po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> ČOI opět rozdávala pokuty. Zákon porušují především zprostředkovatelé úvěrů

Aktuality

ČOI opět rozdávala pokuty. Zákon porušují především zprostředkovatelé úvěrů

Půjčky V druhé polovině loňského roku provedla Česká obchodní inspekce další vlnu kontrol, které byly zaměřené na dodržování povinností stanovených zákonem o spotřebitelském úvěru. Celkem bylo provedeno 57 kontrol a v plné jedné třetině bylo odhaleno porušení zákona. ČOI udělila 36 pokut v celkové výši 897 000 korun.

V období od 1. července do 30. září 2015 Česká obchodní inspekce provedla rozsáhlou vlnu kontrol poskytovatelů a zprostředkovatelů spotřebitelských úvěrů v České republice. Výsledky byly zveřejněny v druhé polovině prosince 2015.

Přísné kontrole bylo podrobeno 44 právnických subjektů a 14 fyzických osob, přičemž 42 z nich působilo jako zprostředkovatelé spotřebitelských úvěrů. Celkem se tedy jednalo o 57 kontrol. Porušení obecně závazných právních předpisů bylo zjištěno u 36 subjektů (tj. 63,2 %) a porušení ustanovení zákona č. 145/2010 Sb., o spotřebitelském úvěru bylo odhaleno u 21 případů (tj. 36,8 %).

„Nejčastěji porušovali zákon zprostředkovatelé spotřebitelských úvěrů, kteří opět neposkytovali spotřebitelům všechny povinné informace a při uzavírání smluv používali klamavé obchodní praktiky. Poskytovatelé úvěrů si zase ne vždy řádně ověřují schopnost dlužníků splácet. Po zahájení kontroly některé subjekty České obchodní inspekci neposkytly náležitou součinnost,“ uvedl k průběhu kontrol Mojmír Bezecný, ústřední ředitel České obchodní inspekce.

Kontrola spotřebitelských úvěru ve 3. čtvrtletí 2015

Inspektorát počet kontrol kontroly se zjištěním zjištěná porušení v %
Hl. m. Praha a Středočeský 9 6 66,7
Jihočeský a Vysočina 8 1 12,5
Plzeňský a Karlovarský 8 7 87,5
Ústecký a Liberecký 10 5 50
Královéhradecký a Pardubický 7 5 71,4
Jihomoravský a Zlínský 6 4 66,7
Moravskoslezský a Olomoucký 9 8 88,9
Celkem 57 36 63,2

Zdroj: www.coi.cz

Nejčastěji zjištěné nedostatky

Zákonné povinnosti porušují především zprostředkovatelé úvěrů, kteří “zapomínají” v reklamě a příslušné dokumentaci pro spotřebitele uvádět úplný rozsah svých oprávnění (12 případů). Poskytovatelé úvěrů rovněž nedostatečně kontrolují schopnost spotřebitele úvěr splácet (4 případy) a dále nejsou dodržovány všechny obsahové náležitosti úvěrových smluv (5 případů).

Poskytovatelé a zprostředkovatelé úvěrů i nadále používají klamavé obchodní praktiky (12 případů) a neobvyklá není ani diskriminace určité skupiny žadatelů (např. u spotřebitelů nad 65 let). Potřebnou součinnost neposkytlo celkem 6 kontrolovaných subjektů a osob. Česká obchodní inspekce udělila 36 pokut v celkové výši 897 000 korun, přičemž 21 pokut ve výši 702 000 korun se týkalo porušení zákona o spotřebitelském úvěru.

Kontroly a jejich výsledky opět potvrdily fakt, že poskytovatelé a zprostředkovatelé spotřebitelských úvěru úmyslně porušují zákon a související ustanovení. Spotřebitelé velice často nebývají informováni o všech podmínkách úvěru a častým nešvarem je nedostatečná kontrola bonity spotřebitelů. To znamená, že půjčky poskytují i méně solventním osobám, které prokazatelně na splácení úvěru nemají dostatek prostředků.

Budou-li spotřebitelé znát svá práva, porušování zákona vymizí

Česká obchodní inspekce zároveň poukazuje na fakt, že je nutné zvyšovat finanční gramotnost českých spotřebitelů. Jedině s lepším právním povědomím se mohou občané lépe bránit a včas odhalit nepoctivého poskytovatele úvěru. V tuto chvíli si však poskytovatelé a zprostředkovatelé úvěru jsou vědomi jejich neznalosti a dovolují si porušovat zákon, často beztrestně. Většina spotřebitelů to totiž nepozná.

Nenechte se podvést a půjčky si vyberte pouze u ověřeného poskytovatele. Bezpečné půjčky si snadno a rychle porovnáte na Úspory.cz.

Štítky: Česká obchodní inspekce | ČOI | finanční gramotnost | porovnání půjčky před výplatou | poskytovatelé a zprostředkovatelé úvěrů | spotřebitelská práva | zákon o spotřebitelském úvěru |

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »