukázaly to výsledky průzkumu nebankovní úvěrové společnosti Fair Credit.

V minulosti bývali Češi kritizováni za laxní přístup při výběru půjčky. Půjčku si často vybírali intuitivně a bez podrobného studia smluvních podmínek. Výsledkem byl nárůst dlužníků, kteří nedokázali půjčky řádně splácet. V posledních měsících se naštěstí ukazuje, že stále více Čechů se o půjčky a jejich podmínky zajímá podrobněji.

Na postoj Čechů k půjčkám se zaměřil celorepublikový průzkum společnosti Fair Credit, jehož se zúčastnilo více než 1 000 vybraných respondentů. Výsledky průzkumu jasně poukázaly na rostoucí finanční gramotnost a zodpovědnější přístup při výběru úvěrových produktů.

Na prvním místě je osobní přístup úvěrové společnosti, na druhém hodnota RPSN

O tom, že se přístup Čechů rapidně změnil, svědčí zodpovědný výběr úvěrové společnosti. Ubývá lidí, kteří si půjčku vezmou u jakékoliv společnosti, jenž je ochotná jim půjčku poskytnout, a to bez ohledu na podmínky. Pro pětinu Čechů je zásadní pověst úvěrové společnosti a většina se proto obrací na banky a ověřené nebankovní společnosti.

Na prvním místě mezi rohodujícími kritérii je neobvykle osobní přístup úvěrové společnosti, za nímž následuje hodnota RPSN. Do pozadí se tak posunula úroková sazba, která nevyjadřuje výhodnost úvěru tak přesně jako právě RPSN.

Více než 83 procent lidí pečlivě studie smluvní podmínky

Největší posun se ukázal při studiu smluvních podmínek. Zatímco v minulosti Češi podmínky téměř nečetli a smlouvu podepisovali v podstatě okamžitě, v současné době se podrobným studiem úvěrové smlouvy zabývá 83 procent osob. Pouze 3 procenta z dotázaných respondentů přiznalo, že podmínky nečtou vůbec, a každý sedmý Čech ji pouze lehce projede očima.

„Je dobře, že si Češi konečně důkladně pročítají smlouvy. Obrací se trend, kdy tomu bylo přesně naopak. Velký kus práce zde udělaly neziskové poradny a nejrůznější finanční portály svojí osvětou k finanční gramotnosti,” vysvětluje Tomáš Konvička ze společnosti Fair Credit.

Češi zapomínají na pojištění neschopnosti splácet

Poměrně velké nedostatky však panují v případě pojištění neschopnosti splácet. Toto pojištění má význam především u vyšších a dlouhodobých úvěrů, u kterých je riziko možných problémů se splácením v budoucnu vyšší.

Češi si neuvědomují, že jejich životní situace se může velmi rychle změnit. Stačí nečekaná ztráta zaměstnání, dlouhodobá nemoc či trvalá invalidita v důsledku úrazu a na splátky náhle nezbývají peníze. Pojištění neschopnosti splácet je přitom ideálním způsobem, jak podobné životní situace vyřešit.

Z průzkumu vyplynulo, že většina Čechů sice má o tomto pojištění  alespoň základní povědomí, ale sjednávat si jej nechtějí. Cena za pojištění totiž navyšuje měsíční splátky. Pouze 3 respondenti z deseti by si pojištění sjednali a 36 procent o existenci tohoto pojištění nemá dokonce nejmenší tušení.

Svět půjček vám dnes a denně přiblížujeme na stránkách Úspory.cz. Zde si můžete nejen půjčky porovnat a sjednat online, ale zároveň máte veškeré novinky pohromadě.

Štítky: finanční gramotnost | půjčky online | smluvní podmínky | spotřebitelské půjčky | úvěrové společnosti | výběr půjčky |

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »