po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

Aktuality

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

Půjčky Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Klíčová hodnota, kterou musíte znát: RPSN

Že každý dlužník nakonec věřiteli vrátí víc peněz, než si půjčil, je asi obecně známo. Koneckonců úrok je vlastně princip jakékoli půjčky. Pokud si půjčujete peníze, je proto velmi důležité vědět, kolik vás takový úvěr bude stát. Vždy se tedy zajímejte o to, jakou bude mít půjčka úrokovou sazbu a – a to je velmi zásadní – jaké budou další náklady na půjčení peněz (administrativní poplatky atd.). Všechny náklady spojené s půjčkou shrnuje takzvaná hodnota RPSN neboli roční procentní sazba nákladů. Ta vypovídá o tom, o kolik navíc za rok zaplatíte oproti půjčené částce.

Nejde o úrokovou sazbu úvěru. RPSN v sobě zahrnuje také všechny další výdaje spojené s půjčkou, a proto má o nákladech na úvěr daleko větší vypovídající hodnotu. Půjčujete si peníze? Chtějte vědět výši RPSN. Úvěrová společnost vám ji musí sdělit.

Jak dlouho budete splácet

Kromě úroků a dalších nákladů na půjčku je dobré si uvědomit, jak dlouho vlastně budete půjčenou částku splácet. A tato čísla mohou také na první pohled klamat. Úvěrová kalkulačka vám třeba vypočítá hezky nízké splátky na dobu 36 měsíců. Je ale dobré si uvědomit, že to jsou tři roky. Pokud takto dlouhou dobu budete splácet třeba rekonstrukci bytu, je vše v pořádku. Ale opravdu chcete tři roky splácet nový mobilní telefon? Pokud si půjčujete peníze na předměty krátkodobé spotřeby, volte proto raději kratší dobu úvěru i za cenu vyšších splátek.

Můžu splatit dluh předčasně?

Pozor také na podmínky půjčky. Víte, že ze zákona máte právo na předčasné splacení jakéhokoli spotřebitelského úvěru? Nesolidní úvěrové společnosti se mohou předčasnému splacení úvěru bránit, na tento krok však máte právo. Předčasné splacení úvěru se může hodit třeba při konsolidaci půjček, kdy větší počet méně výhodných úvěrů splatíte jednou půjčkou větší částky, která má však výhodnější podmínky. Konsolidaci půjček většinou nabízí banky a téměř vždy se vyplatí.

Na co si vlastně půjčuji peníze?

Zde se již dostáváme od ekonomických ukazatelů spíše do sféry psychologie. Každá půjčka je nejen finanční zátěž, ale také určitý problém osobního rázu a stresový faktor. S půjčkami je  proto dobré zacházet obezřetně. Půjčit si peníze na rekonstrukci domu či bytu je samozřejmě úplně v pořádku, protože takto zvyšujete svůj životní standard i hodnotu nemovitosti. Půjčovat si na zbytné předměty krátkodobé spotřeby, jako je například domácí elektronika nebo dovolená, je čirý nerozum. Půjčky jsou dobrý nástroj, ale také špatný pán. Na to je dobré myslet vždy.

Štítky: dluhy | finanční poradna | půjčky |

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Nový zákon o úvěru usiluje o likvidaci úvěrových podvodníků a predátorských firem

25. 4. 2016

Nový zákon o spotřebitelském úvěru měl vejít v platnost v březnu letošního roku. Kvůli pozměňovacím návrhům se jeho uvedení posunulo a nyní probíhá druhé čtení. Záměrem nového zákona je posílení práv dlužníků a zpřísnění podmínek pro poskytovatele úvěrů, jejichž počet by se měl snížit na pár desítek.

Celá aktualita

1 2 3 »