po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> ČOI opět rozdávala pokuty. Zákon porušují především zprostředkovatelé úvěrů

Aktuality

ČOI opět rozdávala pokuty. Zákon porušují především zprostředkovatelé úvěrů

18. 1. 2016 Půjčky V druhé polovině loňského roku provedla Česká obchodní inspekce další vlnu kontrol, které byly zaměřené na dodržování povinností stanovených zákonem o spotřebitelském úvěru. Celkem bylo provedeno 57 kontrol a v plné jedné třetině bylo odhaleno porušení zákona. ČOI udělila 36 pokut v celkové výši 897 000 korun.

V období od 1. července do 30. září 2015 Česká obchodní inspekce provedla rozsáhlou vlnu kontrol poskytovatelů a zprostředkovatelů spotřebitelských úvěrů v České republice. Výsledky byly zveřejněny v druhé polovině prosince 2015.

Přísné kontrole bylo podrobeno 44 právnických subjektů a 14 fyzických osob, přičemž 42 z nich působilo jako zprostředkovatelé spotřebitelských úvěrů. Celkem se tedy jednalo o 57 kontrol. Porušení obecně závazných právních předpisů bylo zjištěno u 36 subjektů (tj. 63,2 %) a porušení ustanovení zákona č. 145/2010 Sb., o spotřebitelském úvěru bylo odhaleno u 21 případů (tj. 36,8 %).

„Nejčastěji porušovali zákon zprostředkovatelé spotřebitelských úvěrů, kteří opět neposkytovali spotřebitelům všechny povinné informace a při uzavírání smluv používali klamavé obchodní praktiky. Poskytovatelé úvěrů si zase ne vždy řádně ověřují schopnost dlužníků splácet. Po zahájení kontroly některé subjekty České obchodní inspekci neposkytly náležitou součinnost,“ uvedl k průběhu kontrol Mojmír Bezecný, ústřední ředitel České obchodní inspekce.

Kontrola spotřebitelských úvěru ve 3. čtvrtletí 2015

Inspektorát počet kontrol kontroly se zjištěním zjištěná porušení v %
Hl. m. Praha a Středočeský 9 6 66,7
Jihočeský a Vysočina 8 1 12,5
Plzeňský a Karlovarský 8 7 87,5
Ústecký a Liberecký 10 5 50
Královéhradecký a Pardubický 7 5 71,4
Jihomoravský a Zlínský 6 4 66,7
Moravskoslezský a Olomoucký 9 8 88,9
Celkem 57 36 63,2

Zdroj: www.coi.cz

Nejčastěji zjištěné nedostatky

Zákonné povinnosti porušují především zprostředkovatelé úvěrů, kteří “zapomínají” v reklamě a příslušné dokumentaci pro spotřebitele uvádět úplný rozsah svých oprávnění (12 případů). Poskytovatelé úvěrů rovněž nedostatečně kontrolují schopnost spotřebitele úvěr splácet (4 případy) a dále nejsou dodržovány všechny obsahové náležitosti úvěrových smluv (5 případů).

Poskytovatelé a zprostředkovatelé úvěrů i nadále používají klamavé obchodní praktiky (12 případů) a neobvyklá není ani diskriminace určité skupiny žadatelů (např. u spotřebitelů nad 65 let). Potřebnou součinnost neposkytlo celkem 6 kontrolovaných subjektů a osob. Česká obchodní inspekce udělila 36 pokut v celkové výši 897 000 korun, přičemž 21 pokut ve výši 702 000 korun se týkalo porušení zákona o spotřebitelském úvěru.

Kontroly a jejich výsledky opět potvrdily fakt, že poskytovatelé a zprostředkovatelé spotřebitelských úvěru úmyslně porušují zákon a související ustanovení. Spotřebitelé velice často nebývají informováni o všech podmínkách úvěru a častým nešvarem je nedostatečná kontrola bonity spotřebitelů. To znamená, že půjčky poskytují i méně solventním osobám, které prokazatelně na splácení úvěru nemají dostatek prostředků.

Budou-li spotřebitelé znát svá práva, porušování zákona vymizí

Česká obchodní inspekce zároveň poukazuje na fakt, že je nutné zvyšovat finanční gramotnost českých spotřebitelů. Jedině s lepším právním povědomím se mohou občané lépe bránit a včas odhalit nepoctivého poskytovatele úvěru. V tuto chvíli si však poskytovatelé a zprostředkovatelé úvěru jsou vědomi jejich neznalosti a dovolují si porušovat zákon, často beztrestně. Většina spotřebitelů to totiž nepozná.

Nenechte se podvést a půjčky si vyberte pouze u ověřeného poskytovatele. Bezpečné půjčky si snadno a rychle porovnáte na Úspory.cz.

Štítky: Česká obchodní inspekce | ČOI | finanční gramotnost | porovnání půjčky před výplatou | poskytovatelé a zprostředkovatelé úvěrů | spotřebitelská práva | zákon o spotřebitelském úvěru |

Hodnocení článku:

Podobné články

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

Konsolidace půjček - kde si vybrat?

30. 12. 2016

O půjčkách se říká, že jsou dobrým sluhou, ale zlým pánem. Problémy s půjčkami a jejich splácením nejčastěji přináší více půjček a úvěry. Neustále hlídání si termínu pro včasnou úhradu splátky v kombinace s nedostatkem peněz je zárukou stresu, který velmi často vrcholí nemalými finančními nesnázemi. Řešením může být konsolidace. O co se jedná?

Celá aktualita

Čechy vyjdou Vánoce v průměru na 8 000 korun, za dárky plánujeme utratit o něco méně než vloni

22. 11. 2016

Češi se chtějí vyhnout vánočnímu šílenství a nakupují dárky včas. Do konce listopadu je má doma více než polovina lidí. Za Vánoční přípravy vydáme v průměru 3 600 korun, plánovaná útrata za dárky je letos 4 500, což je o 7 % méně než vloni. Slováky vyjdou vánoční svátky ještě téměř o dva tisíce dráž. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu agentury Ipsos pro nebankovní úvěrovou společnost PROFI CREDIT, kterého se zúčastnilo 1 200 respondentů.

Celá aktualita

Přichází akce Poctivcům půlku zpět!

15. 11. 2016

Společnost TOMMY STACHI s. r. o., která poskytuje krátkodobé nebankovní půjčky, se rozhodla přijít s ojedinělou nabídkou, kterou možná otočí trh spotřebitelských úvěrů vzhůru nohama. Její akce s názvem Poctivcům půlku zpět! Slibuje vrácení poloviny celkové výše půjčky zpět a to vše bez magického, jinými společnostmi často používaného, slovíčka AŽ.

Celá aktualita

Mikropůjčky s přidanou hodnotou

15. 11. 2016

Mikropůjčky, alias půjčky před výplatou, jsou oblíbeným řešení nečekaného krátkodobého výpadku financí. Pomohou vám překlenout dobu, o kterou se zpozdila výplata nebo zažehnat nečekaný výdaj. Z pravidla se jedná o částky od 500 Kč do 20 000 Kč a potřeba je splatit do 30 dní od vyplacení.

Celá aktualita

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

1 2 3 »