po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Dědictví není vždy důvodem k radosti

Aktuality

Dědictví není vždy důvodem k radosti

Půjčky Ne vždy je dědictví důvodem k oslavám. Zdědit můžete také dluhy, které vyjdou najevo až v průběhu dědického řízení. Podle nového občanského zákoníku jsou do pozůstalosti totiž zahrnuty veškeré dluhy a to v plné výši. Dědic je tak povinný uhradit dluhy i ze svého majetku, je-li to nutné.

Dostat se do dluhů nemusí být vždy Vaše vina. Stačí mít nezodpovědného příbuzného. Nový občanský zákoník přinesl řadu významných změn. Mnohé z nich však nejsou příliš pozitivní. To se týká například dědictví. Před novým občanským zákoníkem platilo, že dědic, který přijal dědictví, má povinnost uhradit dluhy pouze do výše nabytého dědictví. Od roku 2014 však platí, že dědic, který dědictví uzná, je povinen uhradit veškeré dluhy a to v plné výši. Postižen tak může být i jeho majetek.

Před zahájením řízením je proto velmi důležité znát nejen výši majetku, ale také výši dluhů, jsou-li nějaké. Existují dvě možnosti, jak se dluhů v rámci dědictví zbavit - zřeknutí se dědického práva a odmítnutí dědictví.

Zřeknutí se dědického práva

Dědic má právo se zřeknout dědického práva. Učinit tak musí již za života zůstavitele. Dohoda musí mít písemný charakter a musí být ověřená notářem. Písemná dohoda o zřeknutí se dědického práva musí jasně říkat, kdo se zříká dědictví.

Zřeknutí se dědického práva je tedy ideálním řešením v případě, že o dědictví a vysokém počtu dluhů víte předem. Zůstavitel však musí souhlasit a dohodu podepsat také.

Odmítnutí dědictví

Dojde-li k smrti zůstavitele a dědic se obává dluhů, má právo dědictví odmítnout. Dědic je nejprve vyzván tzv. dědickým soudem, zda dědictví přijímá či nikoliv, a rozhodnout se musí dle zákona do 30 dní. Dědic žijící mimo území České republiky tak může učinit do tří měsíců. Zákonnou lhůtu je možné prodloužit z důvodů, které uzná soud. Odmítnutí dědictví již není možné odvolat.

Možností je také zřeknutí se dědictví ve prospěch druhého dědice. Pokud tak učiní, dědit nebudou moci ani jeho potomci.

Nezapomeňte na soupis pozůstalostí

Pokud si dědic nechá vyhradit soupis pozůstalostí, bude odpovídat za dluhy zůstavitele pouze do výše nabytého dědického podílu. Výhradu soupisu pozůstalostí však může dědic pouze do 30 dní o vyrozumění o tomto právu. Soupis musí vyhotovit a potvrdit notář. Dědic, který by úmyslně neuvedl do soupisu některou z movitých věcí (mince, obrazy, atd.) se vystavuje riziku, že bude muset uhradit dluhy v plné výši.

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »