po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

Aktuality

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

Půjčky Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Opravdu peníze potřebuji?

Před půjčením peněz pečlivě zvažte, zda tyto peníze opravdu potřebujete a svou aktuální finanční tíseň nemůžete vyřešit jinak – třeba prací přes čas nebo finančním uskromněním. Půjčky jsou totiž vždy poměrně „drahé“ peníze a za jejich snadné získání vždy zaplatíte velkou částku navíc. Obecně se vyplatí půjčit si na věci dlouhodobé spotřeby, pracovní nástroje či rekonstrukce bytu. Naopak na věci krátkodobé spotřeby a takzvané statusové symboly (drahé mobilní telefony, dovolená, domácí elekronika atd.) si půjčuje jen opravdový blázen.

Úroky a RPSN

Každá půjčka něco stojí. O nákladech na půjčené peníze nejlépe vypovídají dvě hodnoty – úroková sazba a roční procentní sazba nákladů (RPSN). Úroková sazba určuje, kolik procentuálně zaplatíte navíc při splátkách úvěru. Přesnější je však RPSN. Ta v sobě zahrnuje nejen úrokovou sazbu, ale i všechny další poplatky za úvěr a vypovídá o tom, kolik vás ročně bude úvěr stát. Všimněte si, že banky a úvěrové společnosti často mohutně propagují nízké úrokové sazby svých půjček, ale RPSN uvádějí drobným písmem na okraji svých propagačních materiálů. Tato hodnota je totiž většinou daleko vyšší, než úroková sazba. Závěr? Vždy se při sjednávání půjčky ptejte na RPSN.

Výše splátek a délka splácení

Zatímco úroková sazba a RPSN vypovídají o nákladech na půjčené peníze, výše splátek a délka splácení se dotýká vaší aktuální a budoucí finanční situace. Z logiky věci vyplívá, že vyšší splátka = kratší doba splácení a obráceně. Vzhledem k široké nabídce úvěrových produktů na trhu si většinou můžete vybrat takový poměr výše splátek a délky splácení, který vám bude vyhovovat.

Mnoho lidí dává přednost menším splátkám a delší době splácení. To se ale může prodražit – vzpomínáte, co jsme si v předchozím odstavci řekli o sazbě RPSN? Výši splátek volte takovou, aby pokud možno příliš nezatížila váš měsíční finanční rozpočet, a půjčku jste přitom, co nejrychleji splatili.

Text smlouvy – vše proberte s odborníkem

Při sjednání úvěru obdržíte smlouvu, kterou musíte podepsat. Její text bývá často velmi dlouhý a ne vždy pro neškoleného člověka úplně srozumitelný. Na všechny podrobnosti se proto poskytovatele úvěru zeptejte a klidně s ním projděte celou smlouvu bod po bodu. Pozor také, zda ve smlouvě neposkytujete takzvanou rozhodčí doložku, o níž vás musí věřitel informovat. Rozhodčí doložka specifikuje, že případné spory nebude řešit soud, ale takzvaný nezávislý rozhodce. Ten ale může dlužníka značně znevýhodnit. Nejde totiž o nezávislý soud, ale o soukromou firmu, jejíž rozhodnutí nemusí být ničím podložené.

Mohu si vše rozmyslet a od smlouvy odstoupit?

Podle současných zákonů můžete od smlouvy o úvěru odstoupit do 14 dnů od jejího podpisu. Pokud si tedy půjčení peněz v této lhůtě rozmyslíte, máte po ruce nástroj, který vám odstoupení od úvěrové smlouvy zajišťuje. Při tomto kroku nemusíte udávat důvod, pouze poskytovateli úvěru písemně sdělíte, že od smlouvy odstupujete. Musíte však věřiteli uhradit všechny finanční nároky a závazky, které během této doby vznikly. Možnost odstoupení od smlouvy je ideálním nástrojem pro to případ, že chcete impulsivně sjednanou půjčku zrušit nebo máte pocit, že jste si půjčku sjednali pod nátlakem.

Štítky: pujčka | RPSN | spotřebitelské úvěry | srovnání půjček | úroková sazba | výše splátek |

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

Nový zákon o úvěru usiluje o likvidaci úvěrových podvodníků a predátorských firem

25. 4. 2016

Nový zákon o spotřebitelském úvěru měl vejít v platnost v březnu letošního roku. Kvůli pozměňovacím návrhům se jeho uvedení posunulo a nyní probíhá druhé čtení. Záměrem nového zákona je posílení práv dlužníků a zpřísnění podmínek pro poskytovatele úvěrů, jejichž počet by se měl snížit na pár desítek.

Celá aktualita

1 2 3 »