po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Dluhové zatížení českých domácnosti roste

Aktuality

Dluhové zatížení českých domácnosti roste

Půjčky Dle údajů České národní banky je patrný výrazný nárůst celkového dluhu českých domácností a to na neuvěřitelnou částku 1,206 biliónů korun. Poslední měsíc v uplynulém roce však přinesl i dobrou zprávu v podobě poklesu zadluženosti o 2,3 miliardy korun.

Za růst dluhů domácnosti může nejistá ekonomická situace a nepříznivý vývoj na trh práce

"Růst zadlužení domácností se v prosinci v meziměsíčním srovnání překvapivě zastavil, meziročně je však stále o téměř čtyři procenta vyšší. Dluhy domácností rostou navzdory stále nejisté ekonomické situaci a nepříznivému vývoji na trhu práce. K dalšímu zadlužování motivují zejména nízké úrokové sazby, příznivé ceny nemovitostí a v případě spotřebního zboží i varování centrálních bankéřů, že levněji už nebude," komentoval situaci Petr Kříž ze společnosti PwC ČR.

Dluhy domácností jsou nyní na částce přes 1,2 biliónů korun. Oproti předchozímu roku byl zaznamenán nárůst 4ě,6 miliard korun. Domácnosti však také více spoří. Na konci roku měly domácnosti u bank uloženo celkem 1,218 biliónů korun, což je o 75,7 miliardy korun více než v předchozím roce.

Firmy dluží téměř 1000 miliard korun

Nejen dluhy domácností ale i firem v loňském roce vzrostly. Firmy na konci roku 2013 dlužily celkem dokonce 995,7 miliardy korun. I jim se však podařilo snížit celkové zadlužení během posledního měsíce a to o částku 5,5 miliardy korun.

Dynamické zadlužování je však již minulostí. Na jedné straně se banky více rozmýšlí, komu úvěr poskytnou, na straně druhé stále více společností dává přednost financování vlastním kapitálem i přesto, že růst je pomalejší.

Tyto informace poskytuje každý měsíc Centrální banka v národním měnovém přehledu, který se odvozuje z bilancí měnových finančních institucí, kam patří kromě Centrální banky také obchodní banky, pobočky zahraničních bank, fondy peněžního trhu, spotřební a úvěrní družstva.

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »